[LinuxFocus-icon]
<--  | Ana Sayfa  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Turkce  

[Photo of the Author]
Katja Socher
<katja/at/linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja LinuxFocus'un Alman editörüdür. Tux, bilgisayar grafikleri, film & fotoğraf ve denizden hoşlanır. Anasayfasına buradan erişebilirsiniz .Türkçe'ye çeviri:
Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Blender ile 3D Graphik: Bir sandığı modellemek

[treasure chest]

Özet:

Bu yazıda Blender ile bir sandık modelliyoruz.

_________________ _________________ _________________

 

Bir sandık modellemek

Üstteki resimde nasıl bir sandık modelleyeceğimizi görebilirsiniz. Bunun için ilk Blender yazımdaki gibi sahnemizi yapılandırdığımız bileşenleriyle açıyoruz. Eğer bu yazıyı okumadıysan ve sahe bileşenlerini kendiniz oluşturmadıysanız şimdiki yazımızı okumaya başlamadan önce bu yazıya bir göz atmalısınız : 3D Graphik mit Blender: Allererste Schritte Sahne bileşenleri yapılandırılmış demekle gerek ışıklarla gerekse sanatsal olarak kendimize özgü oluşturduğumuz ve nesneleri koyacağımız ortamı kastediyoruz. .

Bu arada Blender'ın bu yazıda kullandığımız sürümğ 2.31a. Kullanıcı arayüzü epeyce değişmiş, biraz çalıştıktan sonra değişikliklerin çok başarılı olduğunu göreceksiniz. Tebrikler ve emeği geçenlere gönülden teşekkürler.

 

Ana şekil

Sandığa göz attığınızda hemen farkedeceksiniz ki aslında temel form bir kutu ve yarım kesilmiş bir silindirden oluşuyor. Zor tarafı kalınlık hissini vermekte yatıyor. Açıklayacağım yöntem boyutlandırmada çokca kullanılıyor. Eğer bir sandığı modellemeye ilişkin farklı bir görünüşünüz varsa lütfen bizlerle paylaşın.

 

Sandık kutusu

Kutu içi xres=12 ve yres=8 değerleriyle üstten bakıştan (2. katmanda) bir kutu ekleyin. (Space-->Add-->Mesh-->Grid mit xres=12 ve yres=8) İçerideki ikinci dörtgendeki dört tekil noktayı seçiyoruz ve dörtgenin dışına doğru kaydırıyoruz : Soldan ikinci ile başlayın ve seçin. Bir sonraki klik g üzerine ve sonra çizgiyi ok tuşuyla sola kaydırın. Dörtgenin diğer üç çizgisi için de aynı işlemi uygulayın.

[box with narrow sides]

Şimdi hepsini seçiyoruz, (iki kez a'ya basın) ve ön bakıştan biraz boyutlandırın ( e, enter, oktuşu,enter) , böylelikla bir tahta parça elde etmiş olduk.

Üstten bakışta iki dış köşeyi seçiyoruz (iç noktaları bırakın b ve farenin sağ butonuyla) ve ön bakıştan üç boyutlu yaparak yukarı doğru kaydırın (e, enter, ok tuşu, enter)

[simple box model]

Basit bir model olan kutumuz tamamlandı

Şn bakıştan üstteki çizgileri seçin (eğer daha seçmediyseniz) ve biraz boyutlandırın (aşağıdaki çizgiler arasındaki uzunluktan biraz daha fazla), sonra e'ye basarak tekrar boyutlandırın (aşağıdaki uzunluk kadar)

[simple box model extruded again]

Tğm kutuya pembe rengini verin ( Material menüsüne gidin, "Add new" ve R=1,G=0,B=1 yapın ), sonra kutunun içini seçin ve daha açık bir pembe verin (R=1,G=0.6,B=1) sonra Edit menüsüne geri dönün ve "Assign" yapın.)

Şimdi tüm noktaları seçin (iki kez a'ya basın), sonra seçimi bırakın (b ve sağ fare butonu), (içindeki noktaları ön, yan ve üstten görünüşten, aşağıda nasıl olduğuna bakın)

[selection to give box its thickness]

Sarı renk verin (R=1,G=0.1,B=0 ve "Assign" yapın)

Üst görünümden üç boyutlu yapın ve dışa doğru biraz kaydırın (bu daha büyük yapacak) (e, enter,s,ok tuşu, enter)

Tekrar sarı ırenk verin (bir kez daha "Assign" yapın)

[box with thickness]

Kutumuz tamamlandı.

 

Tutacak

İki küçük yüze Sandığın tutacklarını ekleyeceğiz : ön bakıştan Space tuşuna basın, An den beiden schmalleren Seiten werden wir Griffe hinzufügen: In der Ansicht von vorn klick auf Space, Add-->Mesh-->UV Segmentli bir küre ve halka sayısı 32 olacak şekilde belirleyin (benimsenmiş değeri de normalde budur) , s ile küçültün ve biraz bastırın (s'ye basın ve farenin orta butonuna basılıyken inceltecek şekilde küçültün) Ön bakıştan köşeye kaydırın ve yan bakıştan ortalayın. Edit menüsüne gidin "Set smooth" üzerine basın, açık pembe renk verin(R=1,G=0.6, B=1). Kopyalayın (shift + d) ve g ile diğer tarafa kaydırın.

