[LinuxFocus-icon]
<--  | Ana Sayfa  | Erişimdüzeni  | İçindekiler  | Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Turkce  

[Photo of the Author]
Katja Socher
<katja/at/linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja LinuxFocus'un Almanca editörü. Tux, film, fotografçılık ve denizden hoşlanıyor. Katja'nın ana sanaldoku sayfasına ulaşmak için: buraya tıklayınız.Türkçe'ye çeviri:
Aslı Esen Arslan <aslı_esenarslan(at)yahoo.com>

İçerik:

 

Playing around with Dingbats and The Gimp

[tuxswithsunflowers]

Özet:

Bu makalede yazı süsleri (dingbats) ve Gimp kullanarak nasıl hoş resimler yapabileceğinizi gösteren bazı örnekler verdim. Bu makalede Gimp-1.2.2 kullandım.

_________________ _________________ _________________

 

Yazı süsü (dingbat) nedir?

Gimp'ın metin aracını kullandığınızda, büyük olasılıkla yazı süsleriyle karşılaşmışsınızdır. Dingbat'ler yazı tipleridir. Çeşitli yazı tipleri arasından seçim yaparken muhtemelen dingbats, davysdingbats ya da davysotherdingbats, vs. adında normal harf olmayan, küçük çiçek, piano, hayvan taslaklarını görmüşsünüzdür. Belki de bunlarla ne yapabileceğinizi merak etmişsinizdir. Ancak metin aracını kullanırken amacınız genelde bir metin yazmaktır ve daha sonra hoş figürler aradığınızda da onları çoktan unutmuş olursunuz. Bir daha düşünün. Onlar çok kısa zamanda, gayet güzel resimler oluşturmanızda gerçekten yardımcı olabilirler; üstelik bunun için resim yeteneğiniz olması da gerekmiyor.

 

Nerede bulabilirim?

Ben bu makalede temel olarak, birçoklarının bilgisayarında halihazırda kurulu olduğunu düşündüğüm paylaşımlı yazı tipi paketinde bulunan yazı süslerini (davysdingbats, davysotherdingbats..)kullanacağım. Ancak başka türlerde bulunan ve çok beğendiğim birkaç simgeyi de göstereceğim. İndirmek isteyebileceğiniz tonlarca hoş ve heyecan verici yazı süsü var.
Paylaşımlı yazı türlerinibulabileceğiniz adresler: http://ibiblio.org/pub/Linux/X11/fonts/ ve diğer yazı süslerinin bir kolleksiyonunu da http://www.fontguy.com adresinde bulabilirsiniz .
Bunlar nasıl indireceğiniz konusunda Pascual'ın yazısını okuyabilirsiniz: Freefont, TrueType and patterns with The Gimp

 

Nasıl kullanabilirim?

[DynamicText]

Elbette normal metin aracını kullanabilirsiniz, ama burada kullanmayı tercih edeceğimiz, GDyntext adlı özel bir araç var. Bir resmin üzerine sağ tıkladığınızda GDyntext'i bulursunuz
Filter --> Render --> DynamicText
Bunu kullanarak simgeleri önizlemeyle görebilir ve fare yardımıyla istediklerinizi seçebilirsiniz (birşeyi kopyalayıp, yapıştırırken yaptığımız gibi) ya da eğer tuşunu biliyorsak, doğrudan yazabiliriz.
Varsayılan ayarlarda, araç alfabenin harflerini hem küçük hem de büyük harf olarak gösterir. Ancak bazen bazı özel karakterlere bastığınızda ortaya çıkan, birkaç tane daha değişik simge olabilir.
Simgeleri yerleştirmenin bir diğer yolu (ki yeni simgeler aradığımda ben bu yöntemi kullanırım) CharMap window'dan faydalanmaktır. Buna which GDyntext penceresinin en üst sırasının en sağındaki tuşa basarak ulaşabilirsiniz. Karakter haritasında, bir yazı türğyle kullanabileceğiniz tüm karakterleri görebilir ve kendi görüntünüze yerleştirebilirsiniz. Sol alt kısımda, yine hangi tuş olduğunu gösteren küçük bir alan vardır.
GDyntext ile aynı zamanda simgenin boyunu metin aracındaki haline göre çok daha büyütebilirsiniz. Böylece çok büyük boyutta bir metne ihtiyacınız olduğunda GDyntext'i kullanabilirsiniz.
Yazı süslerinizin renklerini yeniden ayarlayabilir,onları çevirebilir, görüntünün içindeki yerlerini belirleyebilirsiniz. Başlangıçta renk Gimp ana menüsünün önalandakiyle aynıdır, ancak daha sonra değiştirdiğinizde etkisi olmaz ve aracın kendi içinde bir renk de seçebilirsiniz.
Bu aracın tek dezavantajı - en azından benim bilgisayarımda böyle (Ben Mandrake8.0 üzerinde Gimp1.2.2 kullanıyorum) - özel yazı türlerinin tüm tonlarını yüklediğimde bazen Gimp'in çökmesine neden olması.

