[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Ocak/Şubat 2004 Sayısına Hoşgeldiniz

[kar içinde tux]

Yılsonu, geriye dönüp bakmak ve belkide ileriye bakmak için her zaman iyi bir fırsattır. Bana öyle geliyor ki geçen yıl Linux için en zorlu geçen yıl olmuştur. SCO, IBM'le kopyalama hakları konusunda korku yaymaya çalıştı. Geçmişte Linux bu tür korku, belirsizlik ve ikilem saldırılarına karşı genellikle bağışıklığa sahipti. Neyseki, yılbaşından kısa bir süre önce SCO geri çekilmek zorunda kaldı. Tek iddia edebildiği, bazı başlık dosyalarındaki tanımlamaların kendileri ait olduğu idi. Bunlar da zaten herkes tarafından bilinen ve sık sık kullanılan tanımlamalardı.

Linus şöyle demiştir : "Başka bir deyişle, SCO'nun öne sürdüğü 65 adet dosyanın bir şekilde "kopyalanmış" olduğu iddiasını tamamen çürütmüş olduk. Açıktır ki, bu dosyalar kopyalanmamıştır."

RedHat'in ona, şirketin büyümesinde yardımcı olan kullanıcıları yüzüstü bırakması da üzücü gelişmelerden bir olmuştur. Benim kullanmış olduğum ilk Linux dağıtımlarından birisi RedHat olmuştur. Onu köşedeki bir kitapçı dükkanından satın almıştım. CD sürücüm ile ilgili sistemi yükleme sırasında karşılaştığım birkaç sorunu e-posta ile onlara sormak bana çok yardı dokunmuştu. Şimdi bunların hepsi bitti. En azından RedHat için. Artık, satın alabileceğimiz uygun fiyatlı dağıtımlar ve e-post ile yükleme hakkında yardım olanağı da kalmamıştır. En azından Fedora (http://fedora.redhat.com/) için bu böyle. Tabii, SuSE ve Mandrake hala var, ama RedHat dünya çapında çok ünlüydü. Bir dağıtımın yaratılmasında ve geliştirilmesinde kullanıcıların önemli yeri vardır. Bunun için birşeylerin yapılması gerekiyordu. Sorun, RedHat'in Fedora'yı kendi ürünlerinde kullanılacak programların denendiği ve hatalardan ayıklandığı bir deneme sistemi olarak sunmasıdır. Fedora'ya 2004 yılında ne olacağını izleyelim ve görelim bakalım. Ya birşeyler değişecek ya da RedHat'in önderlik görevini başka bir Linux dağıtımı ele geçirecektir.

Tabii, Linux için 2003 yılında çok güzel gelişmelerle de oldu. Sözgelimi, OpenOffice 1.1 ofis uygulamaları arasında yerini alırken, daha hızlı ve daha dayanıklı bir uygulama haline geldi. Mozilla, MozillaFirebird ve MozillaThunderbird uygulamalarında da sevindirici iyileştirmeler oldu. En son teknoloji ürünü bu İnternet tarayıcısı yakında IE'yi eskimiş ve yaşlanmış görünmesini sağlayacaktır. Linux masaüstü uygulamaları doğru yönde ilerlemekte ve bu ilerleyişlerini 2004'te de sürdüreceklerdir.

LinuxFocus'a baktığımızda ise, uzun yıllar boyunca Fransız editörlüğünü yapan Georges Tarbouriech'in ayrıldığını görüyoruz. Georges, kendine özgü usluğubu ile LinuxFocus'a sayısız yazılar yazmıştı. Yeri doldurulamayacak birisi. Georges'in ayrılmasına rağmen, LinuxFocus yeni gelen yazarlar ve destekçileri sayesinde yaşamaya devam ediyor. 2004 yılının bize yeni ve ilginç yazılar getirmesi ve yeni ülkelerin katılmaları dileği ile herkese mutlu yıllar diliyorum!

-- Guido Socher
LinuxFocus.org Yazıları

Uygulamalar

Linux Gazette'teki yazılar
[]

Grafik

Çekirdek köşesi

Donanım

Sistem Yönetimi

LinuxFocus Yolgösterimi

Geçişsözcüğünü yazarken yanlış yazdığınızı fark ettiğiniz olmuş mudur? Bu durumda birkaç seçeneğiniz vardır: Giriş (enter) tuşuna basarak yanlış geçişsözcüğü için belirlenmiş süre aşımını beklemek veya gerisil (backspace <-) ya da sil tuşlarına basmak, ki ikincisi herzaman her sistemde işe yaramamaktadır. En iyi çözüm, Crtl-u tuşlarına basmaktır. Crtl-u o ana kadar yazılanların hepsini silmektedir. Ayrıca, bu yöntem tüm Unix sistemlerinde çalışmaktadır.


© 2004 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.