[LinuxFocus-icon]
Strona Główna  |  Mapa Serwisu  |  Indeks  |  Szukaj

Nowości | Archiwum | Linki | O Nas
Ten dokument jest dostępny w następujących językach: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

Witamy w wydaniu Styczeń/Luty 2004 magazynu LinuxFocus

[tux in the snow]

Koniec roku jest porą aby spojrzeć w przeszłość i byćmoże w przyszłość. Wydaje mi się iż ten rok był jednym z najcięższych dla Linux'a. SCO próbowało zastraszyć ludzi tematem praw autorskich do jądra systemu. W przeszłości Linux był uodporniony na ataki FUD (Fear, Uncertainty, Doubt) ale ten okazał się znacznie gorszy. Całe szczęście SCO tuż przed świętami uradowało nas wiadomością iż przynaje, że nie ma żadnego innego dowodu za oprócz paru plików nagłówkowych, które w zasadzie zawierają nic więcej niż powszechnie używane definicje.

Linus skomentował to tymi słowami: "Inaczej mówiąc, sądzę, że możemy całkowicie _rozbić_ twierdzenia SCO, iż te 65 plików zostało 'skopiowane'. Oczywiście nie jest to prawda."

Również niepokojącym był fakt odwrócenia się RedHat'a od klientów, ktorym zawdzięcza swój początkowy sukces. Jedną z moich pierwszych dystrybucji był własnie RedHat. Kupiłem go w księgarni na rogu, a pomoc uzyskana przez e-mail dotycząca kilku problemów jakie się pojawiły była bardzo pomocna. Teraz to już nie ma miejsca. Przynajmniej jeśli mowa o dystrybucji RedHat. Nie ma już niedrogich pakietów oraz wsparcia przez e-mail (http://fedora.redhat.com/). Oczywiście wciąż istnieją Mandrake i Suse, ale Redhat był bardzo popularny. Jest to dobry moment aby zebrać chętnych ludzi i zabrać się za tworzenie nowej dystrybucji. Gdy wiesz jak wygląda pozbawiony smaku pulpit jasnym staje się, iż trzeba coś zrobić. Problem polega na tym, że RedHat prezentuje Fedor'e jako system testowy aby "wyrząść" jak najwięcej robaków (błędów) zanim trafi on na rynek jako produkt. Zobaczymy jak potoczą się losy Fedor'y w 2004 roku. Albo coś ulegnie zmianie albo inna dystrybucja przejmie od RedHat'a wiodącą rolę.

Oczywiście rok 2003 przyniósł także pozytywne zmiany. OpenOffice 1.1 stał się bardzo dobrą aplikacją działającą szybciej i stabilniej niz jej poprzednie wersje. Mozilla, MozillaFirebird, MozillaThunderbird również poprawiły się pod względem prędkości, stabilności i funkcjonalności. Mamy teraz jedną z wiodących przeglądarek, która powoduje iż MS IE zaczyna wydawać się nieco stary i zakurzony.

LinuxFocus stracił George'a Tarbouriech, wieloletniego redaktora Francuskiej sekcji naszego magazynu. Przez te lata napisał wiele artykułów, a każdy z nich zawierał unikatowe i osobiste przemyślenia autora. Coś czego nie da się zastąpić. Pomimo straty George'A LinuxFocus żyje i działa nadal dzięki współpracy wielu nowych autorów. W rok 2004 patrzymy z nadzieją na nowe, ciekawe artykuły oraz nowe sekcje językowe.

Szczęśliwego nowego roku!

-- Guido SocherArtykuły LinuxFocus.org

Aplikacje

Articles at Linux Gazette
[]

Grafika

Jądro systemu

Sprzęt

Administracja systemu

LinuxFocus Tip

Czy kiedykolwiek zadażyło się Ci, że wpisałeś złe hasło i zauważyłeś to jeszcze podczas jego wpisywania? W takiej sytuacji masz kilka możliwości: Nacisnąć "enter" i czekać na timeout (złe hasło), użyć Backspace (<-) ale to nie zawsze działa na wszystkich systemach lub użyć klawisza DEL który obarczony jest takimi samymi problemami jak Backspace. Otóż wyjściem z sytuacji jest użycie Crtl-u. Crtl-u zawsze wykasuje wszystko co zostało wpisane do tej pory. Zadziała to na każdym systemie z rodziny Unix.


© 2004 LinuxFocus
Kliknij aby zobaczyć listę kontaktów ludzi tworzących LinuxFocus