[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Katja Socher
<katja(at)linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Katja LinuxFocus'un Almanya editörüdür. Tux, film & fotograf ve denizden hoşlanır. Ev sayfası bu adreste bulunuyor : .Türkçe'ye çeviri:
Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Işık, kamera, motor... Kino!

[Illustration]

Özet:

Kino , kamera ile çektiğiniz görüntüleri bilgisayarınıza aktarabileceğiniz ve filme dönüştürerek (yalnızca basit özelliklerle, ama umuyoruz ki yakın bir zamanda daha fazla özellikleri olacak) tekrar kameraya aktarabilmenize yarayan bir programdır.

_________________ _________________ _________________

 

Yükleme

Kino dijital video kameranızla iletişim kurmak için ieee1394 (i-link, firewire) protokolü kullanır. Bu nedenle bilgisayarınızda bir firewire kartına gereksiniminiz bulunuyor. Ben Exsys-6501 firewire kartı kullanıyorum (www.exsys.de) ve Linux altında çok güzel çalışıyor.

Tüm son çekirdek sürümleri (ben 2.4.18 kullanıyorum) IEEE1394 desteğine sahiptir. Çekirdeğinizi derlerken aşağıdaki seçenekleri eklemelisiniz :

CONFIG_IEEE1394=m
CONFIG_IEEE1394_PCILYNX=m
CONFIG_IEEE1394_PCILYNX_PORTS=y
CONFIG_IEEE1394_OHCI1394=m
CONFIG_IEEE1394_VIDEO1394=m
CONFIG_IEEE1394_SBP2=m
CONFIG_IEEE1394_RAWIO=m

Firewire takımının evsayfasını çekirdek kodlarını da yazdıkları http://linux1394.sourceforge.net/ adresinde bulabilirsiniz. Buradaki kodu yüklemenizi önermemekle birlikte (www.kernel.org) adresindeki zaten bu kodu içeren çekirdeği kullanabilirsiniz.

Firewire'ı kullanabilmeniz için libraw1394, libavc1394 ve libdv'yi yüklemelisiniz. Bu üç program
sourceforge.net/projects/libdv
sourceforge.net/projects/libraw1394
sourceforge.net/projects/libavc1394
adreslerinde bulunuyor. Ben libraw1394_0.9.0.tar.gz libdv-0.9.5.tar.gz libavc1394-0.3.1.tar.gz kullandım.
libdv-0.9.tar.gz da çalışıyor ama mmx kod içinde bir böcek içeriyor. mmx.h dosyasındaki mmx_ok(void) dosyasını değiştirmelisiniz. Bunu herzaman için return 1 (return (1);) 'e değiştirmelisiniz . 0.9.5 sürümünde bu problem bulunmuyor.
kitaplığı yüklemek için

./configure
make
make install

komutlarını uyguluyorsunuz. Şimdi çekirdek modulü video1394'ü modprobe ile yüklüyoruz:

modprobe video1394

lsmod'u çalıştırın ve aşağıdaki modüllerin yüklendiğini denetleyin :

video1394 15344 0 (unused)
ohci1394 17136 1 [video1394]
raw1394 6896 0 (unused)
ieee1394 24848 0 [video1394 ohci1394 raw1394]

Modülleri otomtik olarak yüklemek için çeşitli yöntemler bulunuyor ancak en kolay yöntem /etc/rc.local dosyasının sonuna (redhat/mandrake) "modprobe video1394" satırını eklemektir .

Son olarak aygıt dosyasına gereksiniminiz bulunuyor, bunun için :

cd /dev
mknod video1394 c 172 0
chmod 666 video1394

libraw test programı olan testlibraw'ı içerir. Eğer bunu çalıştırırsanız ve yüklemeniz başarılıysa aşağıdaki çıktıyı almalısınız :

> testlibraw
successfully got handle
current generation number: 17
1 card(s) found
nodes on bus: 2, card name: ohci1394
using first card found: 2 nodes on bus, local ID is 0, IRM is 1

doing transactions with custom tag handler
trying to send read request to node 0... completed with value 0x23127bac
trying to send read request to node 1... completed with value 0x60217dac

using standard tag handler and synchronous calls
trying to read from node 0... completed with value 0x04477dac
trying to read from node 1... completed with value 0xd37380ac

testing FCP monitoring on local node
got fcp command from node 0 of 8 bytes: 01 23 45 67 89 ab cd ef
got fcp response from node 0 of 8 bytes: 01 23 45 67 89 ab cd ef

polling for leftover messages

Şimdi Kino'yu yükleyebiliriz (bu yazı için kino-0.5.tar.gz was kullanıldı). Yüklemek için :

./configure
make
make install

 

Capture (camera->computer)

[capture your video]
PC'nizden firewire ile kameraya bağlanın. Sonra kameranızı açın, Kino'yu başlatın ve capture'a gidin. Şimdi kameranızı Kino ile kullanabilirsiniz , playback , stop, pause, rewind , ... vs yapabilirsiniz.

Eğer bilgisayarınıza görüntü aktarmak istermek isterseniz önce setup'a kliklemelisiniz. Her buton ile ilgili açıklamaları burada bulabilirsiniz :manual (Kino Preferences altında) dolayısıyla burada tekrarlamak istemiyorum. Yalnızca aşağıdakileri yapmak istiyorum :
Özel dizin ve dosya ismine gereksiniminiz bulunuyor.Dizin zaten varsıl olmalı. Eğer dosya ismi vermeyi unutursanız görüntüyü yakalayamazsınız.

