[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Eylül/Ekim 2003 Sayısına Hoşgeldiniz

reading Linuxfocus Ekonomik gelişmeyi engellediği ve tekkeleşmeye yol açtığı için telif hakkı olayı aslında çok kötü bir düşüncedir. Başka bir deyişle, kişiler için iyi olan telif hakkları, toplum için zararlıdır.

Peki o zaman, telif hakkları neden var? Aslında sorunun cevabı oldukça basit: Hükümetler ve telif hakkları ofisleri kısa sürede çok para kazanıyorlar. Aslında telif hakkları olmasa, uzun vadede çok daha fazla para kazanılır, ancak insan az da olsa elinde tuttuğu dolarları, ileride zamanla kazanabileceği milyonlara tercih etmektedir.

İnternet, telif haklarının ticareti nasıl desteklediğine iyi bir örnek olarak verilebilir. Eğer, TCP/IP telif hakklı olmuş olsaydı, bu gün büyük bir olasılıkla evinizdeki bilgisayarı bilgisayar ağlarına bağlayamayacaktınız. Tabii ki İnternet de var olmayacaktı.

Avrupa'da şimdiye kadar matematiksel yöntemler, ticaret yapma yöntemleri ve bilgisayar programları telif hakklı yapılmamaktaydı. Bu değişebilir. Yazılım için olan telif hakkları, düşünceleri engelleyecekleri için özellikle zararlı olabilir. Düşünceler genel ve geniş kapsamlı olabilir. Böylece, belli bir uçak kanadı şeklininin telif hakklı yapmaktansa, "herhangi bir uçma şeklinin" telif hakkını herhangibir kimse veya kuruluş alabilir. Telif hakkı yazarken veya alırken, hayal bile etmediğin teknolojileri engellemiş olursun.

Böyle bir durumu kesinlikle engellemek zorundayız. Yoksa çok yakın zamanda kendi yazdığın yazıları ve yazılımları yayınladığın için suçlu duruma düşebilirsin. Bu konuya daha fazla dikkat çekmek için sanaldoku yöreleri sahipleri, kendi sitelerine olan erişimleri kapatmaktadır. Sizde kendi sitenizi kapatın http://swpat.ffii.org/group/demo/index.en.html ve karşı çıkışımıza katılın!LinuxFocus.org Yazıları

Yazılım Geliştirme

Grafik

Topluluk

Linux Gazette'teki yazılar
[]

Uygulamalar

UNIX Temelleri

LinuxFocus Yolgösterimi

Sıradan bir bilgisayarda, ateş duvarı olmayanda, hangi bağlantı noktalarının (girişlerin) açık olduğunu öğrenmek için nessus veya diğer güvenlik açıkları tarayıcılarına gerek yoktur. "netstat -a" buyruğunu çalıştırmanız yeterlidir. Buyruğun çıktısı aşağıdakine benzer olacaktır ve "Local Address"'ten hemen sonra açık olan bağlantı noktalarını hemen görebileceksiniz:
netstat -a
Proto Recv-Q Send-Q Local Address  Foreign Address  State   
tcp    0   0 *:login     *:*        LISTEN   
tcp    0   0 *:shell     *:*        LISTEN   
tcp    0   0 *:pop2     *:*        LISTEN   
tcp    0   0 *:pop3     *:*        LISTEN   
tcp    0   0 *:imap2     *:*        LISTEN   
tcp    0   0 *:www      *:*        LISTEN   
tcp    0   0 *:domain    *:*        LISTEN   
...çıktı daha da devam etmektedir...
Daha da ileriye giderek, hangi programın hangi bağlantı noktasını kullandığını veya açtığını da öğrenebilirsiniz. Bunun için, procinfo paketiyle birlikte gelen socklist buyruğundan yararlanabilirsiniz:
socklist
type port   inode   uid  pid  fd name
tcp  513    1007    0  448  5 xinetd
tcp  514    1006    0  448  4 xinetd
tcp  6000    1133    0  680  0 X
tcp   80    1076    0  643  16 httpd
...çıktı daha da devam etmektedir...
netstat buyruğu her Unix sisteminde çalışmakla birlikte socklist sadece Linux sistemlerine özgü bir buyruktur.


© 2003 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.