[LinuxFocus-icon]
<--  | Ana Sayfa  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  ChineseGB  Deutsch  Francais  Russian  Turkce  

[Photo of the Author]
S. Parthasarathy (Partha) (homepage)

Yazar hakkında:
Partha koyu bir Linux destekçisidir ve özgürlük yanlısıdır. İşi gereği öğrenim amaçlı bulunduğu Almaya'da bir Alman'ı çok sevdi. Onun aşkı, Suse Linux, günde hemen hemen 17 saatini Partha ile geçiriyordu. Birlikte bir çok çocuk yaptılar : "teaspoon" CDROM'u, Linux üzerine eğitim kursu, LDP ile arşivlenen dökümanlar ve bir çok ders materyali, bunların hepsi bu mutlu evliliğin sonuçları. Dr. Partha daha bir çok çocuk yapmayı planlıyor, ve bu amaçta çok çalışıyor! Herhangi bir aile planlaması yöntemi kullanmaya da niyeti yok.
Dr. Partha ile yapılan röportajın tümünü görmek için buraya tıklayınız.


Türkçe'ye çeviri:
Okan Arı <okanari(at)aridersanesi.com>

İçerik:

 

shivalik -- basit yedekleme yapılandırılması (Murphy'nin kanunlarına karşı çıkmak.)

shivalik mountains, Himalaya

Özet:

Eğer Linux dağıtımınızda seri problemler olursa neler yapacağınızı anlatan bir çok NASIL(HOWTOs)'lar mevcut. Bu bizim için iyi birşey. Fakat bu seri problemler sizi vurmadan önce yapabileceklerinizi anlatan bir tane bile yok. İşte burda, sizin mutsuzluğunuzu azaltacak, basit ama çok kısa olmayan bir kabuk(shell) betiği var. Bu betiği Linux'u kurar kurmaz bir kez çalışırın ve sisteminizde her büyük değişiklik yapacağınızda bunu tekrarlayın. Bunu bir "cron(çevirenin notu : cron Linux'da tekrarlanan işleri yönetir)" görevi olarak saatler mertebesinde tekrar edebilir olarak ayarlayabilirsiniz. Ve sonra, huzur içerisinde uyuyabilirsiniz. Eskilerin söylediği gibi, eşeğini sağlam kazığa bağla.

Shivaliks Hindistan'da bir dağ zinciridir, ve aynı zamanda küçük Himalaya olarak da bilinir. Bu makalede kullanılan betik, bu dağlardan sonra bu ismi almıştır.

Shivaliks'ın resmi burada bulunuyor : Karamjeet Singh.

_________________ _________________ _________________

 

shivalik

BASH kabuk betiği : "shivalik" dosyaların ve Linux kurulumunuzun bilgilerini yedeklemek için en elverişli yoldur. Betik dökümante edilmiştir. Dosyalarınız ya da dizinleriniz üzerinde herhangi bir değişiklik (ya da silme) işlemi yapmaz. Bazı temel dosyalarınız ve bilgilerin iyi korunmuş yedeğini oluşturur. Tüm betik sizin incelemeniz ve anlamanız (istiyorsanız değişiklik için de tabi ki) için mevcut.

Betik temel yapılandırma dosyalarının (/etc) yedeğini alır ve /proc dosya sistemindeki bazı bilgileri metin dosyasına proc_info.txt adıyla depolar (örneğin; hangi çekirdek(kernel) modülleri yükleniyor, hangi disk bölümleri(partitions) nereye bağlanıyor(mount), ne kadar boş disk alanı mevcut).

shivalik-2.0.gz'yi şimdi indirin (benim web sayfamı gelecekteki güncellemeler için kontrol ediniz)

Betiği indirdikten sonra:

Betiği çalıştırmak için:

İlk olarak, betiği yukarıda anlatıldığı gibi (yalnızca root olarak) çalıştırılabilir yaptığınızdan emin olun (chmod 700).
Şimdi betiği çalıştırabilirsiniz. --yalnızca şunları yazın, shivalik /usr/local/backupcfg/ .
shivalik betiğini çalıştırmak için "root" olmanız gerektiğini hatırlayın, çünkü bir çok yedeği alınacak dosya root yetkilerine ihtiyaç duyuyor ve betiğin kendisi yalnızca "root" tarafından çalıştırabiliyor.