 

Onlarla neler yapabilirim?

Belki şimdiye kadar yazı süslerine göz atmışsınızdır. Tabii ki hiç değiştirmeden, olduğu gibi kullanmak isteyebileceğiniz simgeler var, mesela 'the grand piano':

[grand piano] [pandas] [dolphin] [penguins]


grandpiano = davysotherdingbats: D, dolphin = critters by darrian: v, penguin = critters by darrian: u

ya da belki sadece biraz renk eklemek istediğiniz 'rose':

[rose] [violins] [easter] [smurf]rose = davysdingbats: k, violins = davysotherdingbats:5 ,easter = critters by darrian:Q, smurf = Smurf:c

Belki de onlarla çok kısa zamanda, çok güzel resimler yapabileceğiniz konusunda henüz ikna olmadınız. Ama bu gerçekten çok kolay! Sadece fareyle basit birkaç tıklamanın sonunda çok hoş küçük resimler elde edebilirsiniz:

 

Renk Geçişini (Gradyanını) Kullanmak

[Gradient Button]

Bır sımgenin içinde ya da arka alanında renk geçişlerini kullanırsanız, simgeniz zaten güzel görünür. Gimp'de renk geçişlerini kullanmak oldukça kolay. İki renkten oluşan bir renk geçişi oluşturmak isterseniz, ön ve arka yüz için istediğiniz iki rengi seçin. Daha sonra 'gradient'ın üzerine çift tıklayın (Ana pencerenin sağındaki ekrana bakın). 'Blend' in altındaki seçeneğin 'FG to BG (RGB)' demesi gerekiyor. Şimdi fareyle resminizin sağından soluna bir çizgi çekin, böylece resminiz renk geçişiyle doldurulmuş olacak. 'Gradient'in altındaki seçenekler renk geçişinin nasıl olacağını belirler (dikey v.b.). Fareyle çizdiğiniz çizginin yönünü ya da uzunluğunu değiştirerek, renk geçişinin resminizdeki etkisini de değiştirebilirsiniz. Elbette renk geçişinde ikiden fazla renk kullanabilirsiniz. Gimp'in ana menüsünde 'File-->Dialogs-->Gradients'e tıklayın, böylece renk geçişinde kullanabileceğiniz tüm renkleri görebilirsiniz. İçlerinden birini kullanmak istediğinizde, fareyle üzerine gelip tıklamanız yeterli olacaktır. Sonra tekrar 'gradient'in üzerine gelip çift tıklayın. Şimdi 'Blend' seçeneğinin "Custom Gradient" olması gerekiyor. Daha sonra, önceden yaptığınız gibi fareyle resminizin ğzerine bir çizgi çekin, böylece renk geçişi resminize yansımış olacak.

