[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Lorne Bailey]
tarafından Lorne Bailey
<sherm_pbody(at)yahoo.com>

Yazar hakkında:

Lorne Şikago da yaşıyor ve Oracle veritabanlarından veri alma-girme konusunda uzmanlaşmış bir bilgisayar danışmanıdır. Unix ortamında programlama yapmaya başladığından beri, Lorne 'DLL Cehennemi' nden tamamıyla kaçınmıştır. Halen Bilgisayar Bilimleri'nde yüksek lisansı için çalışmaktadır.Türkçe'ye çeviri:
Erdal MUTLU <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

KDE3'ü denemek

[kde]

Özet:

KDE en son ürün olar 3.sürümünü çıkarttı. Bu yazı size KDE 3'ü deneyebilmeniz için bir fikir verecektir. Yazıda KDE 3'ün SuSE 7.3 için olan derlenmiş hali kullanıldı, ancak diğer ana Linux dağıtıcılarında da program var olması gerek.

 

KDE3 nedir?

KDE SuSE ve Turbolinux gibi Linux dağıtımların benımsenmış masaüstü programıdır. KDE3 nesne tabanlı bir programlama dili olan C++ ile yazılmıştır. Bu çok önemli bir seçimdir, çünkü programcılara, daha önceden yazılmış ve çalışırlığı denenmiş olan parçaları alıp ugulamalarda kullanabilme olanağı vermektedir. KDE, QT adı verilen bir kütüphane kullanmaktadır ve KDE3'ün bu sürümü, QT3 sürümünün özelliklerinden yararlanılmak üzere yayınlanmıştır. Çok büyük bir iş başardılar ve ben artık KDE3'ü günlük hayatta, kendi masaüstü programım olarak kullanıyorum.
[KDE3]
 

Nasıl deneyebilir siniz?

KDE3'ün en önemli özelliği, KDE2'yi kullanırken kendisini deneyebilmenizdir. Eğer, hala KDE1 kullanıyorsanız, Linux dağıtımınızı güncellemenin tam zamanı olabilir!

KDE1 ile ilgili sorun, rpm paketleri ile elde ettiğim KDE3'ün de ~/.kde dizinini kullanıyor olmasıdır. Bu da KDE1 ile çelişki yaratabilir. Gerçi bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. KDE, 'KDEHOME' çevre değişkeninde tanımlanan dizinde çalışmaktadır. Dolayısıyla KDE'yi çalıştırmadan önce bu değişkenin değerini değiştirebilirsiniz.

KDE'nin programlarını, size en yazkın olan yansı yöresinden çekebilirsiniz:

Benö SuSE 7.3'ü kullanıyorum, ancak diğer tüm büyük Linux dağıtıcıların da hazır derlenmiş programları vardır.

KDE3'ü eski sürümlerine karışımaması nasıl sağlanmaktır? Programlar ve kütüphaneler kendi dizinlerinde yer almaktadır, böylece yükleme sırasında hiçbirşey bozulmamaktadır. Bu bazı manyak işletim sistemlerinin herşeyi 'registry' adı verilen ve gerçekte kimsenin anlamadığı bir şeye koyması gibi bir şey değildir. Ayrıca programınızı yeniden derlemede bozukluğa uğradı mesajını aldıktan sonra bilgisayarı kullanılamaz hale getirmektedir. Eğer, yaşamak için yazılım geliştiriyorsanız ve sürekli olarak derleme yapmanız gerekiyorsa, bu gerçekten çok büyük bir sorun olmaktadır. SuSE altında KDE3'ün kütüphaneleri /opt/kde3 ve qt3 ise, /usr/lib/qt3 dizininde yer almaktadır. Siz yüklemeden önce 'rpm -qpl <paket-adı.rpm>' ile paketle gelen dosyalarda çakışma olup olmadığına iyice bakmanız gerekiyor. Ayrıca, rpm yüklemeden önce size uyarı mesajı verecektir.

Rpm'leri kullanarak, basit bir şekilde yükleme yapabilirsiniz. Ben genellikle, yükleme yapacağım rpm paketlerini bir dizine toplayıp, 'rpm --install *.rpm' komutuyla hepsini birden yüklemekteyim. Eğer, paketler arası bağımlılık sorunu çıkarsa, gerekli paketleri önce yükleyip, tekrar deneyin. Ben, KDE2 ile KDE3 arasında çakışmaya yol açan bir dosya hakkında bir hata mesajı aldım. Dosyaları karşılaştırdığımda, ikisi arasında iki karakterlik bir fark vardı ve bunu önemli görmeyip 'rpm --install --force *.rpm' komutyla yüklemeye devam ettim.

Daha sonra, KDE Control Center->System->;Login Manager gidip kde3 oturumunu ekleyin. Bu, KDE3'ün çalıştıracak olan kabuk programına bağlantı olan /usr/X11R6/bin/kde3 çalığıracaktır. KDE3 ayarlanızı KDE2'den çevirmek isteyip istemediğinizi soracaktır. Ben yaptım, ancak KMenu'nün bazı kısımları tam olarak çalışmadı. Çok büyük bir sorun değil, ancak yüzde yüz uyum olduğu söylenemez. Size tavsiyem, eski ayarlarınızı çevirmek yerine, benimsenmiş olan ayarlarla başlayıp, özelleştirmektir. Değiştirme yapmak için 'kmenuedit' programını kullanabilirsiniz.

Bu şekilde olması gerek.

 

Riskler nelerdir?

