[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  Korean  Arabic  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Authors]
tarafından Erdal Mutlu, Ceyhun Elmas

Yazar hakkında:

Erdal , İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü'nde araştırma görevlisi ve Linux sistem, ağ ve sanaldoku yöneticisi olarak çalışmaktadır. 1992 'den beri Linux kullanmakta ve o günden beri bir Linux hayranıdır. Şu aralar yüksek lisans tez çalışması için Java ile internet üzerinde kullanılacak eğitsel amaçlı bir program yazıyor. LF Türkiye'ye çeviri ekibi ve sistem ile destek olmaktadır.

Ceyhun , Ford Türkiye'de Unix Sistem Yöneticisi olarak çalışmaktadır. LF'nin Türkiye editörlerinden birisidir. İstanbul Teknik Üniversitesi Bilişim Enstitüsü'nde BMRT (blue moon rendering tools, bakınız referanslar) kullanarak Hidrojen atomuyla ilgili bir benzeşim ve canlandırım projesinde çalışmaktadır. Klasik gitar çalmaya ve Türkiyenin doğal ve tarihi güzelliklerinde gezmeye daha çok zaman ayırmak istemektedir. Tam bir zaman yoksuludur ve bu nedenle bir kız arkadaşı bile yoktur:))


İçerik:

 

BORG'a giriş.

[Illustration]

Özet:

Eğer, canlandırım projelerinizi görüntüleştirebileceğiniz gelişmiş grafik iş istasyonlarınız yoksa ve görüntüleştirilmesi gereken binlerce kareniz varsa, ve elinizin altında birkaç KB bulnuyorsa , BORG size önemli katkılarda bulunabilir. BORG tüm KB'lerinizi birer görüntüleştirici olarak kullanmanızı ve bir görüntüleştirme çiftliği oluşturmanızı sağlayacaktır. 

BORG (BMRT Ordinary Rendering GUI - BMRT Sıradan Görüntüleştirme Grafik Arayüzü) nedir?

BORG kısaca Java ile yazılmış ağ üzerinden BMRT kullanarak görüntüleştirme yapabilen ve oluşan karelerin bir yerde toplanmasını sağlayan bir görüntüleştirme arayüzüdür.

 

BORG'a neden gereksinim duyarız?

İlk canlandırımın yapıldığı zamandan günümüze bilgisayar dünyası hem yazılım hem de donanım olarak önemli ölçüde gelişmiştir. Artık yapılan canlandırımlarda elde edilen görüntü fiziksel gerçeklikten ayırt edilemeyecek ölçüde başarılıdır. Yalnızca bilgisayar ortamında hazırlanmış uzun metrajlı canladırım filimleri yapılabilmektedir. Ve canlandırım gerek bilim gerekse sanat dünyasında son derece etkin bir biçimde kullanılmaktadır. Canlandırım tekniklerinden yeni üretilecek olan bir aracın çarpışma testlerinden bir beyin ameliyatına , uzay araştırmalarından eğitsel alanlara kadar uzanan pek çok alanda yararlanılmaktadır.

Gelinen tüm bu gelişmişlik düzeyine rağmen görüntüleştirme için henüz çok pahalı sistemler kullanılmakta ve bu işlem için çok büyük zamanlar harcanmaktadır. Bunun iki önemli nedeni vardır. Birincisi, görüntüsü elde edilecek sahnenin olabildiğince foto gerçekçi olmasının istenmesidir. Bu nedenle fiziksel gerçekliğe uygun ışın izleme teknikleri kullanılmakta ve bunun hesaplanması bilgisayarlara önemli bir işlem yükü getirmektedir. Diğer bir neden de insan gözünün hareketi sürekli olarak algılayabilmesi için canlandırımın saniyede en az 25 kareden oluşması gerekliliğidir.