 

Kurtarma ve tamir

Hatırlayın, shivalik betiği tam(eksiksiz) yedek ve kurtarma için bir araç değil. İdeal olarak, en iyi şey tüm Linux dosya ve dizinlerinin bir kopyasını almaktır. Bu her zaman mümkün, gerekli ve önerilebilir değildir. Diğer en iyi yol, en önemli bilgilerin ve dosyaların yedeğini almaktır. shivalik betiği bunu sizin için yapar. Betik sizin komut satırından girdiğiniz dizin altına bir alt dizin yaratır (ör : /usr/local/backupcfg/backup-2004-04-17_2029). Bu alt dizin sizin yedek yarattığınız tarih ve saat ile isimlendirilir.

Her duruma eksiksik hazır olmak için,betik çalıştırıldıktan sonra tüm backup-YYYY-MM-DD_HHMM dizinini taşınabilir medyaya kopyalayabilirsiniz.

Gelecekte olabilecek herhangi bir problem için zarar görmüş /etc dosyalarınızı yedeğinizden kopyalabilirsiniz. backup-YYYY-MM-DD_HHMM/etc.tar.gz dosyanızı açmayın(untar) çünkü bu tüm dosyaları /etc dizini içindeki dosyaların üzerine yazacaktır. Onun yerine başka bir dizinin (ör : /root) içine gidin ve dosyaları oraya açın. Sonra ilgilendiğiniz dosyayı /etc dizinindeki dosya ile karşılaştırın. Yedek içerisinde zaman ve yetki bilgileri saklanır, bunlar ile değiştirme zamanını denetleyebilirsiniz. Burada /etc/fstab için bir örnek var:

cd /root
tar -zxvf /usr/local/backupcfg/backup-2004-04-17_2029/etc.tar.gz
Note: above line will unpack the etc tree now to the current directory.
   That is /root/etc

diff -u /root/etc/fstab /etc/fstab

backup-YYYY-MM-DD_HHMM dizininin yapısı aşağıdaki gibidir:

etc.tar.gz   -- complete backup of /etc
proc_info.txt -- selected information from /proc (modules dma interrupts
         mounts version partitions meminfo pci)
 

/etc dışındaki dosyaların kurtarılması

Linux altındaki /etc dizini önemlidir çünkü yapılandırma dosyalarını barındırır. Bu dosyalar sizin bilgisayarınız için özeldir. Sisteminizdeki çoğu diğer dosyalar Linux kurulum CD'sindeki dosyalar ile birebir aynıdır. Diğer bir deyişle, bu diğer dosyaları her zaman paket yönetim sisteminiz (ör : rpm) ile yeniden yükleyebilirsiniz. Burda bu işi nasıl yapacağınzı anlatan kısa bir açıklama var.
Aşağıdaki komutu çalıştırın :
rpm --verify --all
Bu diskteki tüm kurulum dosyalarını rpm veritabanındaki bilgiler ile karşılaştıracaktır. Eğer örneğin yanlışlıkla bir dosya sildiyseniz rpm size bu konuda bilgi verecektir ve siz yalnızca bu paketi tekrar yükleyebilirsiniz ( rpm -i --replacepkgs --replacefiles rpm-package).
 

shivalik 1.* ve shivalik 2.* ve ötesi

shivalik iki "flavour(Çevirenin notu : bu sözcüğü orijinal hali ile kullnacağım)" ile gelir:
 1. shivalik 1.* eski fakat basit ve bu grubun bir çok versiyonu bulunuyor.
 2. shivalik 2.* daha yakın versiyon. Bu makalede bu versiyon anlatılıyor.

Hatırlayın, shivalik yalnızca kurulum bittikten sonra yapmak zorunda olduğunuz bir çok şeyin bir parçası. Kurulum sonrası yapılacaklar prosedürü LDP'nin mini NASIL(HOWTOs)'larının bir parçası. Bunu www.tldp.org veya http://algolog.tripod.com/postlnx.htm adresinden indirebilirsiniz.

Herhangi bir sorun için hazır olmak her zaman iyi bir fikirdir. Hiç bir sorun başedilemez bir felakete dönüşmemeli.

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© S. Parthasarathy (Partha), FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : S. Parthasarathy (Partha) (homepage)
en --> tr: Okan Arı <okanari(at)aridersanesi.com>

2004-05-18, generated by lfparser version 2.43