Halkalar için yan görünümden bir Mesheğrisi ekleyin (Space, Add-->Mesh-->Circle (Vertices=32)), sonra küçültün sonra Edit Menüsünden e ve s yaparak kalınlaştırın. Tüm noktaları seçin ve ön görünüşten boyutlandırıp s ile büyütün. Renk verin. Edit menüsünden "Set Smooth" yapın. Sonra kopyalayın (shift + d) ve diğer tarafa kaydırın.

Yan bakıştan iki küre şeklini kopyalayın ve küçültün. Sonra biraz öne büyük kürenin dışına alın. Böylelikle görünür oldular. Kopyalayarak diğer tarafa kaydırın.

 

Kapak

Kapak için üst görünümden(3. katman) bir silindir ekliyoruz (Space, -->Add-->Mesh-->Cylinder, vertices=32). Tüm noktaların seçiminibırakmak için a'ya basın sonra b ve alt tarafı işaretleyin.

[create a lid out of a cylinder]

Sonra x'e basın ve tepenoktasını silin.

Tüm noktaları seçmek için a'ya basın ve üst görünümdeyken e , enter, ve hepsini biraz küçültmek için s yapın

Şimdi g ile yarısilindirin iç tarafını biraz aşağıya kaydırın, bu şekilde alt çizgisi silindirin dışında kalan alt oturacağı çizgiye getirin.

[create a lid out of a cylinder]

Silindirin iç tarafını seçilidurumda bırakın. Tamamını pembe yapın. (Material/Shadingmenü, "add new" ve R=1,G=0, B=1). Şimdi Edit menüsüne gidin ve kapağın içine yeni bir renk verin. Bu renk açık pembe olmalı ( R=1, G=0.6, B=1 ) sonra geri gidin ve "Assign" yapın. Şimdi çalışmamızı herşeyin yolunda olup olmadığını görmek için renderleyelim.
Basit kapak modelimiz tamamlanmış oldu.
Kapağın üstğ sarı olmalı. Bunun için üst görünümden alt çizgiyi seçiyorum (seçimi bırakmak için a ve çizgiyi seçmek için b) ve sarı rengi daha önce yaptığımız gibi "New", "select", Materialmenü, "Add new" ve R=1, G=1, B=0, sonra Edit menüsü ve"assign".

Şimdi kapağın kalınlığını modelleyeceğiz :

Eğer henüz seçmediyseniz, üst görünümden alltaki çizgiyi seçin (b'ye basın ve çizgiyi işaretleyin) .

Nktaları biraz aşağı kaydırmak için üst görünümden e,enter, ok tuşunu kullanın ve sonra enter'a basın. Yibe bu bakış açısında dışarıdaki iki noktayı seçin ve ön bakıştan içerideki iki noktayı bırakın (aşağıdaki resme bakın).

[selection for thickness of rectangle]

Üstten e,enter,s,ok tuşu, enter (yanları büyültmek için) ve dörtgenin kalınlığı tamamdır.

[lid with thickness of rectangle]

sırada eğrilerin kalınlığı :

Yan bakıştan dış eğrilerin alttan ve üstten seçerek "subdivide" yapıyoruz ( EditMenü, "Mesh tools", "Beauty" ve "Fractal arasında Subdivide").

[lid with arcs' selection and first subdivision]

Burada iki taraftan(eğrilerin) da kalınlığa gereksinimiz var. Birkez daha "subdivide" yapmalıyız: Yan bakıştan eğrinin üstünün seçimini bırakın (b, fare ile seç, sonra sağ klik) ve tekrar "subdivide".

Yan bakıştan seçili olan alt ve üst çizgileri bırakın, eğri çizgisini yukarı kaydırmak için g ve ok tuşunu kullanın sonra işlemi bitirmek için enter yapın.

Şimdi "subdivide" yaptığımız eğri noktalarını seçiyoruz sonra g ve ok tuşu ve çizgileri yukarı kaydırın ve enter'a basın.

Yan bakıştan birinci ve üçüncü çizgileri seçin (aşağıdaki resmek bakın, dörtgene ait noktalatrı seçmiyoruz.)

[lid with arcs' selection and second subdivision]

Üst bakıştan içerideki çember ve nokta seçimlerini bırakıyoruz.

[lid with arcs' selection for the thickness of the arcs]

Üst bakıştan e,enter,s,ok tuşu (eğrileri büyütmek için) sonra enter. Edit menüsünde eğriye sarı rengini vermek için "Assign" .

[lid with arcs' thickness on one side]

şimdi diğer taraf :

Yan bakıştan alttan 1. ve 3. noktaları seçiyoruz. Üst bakıştan iç çember ve nokta seçimlerini bırakıyoruz. Yine bu açıdan e,enter,e, ok tuşu (eğrileri büyütmek için) ve enter eğer diğer tarafın noktalarına eriştiyseniz. Eğrilere sarı renk vermek için Edit Menüsünden "Assign" .

[lid with arcs' thickness on second side too]

Kapak tamamlandı!

 

Kapağı ve kutuyu birleştirmek

Kapak 3. katmanda bulunuyor ve kutu 2. katmanda. Iki katmanun da görünür yapın, kapağı 90° döndürün, sonra ikisini biraraya gelecek kaydırın ve birbirlerine uyacak şekilde büyüklüklerini belirleyin.

[rendered chest]

[second rendered chest]

İyi eğlenceler ve neşeli Blenderlar ! :)

 

Referanslar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Katja Socher <katja/at/linuxfocus.org>
en --> de: Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
de --> tr: Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

2004-04-01, generated by lfparser version 2.43