BORG'u http://www.project-borg.org adresinden yörenize çekebilirsiniz. Şu anki sürümü 0.2.90 dır. Bizim yüklemesini yaptığımız ve kullandığımız bu sürümdür. Yaklaşık olarak 1MB olan bu dosya tar.gz şeklindedir. Dosya tar xvfz borg0.2.90_install.tar.gz komutuyla açıldıktan sonra aşağıdaki dizin yapısı oluşmaktadır :

borg_install/
borg_install/bin/
borg_install/bin/install.jar
borg_install/sm/
borg_install/sm/borg.jar
borg_install/sm/credits.jpg
borg_install/sm/startup.jpg
borg_install/sm/topimage.jpg
borg_install/sm/english.borg.lang
borg_install/sm/german.borg.lang
borg_install/sm/borg.bat
borg_install/bserver/
borg_install/bserver/bserver.jar
borg_install/bserver/bserver.bat
borg_install/doc/
borg_install/doc/doc.zip
borg_install/icons/
borg_install/icons/BorgServer.xpm
borg_install/icons/BorgServerManager.xpm
borg_install/CHANGES
borg_install/CHANGES.GERMAN
borg_install/FEATURELIST
borg_install/README
borg_install/Win32.txt
borg_install/chmode.sh
borg_install/install_for_jre1.1.x/
borg_install/install_for_jre1.1.x/install.bat
borg_install/install_for_jre1.1.x/install.sh
borg_install/install_for_jre1.1.x/install.x11
borg_install/install_for_jre1.2.x/
borg_install/install_for_jre1.2.x/install.bat
borg_install/install_for_jre1.2.x/install.sh
borg_install/install_for_jre1.2.x/install.x11
borg_install/license.borg.txt

Kullandığınız sistemde Java nın sürümüne göre borg_install/install_for_jre1.1.x veya borg_install/install_for_jre1.2.x dizinine girmeniz gerekmektedir.Dolayısıyla sistemizde Java'nın yüklü olması gerekiyor. Burada yüklemeyi yapmanızı sağlayan üç dosya vardır. install.bat Window$ ortamında kullanılmak üzere hazırlanmıştır. Bizim için önemli olan install.sh ve install.x11 dosyalarıdır. Bunlardan birincisi install.sh komut satırından yükleme yapmanızı sağlamaktadır. install.x11 ise, X Window ortamından yükleme yapmanızı sağlamaktadır.

Biz yüklemeyi laboratuvarlarımızda bulunuan 70 adet Intel tabanlı KB 'ye yaptık. Bu sayıdaki makinayı tek tek yüklemedik elbette. Burada geliştiridiğimiz basit bir kabuk programı tüm makinalara yüklemeyi otomatik olarak yapıyor. Bu program belki başka bir yazının konusu olabilir . Ne de olsa sistemlerimizde Linux kullanıyoruz ve de kabugun ve komut satırının nimetlerinden faydalandık elbette. Ancak burada göze hoş gelmesi açısından X Window'dan yüklemeyi anlatacağız.

Yüklemeye geçmeden önce sisteminizde BMRT'nin yüklü olması gerekmektedir.

Sisteminizde Java'nın hangi sürümünün yüklü olduğunu anlamak için :
java -version
komutunu kullanabilirsiniz. Bizde 1.3 sürümü olduğu için , bu komutun çıktısı şöyle oldu :
java version "1.3.0"
Şimdi bu dizine girerek (borg_install/install_for_jre1.2.x) install.x11 dosyasını çalıştırıyoruz.Komutu çalıştırdıktan sonra ,
"Unable to initialize threads: cannot find class java/lang/Thread
Could not create Java VM"

mesajıyla karşılaşırsanız, CLASSPATH çevredeğişkenini tanımlamalısınız :
bash:
CLASSPATH=/usr/lib/java
export CLASSPATH

tcsh:
setenv CLASSPATH /usr/lib/java
Komut çalıştığında ilk olarak lisans yazısı karşınıza geliyor :


[license window]

Güzel haber ; BORG'un 12 Nisan'da çıkacağı söylenen yeni sürümü GPL Lisanslı olacak. Lisans metnini geçtikten sonra karşınıza şöyle bir pencere gelecektir :

