[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Portugues  Russian  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Bruno Sousa
<bruno(at)linuxfocus.org>

Yazar hakkında:

Bruno, Portokiz Leria Üniversitesi'nde akşamları bilgisayar eğitim görmektedir. Gündüzleri de La Redoute S.A'de Bilgi işlem bölümünde yazılımcı olarak çalışmaktadır. Linux'la birkaç yıl önce tanıştı ve Linux'un hayallerin gerçekleşmesi olarak görmektedir! İşletim sisteminin gelişmesine katkıda bulunabilme şansı. Boş zamanını Linux, LinuxFocus'a (Kendisi, LinuxFocus'un Portekiz editörüdür.) ve kız arkadaşına ayırmaktadır.Türkçe'ye çeviri:
Erdal MUTLU <erdal(at)linuxfocus.org>

İçerik:

 

Kitap incelemesi: Beginning Databases with MySQL

[book cover]

Özet:

Bu yazı, "Beginning Databases with MySQL" (Veritabanına MySQL ile giriş) kitabına kısaca bir bakış atacaktır.
"Beginning Databases with MySQL" kitabı iyi bilinen Wrox press yayınevi tarafından yayınlanan ve birçok deneyime sahip Neil Mathew ve Richard Stones tarafından yazılmış bir kitaptır. 

Giriş

Bence, bu günlerde ilişkisel veritabanlarının önemini kimse yatsıyamaz. İlişkisel veritabanı sistemlerin olmadığı ticari kuruluşları hayal edebilir misiniz? Müşterilerin siparişlerini nasıl saklarsınız? Ev adreslerini nasıl bilecekler? Bir hayel edin... Burada MySQL söyleceği bir söz var!
Bu kitap MySQL'in ne olduğunu, nasıl kullanılacağını, verilerinize kendi yazdığınız programlar ile nasıl ulaşılacağınızı, veritabanınızı nasıl tasarlayacağınızı gibi konularda genel bilgiler vermektedir. Sözgelimi, eğer Perl biliyorsanız, kitapta Perl DBI kullanarak MySQL veritabanının kullanılmasını anlatan tüm bir bölüm ayrılmıştır.

 

Kitap hakkında

Kitap iyi yapılandırılmıştır. Kullanılan dil çok fazla teknik değildir ve hem okunması hem de anlaşılması zor değildir. Kitapta verilen örnekler, müşteriler, siparişler, faturalar içeren vertabanı gibi bilinen konulardan oluştuğu için, yazrların vurgulamak istedikleri düşünceleri anlam ve kiştabı takip etmek zor değildir. Ben oldukça hoşuma giden şey, öncelikle küçük bir veritabanı ile başlayıp, yavaş yavaş geliştirmeleridir. İlk önce veritabanı tasarımı ve işleyiş mantığı, daha sonra veritabanını yaratacak SQL cümleleri ve sonunda da veri girişi ve elde edişi için SQl cümleleri oluşturulmaktadır.
İyi olan bir şey daha var, o da kitabın bir bölümünün MySQL'i Windows ve Linux yüklü bilgisayara yüklenmsinin anlatıldığı bölümdür. Linux için hem önceden hazırlanmış iki formda ve hem de kaynak programları kullanarak yükleme anlatılmaktadır. Müthiş bir şey, sizce de öyle değil mi?
Kitap 16 bölümden oluşmaktadır. Eğer, hangi bölümün ne içerdiğini öğrenmek istiyorsanız burayı tıklayınız.  

Sonuç

Eğitsel görüş açısından kitabı, veritabanları ve ilişkisel veritabanı öğretilen derslerin görüldüğü sınıflara tavsiye edebilirim. Neden? Kitapta gerekli SQL komutları olan SELECT, UPDATE, INSERT, ve CREATE işlenmektedir. Sadece komutlardan sözedilmemektedir tabii. Gerekli kavramlar ve ilişkisel veritabanı fonksiyonları arkasında yatan mantık vs. yani bu sınıflarda öğretilen şeyler anlatılmaktadır.
Kitabı hem öğretmenlere ve hem de öğrencilere tavsiye ediyorum. Öğretmenler derslere hazırlanırken kitabı model alabilirler. Öğrenciler de sınıfta öğrendikleini daha sonra pekiştirebilirler.

Biz okulda Oracle veya SQLServer kullanıyoruz, bu kitap ne işimize yarar? Çok basit, sözgelimi kitapta PHP kullanarak veritabanına nasıl bağlantı sağlanacağı anlatılmaktadır ve sizler buradaki kavramları öğrenebilirsiniz. Diğer taraftan, okullara birçok faydası olabilir. İlki ekonomik faydadır. MySQL GNU lisansı ile yayınlanmakta, ikincisi, öğretmen ve öğrenciler SELECT işleminin nasıl yapıldığını kaynak programlara bakarak öğrenebilirler. Ayrıca, MySQL'in kötü yönlerini düzeltmek veya yeni özellikler eklemek iyi bir proje olabilir.

Profesyonel bakış açısından ben kitabı MySQL ile ilgilenen sistem yöneticilerine veya programcılara tavsiye edebilirim. Sistem yöneticileri, MySQL'in yüklenişini, istemcilerinin ODBC ile yapılandırılmasını ve veritabanının yedeklenmesini (Her ne kadar kitapta bu konuya kısaca deyinilmiş olsa da.) öğrenebilirler. Programcılar da MySQL'e, C, C++, Perl DBI veya PHP kullanrak ( İşyerinizin sanaldoku yöresini geliştirmeniz mümkün.) nasıl bağlantı kurulacağını öğrenebilirler.

Sonuç olarak kitabı MySQL öğrenmek isteyen herkese tavsiye ediyorum. Kitap, müthüş bir yazılım olan MySQL veritabanı sistemine harika bir giriş oluşturmaktadır.

 

Referanslar

Aşağıdaki yöreleri ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum:

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Bruno Sousa, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en --> -- : Bruno Sousa <bruno(at)linuxfocus.org>
en --> tr: Erdal MUTLU <erdal(at)linuxfocus.org>

2002-07-01, generated by lfparser version 2.27