Dialog Kutusunu kapattığınızda belirlediğiniz dosya ana ekranda görünür olmalı.

Filmi parçalara ayırma şansınız var ve bu çok kullanışlı bir özellik.

Trick filmler içim bu özelliği kaldırmanızı öneririm aksi durumda her kare bir film parçası olacak ve kesme neredeyse olanaksız hale gelecektir.
Şimdi setup'ı terkedin.

Eğer şimdi kırmızı butona basarsanız çektiğiniz görüntüyü yakalamış olacaksınız.
Şimdi Editor'e gidin , filminizi açın ve play'e basarak seyredin.
 

Filmi kurgulama

[edit your video]
Bunun için Editor'e gidin. Kino çok basit kurgu niteliklerine sahiptir ancak pek çok durum için bu özellikler yeterli olacaktır.
File'a gidin ve varsıl dosyanızı açın. Eğer Frame Position'a sol butonla kliklerseniz (sağ tarafta) varsıl kare numaranız ve toplam kare sayısı görüntülenecektir. Ayrıca video player ekranını görebilir ve seçtiğiniz filmleri burada oynatabilir, ileri geri alabilirsiniz.
Film parçasını kopyalayabilir, kesip yapıştırabilirsiniz.

Filmi kesmek

Kesmek istediğiniz karenin öncesine gelin ve split ile filmi ikiye ayırın , sonra kesmek istediğiniz son kareye gidin ve tekrar split ile ikiye ayırın. Şimdi istediğiniz film dilimini cut ile kesebilirsiniz, kesmek istediğiniz parçaya gidin fare ile klikleyin ve cut 'ı seçin.

Ayrıca başka bir filme seçtiğiniz filme ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için "insert file before frame" klikleyin. Eklediğiniz filmin de aynı biçim ve büyüklükte olması gerekiyor.

Kayıt

Henüz filminizi kurgularken gerek duyduğunuzdan daha fazla bir disk alanını kullanmanıza gerek yok. Yalnızca File--> 'a gidin. "Save as" den Playlist olarak kayıt edin. Bu playlist dosyaları çok küçük xml dosyalarıdır. Bunlar kameradan kaydettiğimiz AVI dosyalarına referans dosyalarıdır.

Eğer tüm kurgu işlemlerini bitirdiyseniz diskinizdeki büyük bir dosyaya ya da tekrar kameranıza aktarabilirsiniz ( save değil, export)

Komut satırını da kullanabilirsiniz. Bu kısımı Kino arayüzünde görebilirsiniz. Sağlanan komutların açıklamalarına bakın.

Timeline

Timeline altında filminizin kare olarak listesini görebilirsiniz. Kaç karelik görmek istediğiniz sizin seçiminize bağlı. Bu sizin kurgu sırasında tüm filmi görmenize yardımcı olur.  

AVI, AVI değil.

AVI bizim özel biçimimiz değil (örneğin gif ya da jpg gibi). AVI toplayıcı bir biçimdir. Kino AVI'yi dv2 ve dv1 biçimine ve tersi biçimde dönüştürebilir (dv1 ve dv2'yi AVI'ye). Diğer programları kullanarak filminizle ilgili işlemlere devam etmek istiyorsanız dv2 genellikle en kullanışlı olan biçimdir. Jpeg-encoded AVI biçimi de oldukça tanınmıştır. dv2 AVI'yi jpeg-encoded AVI'ye dönüştürmeye dv2jpg 'i kullanın (sourceforge.net/projects/dv2jpg/)  

Export

Filminize ait sabit karelerinizi eğer kameranız kurgulanmış karelerinizin tekrar kameraya aktarılmasını destekliyorsa kayıtedebilirsiniz.
[camera VTR setting]

Kameraya aktarma

İlk olarak kameranızı açın, daha sonra Kino'yu başlatın ve Export'a gidin. Filminiz kameraya aktarılıyor bile olsa kamera üzerindeki "control" butonunu "VTR" ye getirmelisiniz. Bu sizin için bir sürpriz olabilir ancak kameraların çoğu ve elbette Sony kameralar da bunu destekliyor.

"IEEE 1394" panelini seçin [export to fire wire] ve kırmızı butona basarak aktarma işlemini başlatın.

AVI dosyasına Export (playlist olmaksızın)

export'a gidin ve "AVI" isimli paneli seçin. burada dosya tipini seçebilirsiniz (dv1 ya da dv2). Eğer film ile ilgili başka bir işlem yapmayacaksınız dv2 kullanın. Dosya adını seçebilir ve kırmızı butona basarak aktarma işlemini başlatabilirsiniz.

Sabit kareler

Filminizden bir ya da daha fazla sabit kare yakalamak istiyorsanız Export'a gidin ve "Still Frames" panelini seçin. Burada dosya adını girebilirsiniz. Dosya biçimi otomatik olarak ayarlanacaktır. Hangi biçimlerin desteklendiğini bilmiyorum ama .jpg ve .gif çok iyi çalışıyor.

Eğer isterseniz sesi de değişik dosyalara aktarma olanağı bulunuyor. Ancak filmime sesi herzaman kayıttan sonra eklediğim için bunu test edemedim.  

Kaynaklar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Katja Socher, FDL
LinuxFocus.org
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Katja Socher <katja(at)linuxfocus.org>
en --> tr: Ceyhun Elmas <ceyhun.elmas(at)linuxfocus.org>

2002-10-08, generated by lfparser version 2.31