[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus Mayıs/Haziran 2003 sayısına hoşgeldiniz.

[flowers of may] Son zamanlarda bir partide Microsoft'ta çalışan bir bayanla tanıştım. Linux konusuna girmeyi düşünsem de tam da derinlere inecek ruh halim yoktu. Kendisi Microsoft'un tekelinin herkes için iyi olduğundan sözetmeye direnemedi ve de elbette firmanın iyi fiyatlarla iyi ürünler sunduğundan da. Hmm, bazıları için bu durum böyle görünebilir.Peki o halde Linux neden başarılı?. Nasıl pek çok insan Linux'dan çok hoşlandı ve asla bir daha Windows kullanmak istemiyor ? Neden Linux'dan hoşlandığımın pek çok nedeni var : ilk olarak Linux'daki seçenekleri ve özgürlüğümü seviyorum. Bazıları patron ya da diktatör olma düşüncesinden hoşlanıyorlar çünkü sorumluluğu almıyorlar ve düşünmek zorunda kalmıyorlar. Böyleleri için Windows kesinlikle en doğrusu.

Bununla birlikte Linux size özgürlük veriyor, hem de kelimenin tam anlamıyla...

Linux kullanırken pek çok seçeneğim var. Bu , daha dağıtımlarından başlıyor.Ben pek çoğunu kullanıyorum.Masaüstü görünümlerini, işletim sistemini ve çekirdek seviyesini istediğim gibi yapılandırabiliyorum. Programları değiştirme ve yeni fonksiyonlar ekleme ve programı dilediğim gibi kullanma özgürlüğüm var. Birileri tarafından izlenmiyorum ya da kimse bana bir güncelleme ya da değişim yaptığımda birşey demiyor. Kendi Linux PC'min bakımını kendim yapabilir ve dilediğim kadar uzun seneler kullanabilirim. Bu özellikle sunucu sistemleri için çok önemlidir çünkü genellikle 5 sene 10 sene gibi uzunca bir zaman koşmaları gerekir.

Fakat elbette bu özgürlüğün de bir fiyatı vardır: eğer sistemi öğrenmek için zaman harcamaya hazır değilseniz, dağıtımlarla gelen programlardaki yüklemelerin ince noktalarını öğrenmedikçe ya da hatalarını gidermedikçe Linux'u başarıyla kullanamazsınız.

Bu özgürlüğün karşılığını bu şekilde ödemeye hazır olduğunuzda seçiminizi yapın!

Eğer LinuxFocus okuyorsanız gerekli bilgilere ulaşabilirsiniz.

İyi okumalar!

--Katja Socher--LinuxFocus.org Yazılar

Yazılım Geliştirme

Uygulamalar

Linux Netmag'taki yazılar
[LinuxNetmag.com]
Linux Gazette'teki yazılar
[]

Sistem Yönetimi

Forum

LinuxFocus Yolgösterimi

Psikoterapiye mi gereksiniminiz var ?
emacs'ı açın ve "M-x doctor" ya da menu-bar=>help-menu=>eliza yapın.
Probleminizi İngilizce olarak yazın ve iki kez enter tuşuna basın.

İyi eğlenceler!


© 2003 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.