Kendi Renk Geçişinizi Yaratmak

Kendi renk geçişlerinizi yaratmanız tabii ki mümkün. Bunu için önce yine 'File-->Dialogs-->Gradients' üzerine tıklayın ve daha sonra tasarlamak istediğiniz renk geçişine en yakın olanı seçin. Sonra 'Edit'e tıklayın. Yeni bir pencere açılır. Oraya tıklayın, "Copy Gradient"i seçerek istediğiniz ismi verin. Artık kendi renk geçişinizi diğerleriyle birlikte listede görebilisiniz, ama hala kopyaladığınızla tıpatıp aynıdır. Şimdi onu düzenleyeceğiz. "Gradient Editor" penceresinde kalın. Aşağıda renkleri kapsayan geniş bir bant göreceksiniz. Onun da altında çeşitli üçgenler içeren bir çizgi vardır. İki siyah üçgenin arasında tek seferde bir bölüm değiştirebileceğiniz bir alan bulunmaktadır. Bir alanı büyütmek için, üçgenleri olmasını istediğiniz yere sürüklemeniz yeterlidir. Daha koyu gri olan alanın renkleri değiştirilebilir. Bantın içine fareyle sağ tıklayın ve bırakmayın. Şimdi bir seçebileceğiniz birçok renk var: "Sol uç bitiş rengini-Left endpoint's color" ve "Sağ uç bitiş rengini-Right endpoints' color" görebilirsiniz. Eğer fareyle o noktalara giderseniz, karşiniza çeşitli seçenekler çıkar ve yeni bir renk seçebilirsiniz. Yumuöak bir resim istiyorsanız, bitiş ucu kısmının renklerinin, bitişik alanla aynı olması gerekir. Tabii eğer belirgin sınırlar ve renk değişiklikleri istiyorsanız, bu geçerli değildir. "Blending function for section" a tıklayarak renklerin dikey ya da dairesel olarak değişmesi konusnda seçim yapabilisiniz. "Split segments at midpoint"a tıklayarak alanı küçük parçalara ayırabilisiniz. Şimdi bazı hoş resimlere bakalım:


[trompet]


Trompet 'davysotherdingbats' lerinden, 'character r'. Trompete sarı ve turuncu tonlarında renk geçişi uyguladım. (Trompeti seçtiğinize emin olun, aksi halde renk geçişi resmin tamamını kaplar.)

[rabbitonhat]


Şapkadaki tavşan 'darrian'dan, 'character b', ben ona gri renk uyguladım. Yeni bir katmanda mor ve griyi geçiş renklerim olarak seçtim (gri=ön alan rengi ve mor=arka alan rengi). Resmin ortasına yüksekten alçağa doğru, koyu mor rengin uzunluğu kadar bir köşegen çizdim (sizin gördüğünüz çizgiye dikey olarak).

[sunflower]


Ayçiçeği iki simgeden oluşuyor. İkisi de 'davysdingbats'den, 'characters j and e'. Sapında yeşil renk kullandım. Çiçek için sarıdan turuncuya bir renk geçişi uyguladım.Şimdi de benim renk geçişi uyguladığım resme bakalım:

[comeandjointhefun]


Önce bir dairenin içinde bir metin oluşturdum. Bunun için ana menüye gidip 'Xtns (right to File)--> Script Fu --> Logo -->'a tıkladım. Metin artık dairenin içinde. Sonra "Come and join the fun" metnini yazdım, ama ilk olarak bir boşluk bıraktım. Yoksa ilk ve son kelimeler birbirine çok yakın olurdu. Yarıçap (radius) olarak 80, başlangıç açısı (start Angle) olarak 0, doldurma açısı (Fill Angle)olarak 360 seçtim. Yazı büyüküğü için 25, yazı kakteri olarak 'Jayne Print'i seçtim. Metin rengi menünün ön alan rengi. Şimdi ayrı bir resminiz oldu. Arka alanı sildim, yeni bir katman açıp penguenleri içine kopyaladım. Penguenler 'darrian'dan, I. Daha sonra tekrar yeni bir katman açtım, ve aşağıya yerleştirip, oluşturduğum renk geçişiyle doldurdum.

Bir düğmeye ne dersiniz ?

[buttonwithmouseandco]


Şn ve arka alan renkleri olarak açık ve koyu maviyi seçtim. Daha sonra beyaz arka alanlı yeni bir resim açtım. Yeni bir katmanda, seçme aracıyla büyük bir daire seçtim ve içini, fareyi soldan sağa bir çizgi çekerek oluşturduğum renk geçişiyle doldurdum. Bu katmanı kopyaladım ve yeni katmanda daireyi biraz küçülttüm. Sonra, fareyle sağdan sola bir çizgi çekerek renk geçişini uyguladım. Üçüncü katman için de ilk iki adımı aynen uyguladım. Daireyi kopyaladım, biraz küçülttüm, bu sefer yine soldan sağa bir çizgiyle içini doldurdum. Şimdi başka bir katmanda bunların üzerine fare ve çiçekler simgesini kopyaladım (darrian,A). Daha sonra katmanda Script Fu-->Shadow-->Drop-Shadow'a tıkladım.

