[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Italiano  Nederlands  Portugues  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Harald Radke
<harryrat(at)gmx.de>

Yazar hakkında:

Harry Almanyada, 1994 yılından beri Aachen Üniversitesinde bilgisayar bilimlerinde öğrenimine devam etmektedir. Linux ile 1995 yılında tanışmıştır. O zamandan beri de kullanmaktadır, bu mükemmel yazılım ise onu her zaman şaşırtmış ve heyecanlandırmıştır. X ortamına programlamayı sever, grafikleri ve tabiki özellikle oyun oynamaktan hoşlanır. Diğer sevdiği uğraşarı ise: kart oyunları oynamak, SciFi okumak, gitar çalmak (kötü!), yemek yapmak ve Ju-Jutsu alışkanlığı.



Türkçe'ye çeviri:
Harun Soylu <soyluh(at)yahoo.com>

İçerik:

 

Oyun incelemesi - Barrel Patrol 3D

[Illustration]

Özet:

Barrel Patrol 3D 80'li yılların arcade tipi oyun klasiklerinden olan Ripoff tabanlı kısa ve hoş bir 3d oyunudur.

 

Giriş

Ripoff isimli oyunu hiç oynayama şansı bulamayanlara hitaben (benim gibi): Göreviniz varilleri düşman askerleri tarafindan çalınmasını engellemektir. Sizin kontrolünüzde silahlarla donatılmış bir tank vardır. Amacınız iyi silahlandırılmış düşman tankları varillerinizi çalmadan yada onlara vurulmadan düşmanı yoketmektir. Bu makale oyunun 0.90 versiyonu için yazılmıştır.
IMG: Standard View
Genel görünüm, siz en yakındakisınız.


 

Oynamaya Hazır Olun

Barrel Petrol 3D Linux'u da içeren bir çok sistemle uyumludur. Oyuna Fathom Entertainment Website (ekran görüntüsüne tıklayarak) adresinden ulaşabilirsiniz. Kaynak kod yoktur, sadece önderlenmiş ikili dosya ve veri kütüğü ile birlikte sıkıştırılmış tar-bal dosyası ile gelir. Bu şekilde arşiv dosyası yaklaşık 1 MB büyüklüğündedir, o nedenle düşük hızda bir bağlantıyla bile kolayca indirilebilir.

Diske yükleme işlemi tamamlandıktan sonra tar -xzf <KAYNAK DOSYA İSMİ> komutu ile arşivi açabilirsiniz, bu işlemden sonra oyunun çalışması için gerekli dosyaları içeren bir klasör yaratılmış olmalıdır. Sonraki adımda ./barrel_patrol_3d komutunu kullanarak bulunduğunuz dizini değiştirin.. Dizinde ikili bir dosya ve veri kütüğü ile birlikte README (beni oku) dosyası vardır.

Gereksinimler
X pencere sistemi
Simple DirectMedia Layer (SDL)
OpenGL
3D grafik kartı (öneriliyor)
Not: Oyunu SDL 1.2.0 ile birlikte çalıştıdığımda bazı problemler yaşadım, ve sistem çöktü. Bununla beraber sistemi SDL 1.2.0'e yükseltikten sonra sorunsuz çalıştırabildim.

 

Oyunu Oynamaya Başlıyoruz

Oyun dairesel bir platformda oynanır. Bu alan oyuncunun dışarı çıkmasını engelleyecek şekilde sınırlandırılmıştır. Kontrolünüzde gelişmiş özellikleri olan bir tank varillerinizi çalmaya çalışan yağmacı düşman tanklarına ateş edip imha ederek oyun platformunun dışına atabilecek yetenekte silahlarla donatılımıştır. Düşman atış sırasında size isabet ettirebilir (diğer tanklara da), o nedenle yakalayıncaya kadar peşini bırakmamalı fakat bu arada vurulmamaya çalışmalısınız. Oyun içinde zamanla toplama birimleri görünür ve toplandığında ateş gücünü artırıcı etki yapar. Buna rağmen bu toplama birimleri bütün araçlar tarafından toplanabildiği için, düşman tankları da bu toplama birimleriyle kendi ateş güçlerini artırabilirler. Tank parçalarına ayrılana kadar toplama birimlerinin işlevselliğinden yararlanabilir, dahası bu birimler birikimlidir.

Oyun kolay bir şekilde oynanabilir, tankı kendi gidiş doğrultusunda hızlandırabilir, yavaşlatabilir ve etrafında dönderebilirsiniz. Silah herzaman ileriye doğru ateş edecek şekilde monte edilmiştir ve atışı hedefe kilitleyecek özel bir sistem yoktur. Toplama birimleri değişik büyüklüklerdeki harflerdir ve belirli bir süre sonunda kaybolurlar, bu nedenle zaman tükenmeden daha kötüsü düşman almadan almalı hızlı davranmalı ve ateş gücünüzü artırıcı toplama birimlerinden yararlanmalısınız.

