[LinuxFocus-icon]
<--  | Ana Sayfa  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Russian  Turkce  Polish  

[Photo of the Author]
Katja Socher
<katja(at)linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja LinuxFocus'un Alman editörüdür. Tux, bilgisayar grafikleri, film & fotoğraf ve denizden hoşlanır. Anasayfasına buradan erişebilirsiniz .Türkçe'ye çeviri:
Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Tuxpaint: Çocuklar için resim yapma programı

[tux painting]

Özet:

Tuxpaint çocuklar için (sadece çocuklar için değil) bir resim yapma programıdır ve çok eylencelidir!

_________________ _________________ _________________

Birkaç hafta önce İnternette çocuklar için yazılımlar bakıyordum ve şans eseri Tuxpaint'i buldum. Oldukça ilginç görünüyordu. Programı yüklediğinizde, varolan çeşitli dillerden birini, ki bu çocuğun programı ana dilinde kullanması açısından önemlidir, seçebilirsiniz. Yükleme sorunsuz ve çabucak bittti. Programı kullanmayı denediğimde, kendimi ondan zor alabildiğimi fark ettim:).
Gimp gibi diğer grafik uygulamaları ile karşılaştırıldığında her ne kadar basit bir program olsa da, kullanılması ve öğrenilmesi kolaydır ve çok ilginç özellikler ile doludur!
Resim yapmaya başlamak için Paint (çiz) tuşuna basmanız yeterlidir. Çeşitli fırça türleri ve renkler arasından seçim yapabilirsiniz. Çizgi çizmek istediğinizde, Line tuşuna basmanız ve ardından shapes (biçimler) tuşundan fırçanın biçimini seçmeniz yeterlidir. Resimleriniz resim tahtası üzerinde görünmeden önce, resminizi döndürebilir ve ölçeklendirebilirsiniz.
Yazı yazmak için ABC tuşuna basıyor, renk ve yazı tipini seçiyor ve iste: Yazı bir kutu içinde gözüküyor ve 'enter' tuşuyla onaylamadan önce fare yardımıyla yeri ayarlanabiliyor.
'Print' (yazdır) tuşu, çizilen resmin yazıcıdan çıktısını almaya yaramaktadır.

[tux painting]


Eğer, çizdiğiniz resmi beğenmezseniz, yaptığınız işlemleri geri alma ve birşeyi tekrar yapma seçenekleri vardır. Tahtanın tümünü veya bir kısmını silebileceğiniz gibi, sadece 'new' tuşuna basarak yeni bir çizim sayfası açabilirsiniz.
Varolan resimleri açmak için 'open' (aç) tuşuna basmanız yeterlidir. Karşınıza resimlerin pull boyutundaki (thumbnail) görüntülerini görüyor ve seçiminizi kolayca yapabiliyorsunuz. Yapılan resimler png biçiminde .tuxpain/saved dizini altında saklanmaktadır.
Resimleri buradan, çocuğunuz onları değiştirmeden önce, sözgelimi bir fili drakulaya çevirmeden önce, başka bir dizine kopyalayabilirsiniz.
'Magic' (sihir) tuşuna bir tıklamayla, gökkuşağı renkleriyle çizmeye başlamanız için yeterlidir. Ayrıca, resminize baloncuklar ekleyebilir, tebeşir ile resminize not ekleyebilir, resminizi solgunlaştırabilir ve bunun gibi bir sürü şey daha yapabilirsiniz!
Stamps diğer resim programlarında cliparts (kırpıntı çizgiler veya resimcikler) denilen resimciklerdir ve bunlardan bir sürü vardır! Onların renklerini, boyutlarını değiştirebilir ve hatta çevirebilirsiniz! Tuxpaint ile birlikte gelen bu tür resimciklerin çokluğu ve çeşitinden oldukça etkilendim doğrusu!
Kendi resimciğinizi sesli veya ses olmadan eklemek için, png biçimindeki sözgelimi benimresmim.png adındaki dosyayı,
tuxpaintinyüklendiğiyer/share/tuxpaint/stamps/
veya
/usr/local/share/tuxpaint/stamps/misc/symbols/shapes/
dizinlerinden birine kopyalamanız yeterlidir.
Seçimlik olarak, resimciğiniz ile birlikte 'Bu benim resmim' gibi yazı gözüksün derseniz, o zaman bu yazıyı
/usr/local/share/tuxpaint/stamps/misc/symbols/shapes/benimresmim.txt
yani resimcik dosyasıyla aynı isimde, ancak dosya uzantısı txt olan bir dosya olarak kayıt edebilirsiniz. Eğer, ses de olsun derseniz, bir wav dosyasını
/usr/local/share/tuxpaint/stamps/misc/symbols/shapes/benimresmim.wav
olarak kayıt etmeniz gerekir.

Tuşların birçoğuna basarken aynı anda ses de duyulmaktadır. Bu da çizimi daha da eylenceli hale getirmektedir! Benim en çok sevdiklerim, gökkuşağı tuşuna basınca çıkan ses ile yarış arabası sesidir. Ama siz kendiniz karar verin!

[tux painting]


Bence çocuklar bu programa bayılacaklardır. En azından ben bayıldım, çünkü kullanım sırasında gerçekten çok eylendim! Aslında, sadece rastgele yapılan resimlerin yanısıra, çok şirin tebrik veya davetiye kartlırı da oluşturabilirim!

Şimdi sizin gitme ve Tuxpaint'i keşfetme zamanınız geldi!

Newbreeds Software deki yazılımcılara böyle harika bir aracı geliştirdikleri için çok teşekkür ederim!
Sizlere söyleyeceğim tek şey var, o da :
Mutlu Tuxpaint resimleri! :)

 

Kaynaklar

Tuxpaint'i http://www.newbreedsoftware.com/tuxpaint/ adresinden bulabilir ve bilgisayarınıza indirebilirsiniz.
Oradan "Rubber Stamps Collection" (Silgi Pull koleksyonu) elde etmeniz de olasıdır.  

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
en --> tr: Erdal Mutlu <erdal(at)linuxfocus.org>

2004-05-04, generated by lfparser version 2.43