[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Mart/Nisan 2004 Sayısına Hoşgeldiniz

LinuxFocus, gün geçtikçe artan eylence!
LinuxFocus, gün geçtikçe artan eylence!
X11'in Linux uyarlaması olan XFree86'ı ilk defa ağır eleştiri yağmuruna tutulmuş değil. X11'in yavaş olmasını ağ desteğine bağlayanların olduğunu duymuşsunuzdur. Ancak, bu duyumlar hiç te doğru değildir. Ağ katmanı yüzünden X11'in yavaş olduğu doğru değildir. Doğru olan genelde sürücü teknolojisinin yavaş olduğudur. Bugüne kadar üçboyutlu grafik uygulamalarının hızlı çalışabilmeleri için doğru grafik kartını seçmek önemliydi. Bunun nedeni, her sürücünün aynı kalitede geliştirilmemiş olmasıydı. Birçok insan daha hızlı ve daha kaliteli sürücü geliştirilmesini istemektediydi. Bugüne kadar böyle bir şeyin hayata geçmemiş olmasının nedeni XFree86'nin genelde yeterince iyi olmasından kaynaklanmaktadır.

Belkide tüm bunları sonsuza kadar değiştirecek olan adım, Ocak ayının sonuna doğru XFree86'nin, yeni lisans metnini duyurmasıyla atılmış oldu.

Lisans değişikliği, XFree86'nın ve ona katkıda bulunanların yaptıkları iş dolayısıyla yeteri derecede karşılık alabilmeleri isteğinden dolayı yapılmıştır.

Ancak, ne yazık ki yeni lisans GPL ile uyumlu değildir. Yapılan lisans değişikliği ile kamuoyu dikkati XFree86 üzerine çekilmiş ve bir an için yaptıkları iş dolayısıyla karşılık almış olabilirler. Ancak, bu, projenin sonu da olabilir. Mandrake, Gentoo, Debian gibi bazı büyük Linux dağıtıcıları buna karşı daha şimdiden XFree86'nın 4.4.0 sürümünü kullanmama kararı aldılar. Tartışmaların canalıcı noktasını "yeni reklam cümlesi" oluşturmaktadır. Buna göre XFree86'yi kullanan herkes, XFree86'yı kullandığını açık olarak belirtmek zorundadır. XFree86'yı özel yapan nedir ki, her bilgisayar ile birlikte anılmak zorunda olunsun? İşin aslına bakılırsa, KDE, Xfce, Gimp, Qt, Gtk vs gibi, ki bu liste sonsuza kadar uzayabilir, Linux ile birlikte gelen birçok müthiş yazılım vardır. Ayrıca, bundan böyle XFree86 ismini kullanmak isterseniz, XFree86'dan yazılı izin alma zorunluluğu getirilmektedir. Her bilgisayar ile birlikte XFree86'dan sözetmek reklam kapsamına girebilir. Kısacası, XFree86'nın her dağıtımı için yazılı izin almak zorunda kalabilirsiniz.

Bundan ne sonuç çıkartabiliriz? Gerçek serbest yazılımlar sonsuza kadar yaşar. Daha iyi bir X11 http://freedesktop.org/ den yakında ortaya çıkabilir. Böylece lisans ile uğraşmak zorunda kalınmaz. Eğer, lisansa gereksinim duyuyorsanız, http://www.gnu.org/licenses/licenses.html veya http://creativecommons.org/ den birini alabilirsiniz.

-- Guido Socher


LinuxFocus.org Yazıları

Sistem Yönetimi

Linux Gazette'ki yazılar
[]

Grafik

Yazılım Geliştirme

Uygulamalar

LinuxFocus Yolgösterimi

İşte size başka bir yerde bulunan bilgisayarınızın sıcaklığını ölçmek için kolay bir yöntem. Yeni bilgisayar anakartları birtakım algalayıcılar ile donatılmıştır. Bazı eski bilgisayarların sıcaklığını, ek donanımlara gereksinim olmadan, ölçme olanağı da vardır:
"S.M.A.R.T." desteğine sahip disklerde "smartctl -a /dev/hda" (IDE diskleri için) komutuyla disk sıcaklığını okuyabileceğiniz algılayıcıya sahiptir. Bunu yapmak için çekirdekte değişiklik yapmanız gerekmemektedir. Eğer, normal şartlar altında diskinizin hangi sıcaklıkta çalıştığını biliyorsanız, bilgisayarın bulunduğu ortamdaki klimanın veya bilgisayar içinde yeralan güç kaynağı pervanelerin arızalandığını, diskin sıcaklığı da bunlara bağlı olarak artacağından, diskin sıcaklığını izleyerek öğrenebilirsiniz:
193 Load_Cycle_Count    0x0032 253 253 000 Old_age Always -  379
194 Temperature_Celsius  0x0032 253 253 000 Old_age Always -  45
195 Hardware_ECC_Recovered 0x000a 253 252 000 Old_age Always -  0

smartctl komutu http://smartmontools.sourceforge.net/ paketinin parçasıdır.

Ayrıca, sadece sıcaklığı (smartctl'in tüm S.M.A.R.T. parametreli değil) okuyan bir araçta vardır:
http://coredump.free.fr/linux/hddtemp.php:
#hddtemp /dev/hda
/dev/hda: ST94011A: 45 C© 2004 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.