 

Script-Fu (Komut Sihirbazları)

Script Fu'lar, normalde birkaç adımda yapabildiğiniz bir değişikliği, tek bir adımda yapmanızı sağlayan komut dizileridir. Bunlara resme sağ tıklayarak ya da, Gımp'in ana menüsündeki 'File'ın yanında bulunan 'Xtns'a tıklayarak ulaşabilirsniz. Resmin üzerinde sağ tıklayarak önceden yaratılmış olan resimlerle çalışabilirsiniz. 'Xtns'a tıkladığınızda ise yeni resimler oluşturabilir, hangi yazı türünü ve rengini uygulayacağınıza karar verebilir, metninizi kendiniz seçebilirsiniz.

Hadi birkaç resme bakalım:

[rosewithchrome]


'Davysdingbats' den, character k, gülü seçin ve üzerinde sağ tıklayarak Script fu --> Alpha to Logo--> Chrome'u seçin.

[grandpianogradientbevel]


'Davysotherdingbats'den, character D, büyük piyanoyu seçin. Ben burada büyüklük olarak 140 kullandım. Daha sonra resmin üzerine sağ tıklayarak Script-Fu-->AlphatoLogo--> gradient bevel'i seçin.

[catglossy]


'Davysotherdingbats'den, character 0 (zero), kediyi seçin ve üzerinde sağ tıklayarak Script-Fu-->AlphatoLogo-->Glossy'i seçin.


[pianoplaying]


Büyğk piyanoyu 'davysotherdingbats'den, D, ve 'davysotherdingbats'den sağdan ikinci sıradaki eli, 2, seçtim. (Ellerin ikisini de alıyorsunuz ve sonra sol eli silip ve sağ eli ikinci kez alıyorsunuz.) Aynı şekilde 'davysotherdingbats'den, 3, kafayı alıyorsunuz ve hepsini şekilde görüldüğü gibi yerleştiriyorsunuz. Ben elleri yatay olarak yansıttım ve üst parmakları sildim. Daha sonra sağ tıklayarak Script-Fu-->AlphatoLogo--> Textured'ı seçin.
Burada aşağıdaki ayarları kullandım:
Sınır büyüklüğü-Border Size (piksel olarak):20
Desen-Pattern: Burada ağaç desenini kullandım
Mazaik Şekli-Mosaic Tile Type:Kareler
Arka alan rengi: Beyaz (Renk-Hue: -1, Doygunluk-Saturation:0, Değer, Kırmızı, Yeşil ve Mavi-Value, Red, Green and Blue = 1)
Başlangıç rengi-Starting Blend: turuncu: burada Gımp'in ön alanında kullanılan renk kullanıldı, burada: H=29, S=73, V=91, R=234, G=147, B=61, HexTriplet:#ea933d
Son renk: sarı : Renk-Hue: 43.76, Doygunluk-Saturation: 0.77, Değer-Value: 0.92, Kırmızı: 0.92, Yeşil: 0.73, Mavi: 0.21)

 

Başka efektler eklemek...

[happybirthday1]


