[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Linda Christie]
tarafından Linda Christie
<lindac(at)doctorvar.com>

Yazar hakkında:
Linda Christie, uluslararası danışma ve bir basım şirketi olan Write Solutions'ın sahibidir ve DoctorVAR.com'un kurucusudur.Linda, yirmi yılından fazlasını basım ve elektronik bilgisayar basım dünyasında geçirmiştir.TechTarget.com'da yazı yazan bir editör olarak, "Depolama Yönetimi" isimli, iki ayda bir yayınlanan bir yaız yamıştır ve teknik ipuçları vermiştir."The Computer Jurnal", "Enterprise Technologies"," IT Solutions and Strategies" ve "CAD Technologies"'de özellik editörüdür(features editor) ve eski yazarlarındandır.Linda ayrıca,ünlü New York basımevleri tarafından basılmış işletme ve tıp kitaplarından, 11 "how-to" bilgi teknolojisinde ödül kazanmış bir yazardır.

Türkçe'ye çeviri:
Özcan Güngör <ozcangungor(at)netscape.net>

İçerik:

 

Durum Çalışması: Açık Kod İçerik Yönetim Sistemleri E-ticaret Websitelerini Kolay Alınabilir Yapmaktadır

[content express]

Özet:

Bilgilendirici, eğlendirici ve ticari açıdan problemsiz bir websitesi için büyük bir fikri formüle etmek birşeydir.Tutkuyu, 5000$'ın altında güçlü bir e-ticaret websitesine çevirmek başka birşeydir. .

_________________ _________________ _________________

Geçen sene Kasım ortalarında, sistem birleştiricisi(system integrator), Scott Kroeger, Omaha'da kurulmuş Hudson Avenue Technologies'in sahibi, 5000$'ın altında güçlü bir e-ticaret websitesi programlama teklifi aldı.Basım ve danışmanlık şirketi olan Write Solutions, DoctorVAR.com( http://www.doctorvar.com/)'u istedi: Bilgisayar değeri eklenmiş satıcıların (value added ressellers 'VARs') kendi teknik know-how'larını, danışmanlıklarını, pazarlamalarını ve yönetin becerilerini geliştirebilecekleri bir e-ticaret websitesi.İşte, Scott'ın bu imkansız görünen meydan okumayı nasıl düşündüğü.
Linda Christie tarafından yazılmış metin.  

Kişiye bağlı geliştirme yanlıştı

Hayır, web basımcılar, mantıksız değillerdi.Hackerların, üzerinde dokuz ay çalışıkları işlerini , ekibin koplayıp sunucuya koydukları değerli IT bilgileriyle dolu veri tabanlarını ve paralarını yok etmişlerdi.Kontrat ile çalışna geliştiriciler sitenin yedeklemesinde başarısız olmuşlardı.

 

Daha iyi bir sonucun yolu

İlk aklıma takılan, bu müşterinin bilgisayar bilgisi ve nasıl organize olduğu idi.Eğer çok fazla eğitim isterse, bu onun bütçesini fazlasıyla aşardı.Ona, projesi hakkında daha fazla bili edinebileceğim sorular gönderdim.Örneğin:

Bu müşteri, bir bilgisayar uzmanı değildi ama cevaplarından, onun iyi bir bilsayar bilgisine sahip olduğunu, iyi organize olduğunu ve sitenin özelliklerini iyi bildiğini anlamıştım."Testimden geçtikten" sonra,ona böylebir sitenin programlamasının Hindistan'da bile 4-5000$'a çok zor oluğunu düşündüğümü söyledim.

Gerkesinimlerinden dolayı bunu söyledim ve "tekerleği tekrar icat ettiğini düşündüm.Şunu e-posta ile göndersim:"Siz, İçerik Yönetim Sistemi isteyen ilk kişi değilsiniz.Sizin istediğiniz şeyleri yapabilen birçok İYS var.Ek olarak, Bu İYS'leri çok iyi bir yönetim arayüzüne sahip ve çok az teknik bilgi ile neredeyse bütün sitenin ayarlarını yapabilirsiniz.Bu seçenek ile, belirttiğiniz bütçe içinde size bu yılın sonuna kadar tam bir site hazırlamam mümkün."

-Birkaç saat içinde, üç toplantıdan bir olacak olan ve projenin planlması ve uygulaması ile ilgili görüşeceğimiz bir toplantı isteği aldım.Birkaç toplantı olmasının sebeplerinden biri, site sahibini ve benim, projenin alanı hakkında açık bir fikre sahip olabilmemizdi.Bundan sonra onun memnuniyetini atıran etraflı bir çözüm sunabildim.Bu, zaman ve para tasarrufu sağladı ve boşuna uğraşmamı engelledi.