Ne olursa olsun, bence önemli dosyalarınızın yedeğini sürekli olarak almalısınız. Eğer, mümkün ise, dosyaları bir CD kaydedip, makinanın dışında tutmak en iyisi tabii. Bunu yapıyorsunuz değil mi? Eğer, yedek almıyorsanız, KDE3 veya başka birşey olsunö bence öncelikli konu yedek olmalıdır.

En güvenilir yol, kullandığınız Linux dağıtımın, denemek üzere oluşturdukları bir göncelleme CD'sinden yararlanarak yükleme yapmanızdır. Aslında, yeni şeyler denemek herksein yapabileceği birşey değildir ve sırf bende herhangibir sorun çıkmadı diye herksde de sorun çıkmayacak anlamına gelmez. Bence, gerçek risk oldukça düşük seviyede. Ben 3 adet bilgisayarda KDE3'e güncelleme yaptım ve KDE3'ün bilgisayarları bozacağını düşünseydim bunu yapmazdım. Bunu söyledikten sonra, yukarıda da sözedildiği gibi yükleme sırasında bazı kabuk programlarında uyumsuzluklar olabilir ve yüklemeyi bunlara rağmen devam ettirmek zorunda kalabilirsiniz. Eğer, bu sizi tedirgin yapıyorsa, bu dosyaların yedeğini alabilir ve sonra sorun yaşarsanız, tekrar bunları kullanabilirsiniz. Güncelleme yapmak, kullandığınız sistem hakkında birtakım temel bilgilere sahip olmanız gerekecektir. Genellikle, insallar yeni bir ürün kullanmak istediklerinde, çok fazla uğraşmak istemezler.

 

İyi olan nedir?

 

Çalışılması gereken alanlar nelerdir?

Veri kaybına hiç uğramadım ve önemli sayılabilecek hata ile karşılaşmadım. Sadece, ufak tefek sorun yaratan birkaç şeyden sözedebilirim. Bunların bir kısmı benim ihmalim olduğundan eminim.  

Daha hızlı mıdır?

Bu hız sokunusu biraz göreceli bir kavramdır. Hemen hemen herkesin bir programın hızı ve pencere yönetici tercihi hakkında farklı düşünceleri vardır. Ben şu anda insanların tercihleri ve zevkleri kunularına girmeyeceğim. Aşağıda, yapmış olduğum bazı testlerin sonuçları yer almaktadır. Testlere geçmeden önce ne kadar fazla sayıda pencere yöneticisi olduğunu fark ettim, ancak aşağıdakileri denemek bence sizlere genel bir fikir vermek için yeterli olacaktır. KDE'nin programları oldukça hızlı bir şekilde çalıştırdığını fark ettim, ancak diğer bazı pencere yöneticileri daha da hızlı çalışmaktadır. Şimdilik aşağıdaki maddeler ile başlayalım.

Açılış hızı
Uygulama Enlightenment Gnome KDE2 KDE3
Konsole'dan çalıştırma 7 12 16 18
kdm'den çalıştırma 3 10 10 12
Gezgin * X 2.5 2.5
Terminal <1 1 1.5 1.5
Mail istemcisi * 5 2 2.5
Media Player 1 1 2.5 3
X - Bende çalışmadı, sanırım ben bozdum * - Uygulanamaz.

Gnome için e-ileti istemcisi olarak Evolution kullandım. Bu uygulamanın birçok özelliği var, o yüzden daha yavaş açılmasını bekledim. Mozilla İnternet gezginini güncellediğim için, bende Galeon çalışmadı.

Ben şahsen, KDE'yi masaüstü olarak kullanmaya alıştığım için, programların ilk açılışında birkaç saniye daha beklemeye razıyım. İşte bu noktada herkesin düşüncesi farklı olabilir. Sözgelimi eterm'den ise, Konsole kullanmayı tercih ederim. Genellikle, bir programı çalıştırdak sonra, saatlerce kullandığım için, açılış hızı benim için pek farketmiyor.

 

Bellek kullanımı ne durumda?

Ksysguard kullanarak birkaç test yaptım ve işte sonuçlar:
Bellek Kullanımı
Uygulama KDE2 KDE3
Konqueror 29,358 19,128 35,968 24,944
Kicker 24,340 13,820 26,708 15,644
KDesktop 23,608 13,156 28,580 17,972
Klipper 22,848 11,096 24,672 13,224
Kwin 21,976 11,200 22,920 11,064
Görüldüğü gibi, KDE3'ün bellek kullanımı KDE2 kadar veya daha fazladır. Eğer, bellek sıkıntısı çekiyorsanın, KDE3'e güncelleme yapmanız size yardım etmeyecektir. Ancak, bellek fiyatlarının oldukça düştüğü bu günlerde bu, birçok insan için sorun olmayacktır. Bence, eğer 128 MB belleğe sahip, iseniz sorun olmaz.  

Değer mi?

KDE3'ün gereksinimlerinize uyup uymayacağı konusunda yeterince bilgi vermeye çalıştım. Ben, 3 bilgisayarda denedim ve önemli bir sorun ile karşılaşmadım. Eğer, biraz sistem yöneticiliği işi yapmaktan ve yeni yazılımları denemeden hoşlanıyorsanız, KDE3'ü denemek hoşunuza gidecektir. Ben şahsen KDE3'ü masaüstü olarak kullanıyorum, çünkü hayatımı oldukça kolaylaştırmaktadır. Zaten bir masaüstünden beklediğim şey de budur. Bence, KDE3 denemeye değer bir üründür, bir bakın bakalım gereksinimlerinizi karşılayacak mı?  

Bağlantılar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Lorne Bailey, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Lorne Bailey <sherm_pbody(at)yahoo.com>
en --> tr: Erdal MUTLU <erdal(at)linuxfocus.org>

2002-05-06, generated by lfparser version 2.27