Oyunun içinde sabit savaş ve düşman sayılarına göre değişen bir çok seviye vardır. Bütün düşmanlar yokedildikten sonra oyun içinde bir üst seviyeye geçerek devam edebilirsiniz. Her seviye değiştirilişinde oyun içindeki varil sayılarına göre değişen puanlar kazanırsınız. Seviyeden seviyeye oyun daha zor hale gelir, düşman daha etkin hale gelir ve tankın parçalanması için daha dar bir alanda vurulması yani daha isabetli atış yapılması gerekir. İsabetli bir atış düşman tankının parçalanması için yeterlidir.. Bunun yanında sizin tankınız daha dayanıklıdır ve tamamen parçalanması için bir çok kez vurulması gerekir. Belirli bir sayıda vurulduktan sonra tank tamamen parçalanır. Buna rağmen, ateş gücünü artırmak için topladığınız toplama birimlerini bir anda kaybedebilirsiniz yada bir şekilde cezalandırılırsınız (bir kaç saniye süre ile) bu ceza süresince oyunu sadece izleyebilirsiniz ve düşman tanklarının varilleri alıp götürmesine engel olamazsınız. Oyunun hiçbir seviyesinde yeniden başlama veya tankınız tamamen p

Oyunun herhangibir seviyesinde tüm varilleriniz çalınır ve oyun alanının dışına çıkarılırsa oyun bitmiş olur

IMG: Top View
Üstten görünüm, iki boyutlu gibi.


 

Seçenekler

Oyun esnasında ESC tuşunu kullanmanız durumunda görüntü ve ses ayarlarını değiştirebileceğiniz seçenekler menüsü gelir, tankınızı gözleyebileceğiniz standart ekran görüntüsü ile birlikte seçenekleri kullanarak tankın içerisinden ve üzerinden alınabilen görüntülere de erişebilirsiniz. Ayrıca normal pencere ile tam ekran kipi ve tank kontrol tuşlarını değiştirebilirsiniz. Başlangıçta ise yön tuşlarını kullanarak tankınızı hareket ettirir ve boşluk (SPACE) tuşuyla ateş edebilirsiniz. Görüntü seçenekleri de enkaz durumu, gölgeler ve değişik seviyede ayrıntılardan oluşan radar seçimlerini içerir.

IMG: Options Menu
Seçenekler menüsü.


 

Görünüm

Return to Castle Wolfenstein gibi günümüzün modern oyunları gerçekten mükemmel bir grafiksel görünüme sahiptir ve Linux oyun görüntüleri içerisinde en iyilerden biridir ve Barrel Patrol 3D oyunuyla kıyaslanmamalıdır. Oyun platformu bir çok animasyonla renklendirilmiş, tanklar ve variller gerçeğe yakın bir dokuya sahip olacak şekilde modellenmiştir. Arkaplanda karanlık bir dağ sahnesi gerçekten nefis bir hayali atmosfer yaratır. (hey, geleceğin tankları ile donatılmış bir oyun arenasından varilleri çalmak oldukça hayali bir olaydır, değil mi?) Oyunun her seviyesinde başlangıçta varillerin parlayarak görünmesi ve düşmanın varilleri oyun alanının dışına çıkarması da ateş gücünü artıran toplama birimleri ve tankların parçalanıp dağılması kadar güzel bir animasyonla görüntülenmektedir. Oyundaki her hareket ve eyleme özel bir ses etkisi eşlik etmektedir. Oyunda sadece ses efekleri vardir, geri planda sürekli çalan bir müzik yoktur. Sağ üst köşede yüksek frekansta yaklaşık Athlon Thunderbird 1.4 Ghz ve GFoname=237lfindex5>   

Sonuç

Barrel Patrol 3D gerçekten güzel kısa ve hoş bir oyundur. Oyuna başlamanız ve ısınmanız bir kaç dakikanızı alır ve eğer bu tür oyunlarlardan hoşlanıyorsanız saatlerce devam edebilirsiniz. Grafikler mükemmeldir, bence Descent 3 oyundaki kadar güzel, belki katılmadığınız sadece bir noktadaki gerçek diğer gizemli 3D savaş oyunlarıyla karşılaştırıldığında görülen daha az ayrıntı vardır.
Oyun hala geliştirilmektedir (hey, bu bir Linux oyunudur!), daha çok nitelik planlanmıştır. Yine de oyun tamamiyle oynanılabilir haldedir. Barrel Patrol 3D hakkında bahsetmeyi unuttuğum iki nokta var: arkaplanda ortamın havasına uygun müzikler ve birkaç çeşit çok kullanıcı kipine uygun müzikler mevcuttur.Bu da Barrel Patrol 3D oyununu en iyi Linux oyunlarından birisi haline getirir.

IMG: Tank View
Tank görünümü, birinci kişi ateş eder durumda.


 

Referanslar



 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Harald Radke, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Harald Radke <harryrat(at)gmx.de>
en --> tr: Harun Soylu <soyluh(at)yahoo.com>

2002-06-05, generated by lfparser version 2.27