[BORG install menu]

Burada BORG bileşenlerinden BORG Servermanager ve/veya BORG Server seçilebilir.BORG Servermanager, adı üstünde yönetiminin yapıldığı GA'dır (Grafik Arayüz). BORG Server ise görüntülerştirmeyi BMRT'ye yaptırtan ve sonucu BORG Servermanager'a gönderen sunucu programdır.Bu yapıyı kısaca altta görülen şemayla açıklayabiliriz :

[BORG's components in a network]

Öncelikle BORG Servermanager yalnızca bir makinaya yüklenir. Aynı makinaya BORG Server da yüklenebilir. Daha sonra BORG Server görüntüleştirmenin yapılacağı diğer makinalara tek tek yüklenir. Biz BORG Servermanager ve BORG Server'ı aynı makinaya yüklemeyi seçeceğiz .BORG Server'ı yüklediğimiz her makinaya BORG Servermanager'in yüklendiği bilgisayarın IP'si verilmelidir.

[borg install menu]

Burada dikkat etmeniz gereken nokta yol tanımlarını doğru şekilde vermenizdir. Yol tanımları doğruysa yükleme başarıyla tamamlanır.
[install window]

[install competed]

Bu şekilde görüntüleştime işlemine katılacak diğer bilgisayarlara da yalnızca BORG Server yüklenir.

 

BORG'un Kullanımı

İlk olarak BORG Servermanager'i çalıştırmalıyız. Bunun için komut satırında borg yazmanız yeterli.


(büyük görüntülemek için klikleyin)

Burada Yeni tuşuna basarak bir proje açmalıyız.


[New project]


Burada görüntüleştirilen resimlerin toplanacağı dizini ve görüntleştiriecek rib dosyası seçilir.Burada isteğinize göre rgl ve rendrib seçenekleri bulunmaktadır. Bu şekilde değişik birden fazla proje açılabilir.

Projemiz hazır ancak bunu görüntüleştirecek BORG Server'ları çalıştırmalıyız. BORG Server'ın yüklü olduğu makinada :
bserver
komutunu çalıştırmalısınız. Çalıştırdığınız her BORG Server'ın BORG Servermanager'a bağlandığını GA 'dan izleyebilirsiniz.(büyük görüntülemek için klikleyin)

Programın güzel taraflarından birisi de arayüzü kendi dilinize çevirme olanağının tanınmasıdır.Bunu yapmak için borg.conf dosyasındaki LANG değişkenine çevirmek istediğiniz dili yazıyor (örnek : turkish ) ve english.borg.lang dosyasını .borg.lang olarak kopyalayarak bu dosya üzerinde ilgili sözcükleri kendi dilinize çeviriyorsunuz.

BORG henüz beta düzeyinde bir program olduğundan bazı küçük eksikleri bulunuyor. Eksiklerden birisi GA kullanarak BORG sunucularını aktif hale getirilememesidir. Sunucuları çalıştırabilmeniz için sunucu makinalara bağlanmanız gerekiyor. Belki ilerideki sürümlerde BORG sunucuları birer deamon sunucuları şekline getirilerek bu problemin giderilmesi olanaklı yapılabilir. Gözlemlediğimiz diğer bir problem arayüzü Türkçeleştirdiğimizde ortaya çıkan pencere ve tuşlardan yazıların taşması oldu.

Sonuç olarak BORG canlandırım işlemlerinin en önemli adımlarından birisi olan görüntüleştirmeyi hızlandıran çok başarılı bir yazılımdır.
 

Referanslar:

Burada Borg ile oluşturulmuş bir Galaxy var. Resmi büyük görüntülemek için üzerini klikleyebilirsiniz.
[linuxfocus in space]
 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Erdal Mutlu, Ceyhun Elmas, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
tr -> -- Erdal Mutlu, Ceyhun Elmas
tr -> en Erdal Mutlu

2001-08-03, generated by lfparser version 2.17