 

Açık kod çözümlerini birleştirme/isteklere uydurma

İlk toplantımızdan sonra, açık kod içerik yönetim sistemi PostNuke, onun istediği herşeyisunabilecek kapasitede olduğuna oldukça inandım.PHPNuke( http://www.phpnuke.org/)'den ayrı olarak, PostNuke, çeşitli iyileştirmeler ve PHPNuke sisteminden daha çok gelişme sunuyordu.Tam CSS desteği ve HTML 4.01 geçişli uygunluk, gelişmiş engelleme sistemi ve çok dillilik sunuyordu.

Göz atması için müşteriye, PostNuke(http://www.postnuke.com/)'ün kullanma klavuzunu gönderdim.Çok zekice, dokümanlara göre birçok sayfa için tek engelleme sayfasının mümkün olmadığını söyledi-DoctorVAR.com uygulaması için zorunlu bir gereksinimdi.

Bu sorunu, diğer PostNuke yüklemelerini inceleyerek ve forumları takip ederek çözebileceğime emindim.Çok geçmeden, çoklu PostNuke yüklemelerinin sayfa düzenlemeleri ve altsite engelleri üzerinde tam kontrol sağlayacığını buldum.Bir PostNuke altsitesi, asıl PostNuke yükelemesine ek bir yüklemedir.Örneğin, eğer asıl PostNuke yükelemesi, /htdocs/postnuke altında ise bir altsite /htdocs/postnuke/subsite1 altında olur.

Her altsite ayarları, asıl PostNuke ayarlarında tamamen bağımsızdır.Bu yöneticiye, her konuyu bir altsite olarak yönetme imkanı veriyor.Benim meydan okumam, bütün 28 altsitenin, altsitelerin baktığı veritabanı tablolarını değiştirerek nasıl yapacağını bulmak idi.

Kodu inceledikten sonra, altsiteleri, bazı kullanıcı oturum bilgileri, makaleler, menüler gibi bilgileri paylaşacak şekilde ayarladım.Bu şekilde DoctorVAR.com sitesinin bütün altsiteleri bütün bilgileri paylaşabiliyorlardı-konu,menüler,giriş vs.

Başetmem gereken sonraki sorun, site arama fonksiyonu, diğer birincil gereksinim.PostNuke'ün makale özelliğinin bakımı sıkıcı bir iş olacakğından müşterim, şişen içeriği halletmem için html engelleri kullanmamı istedi.Yine de PostNuke, sadece büyük modülleri arıyor, html sayfalarını değil.

Html düzenleri ve arama konusunu çözmek için PostNuke'e Content Express( http://pn.arising.net/ce/) adı verilen bir modül ekledim.Bu modül, html sayfaları eklemek, site klavuzluğu ve hatta html sayfaları için arama motoru konularında kullanıcı dostu bir yönetim arayüzü sunar.Content Express, çoklu-site yönetimi için yapımamış olduğundan çoklu-site çözümü için ne gibi şeyler yapabileceğimi kod içinde araştırmak zorunda kaldım.

Siteyi tamamlamak için, forum, iş bankası, ilan ve reklam yönetimi sağlayan ücretsiz PostNuke modüllerini ekledim.İki hafta içinde, müşterin safları düzenliyor ve verileri sunucuya koyuyordu.Ve iki ayın sonunda, müşterimin hayal ettiği DoctorVAR.com sitesi, bütçe içinde kalarak ve hiçbir gereksinimden ve özellikten ödün vermedin hemen hemen hazırdı.Müşterimin satın alması gereken modüller,59$'a sınıflandırılmış reklam modülü ile alışveriş arabası ve 30$'a konu.Geri kalan modüller ücretsizdi.

Benin arkaplanım birleştime üzerin olduğundan açık kod yazılımları bulmaktan, kodlarının nasıl çalıştıklarını anlamaktan ve sonra kendi teknik bilgim ile modüllerin birarada çalışmasını sağlamaktan çok heyecan duydum.Bu şekilde, sıfırdan programlama yapmak için ve hatalrı bulmak için çok fazla vakit harcamak zorunda kalmıyorum.DoctorVAR.com( ) uygulamasının esneklik, performans ve yönetim kolaylığı, açık kod İYSlerinin ne kadar güçlü ve düşük masraflı olduklarını gösteren bir örnektir.

 

Ek Kaynaklar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Linda Christie, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Linda Christie <lindac(at)doctorvar.com>
en --> tr: Özcan Güngör <ozcangungor(at)netscape.net>

2003-04-23, generated by lfparser version 2.35