Resimde de gördüğünüz gibi herşeyı yerleştirdim. Dansçılar ve piyanist 'davysdingbats, L' den. Baştan bayrağı sildim ve renklerini verdim, elleri beyaz yaptım. Gözleri için büyük bir fırça aldım ve iki nokta çizdim. Yıldızlar(dingbats, U) birbirinin aynı, sadece büyüklükleri farklı. Yıldızı bir katmana kopyaladım ve rengini verdim. Sonra yeni bir katman açtım, yıldızı kopyalayıp, yapıştırdım ve yatay olarak döndürerek ikinci renkle doldurdum. Büyük piyano 'davysotherdingbats,D'dan, yazı tipi 'amaze'. Piyanonun klavyesi 'davysotherdingbats, e'. Klavyenin altındaki katmanda, kalvyenin arasındaki boşluğu beyaz renkle doldurdum. Daha sonra bu iki katmanı birleştirdim. Bunu, piyanonun olmadığı diğer katman kutularındaki gözleri görünmez yaparak da başarabilirsiniz(üyerlerine tıklayarak). Şimdi sadece klavye görünüyor. Resim katmanlarının üzerinde sağ tıklayarak Layers--> seçtim, görünen katmanları birleştirip ve piyano tamamladım. Daha sonra farenizle sağ tıklayarak Filters-->Distorts-->IWarp'i seçtim. Ben şeklini 'move' ve 'grow' seçenekleriyle değiştirdim. Tekrar klavyeye döndğm ve sonuçtan memnun kalana dek şeklini değiştirmeyi sürdürdüm. Sonra diğer katmanları tekrar görünür yaptım ve sağ tıklayarak Layer-->Merge visible layers'ı seçtim. Daha sonra sağ tıklazarak Script Fu-->Alpha to Logo-->Blended'i seçtim (varsayılan değerlerle).


[penguinsframe]


Boş bir resim aldım ve sağ tıklayarak ScriptFu-->Decor-->Add Border' ı seçtim(default values). Sonra tekrar resmin üyerinde sağ tıklayarak ScriptFu-->Alpha to Logo-->Glossy'yi seçtim. Daha sonra 'darrian, z'den seçtiğim penguenleri ekledim.

[sunflowerswithcats]


Piyanonun klavyesini (davysotherdingbats, e) kopyaladım ve boşluğu yeni bir katmanda beyaza boyadım ve yukarıda anlattığım gibi birleştirdim. Klavyenin olduğu katmana sağ tıkladım:Filters-->Distorts-->CurveBend. Burada klavyenin uyacağı bir eğri oluşturabilirisniz. Daha sonra yeni bir katman açtım ve içine iki kedi yerleştirdim (davysotherdingbats, 0) Resimde göründüğü gibi olabilmeleri için yönlerini değiştirdim. Yeşil rengi seçip gözlerine ekledim. Yeni bir katman ekleyip, içini yukarıda oluşturduğumuz ayçiçeklerinden birini seçerek şekilde görüldüğü gibi doldurdum. Arka alan olarak maviden yeşile bir geçiş kullandım.

[meadow]


Daha önceki resimde olduğu gibi bir katmanı ayçiçekleriyle doldurdum. Sonra altına bir katman daha ekledim ve o katmanı da çiçekleri kırmızı renk geçişli ayçiçekleriyle doldurdum. Altına bir katman daha ekledim ve bunu da mor renk geçişli ayçiçekleriyle doldurdum. Bir alt katmanı da mavileriyle doldurdum. Sarı/turuncu ve mor ayçiçeklerinin ortaları için sarıyı seçtim. Ayçiçekleri bu şekle sahip oldukarı için, sadece altına yeni bir katman ekleyip çiçeğin altını sarıyla doldurmanız aynı sonuca ulaşmak için yeterli olacaktır. Mavi ve kırmızı ayçiçeklerinin ortasını sarıyla doldurdum (diğer rengin üzerini boyadım). Arka alan olarak yeşil renk geçişi kullandım.

[flowermeadow]


Bu resim bir öncekine benziyor. Öyleyse bir önceki resmi alalım ve arka alan renk değişiminin yerine desenli arka alan seçelim, desen olarak da yaprakları kullanalım. Sonra mavi ayçiçekleri olan katmana tıklayalım. katmanda sağ tıklayarak Filter-->Map-->Fractal Trace (Warp and default settings)'ı seçelim. Son olarak ben sapların bazıları, rahatsız edici bulduğum için sildim. Hepsi bu kadar!

Sanıyorum şimdiden, benimkilerden çok çok daha güzel resimler yapmak için birçok fikir gelmiştir aklınıza.
İyi eğlenceler! :-)
 

Referanslar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

<--, Bu sayının ana sayfasına gider

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Katja Socher <katja/at/linuxfocus.org>
en --> tr: Aslı Esen Arslan <aslı_esenarslan(at)yahoo.com>

2003-10-20, generated by lfparser version 2.43