Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Korean  

[Photo of the Author]
Guido Socher tarafından

Yazar hakkında :

Guido uzun süreli Linux fanatiği. Onun Linux sayfası burada bulunabilir: www.oche.de/~bearix/g/.

İçerik::

Linux altında dizisel hat LCD görüntülerini kullanma


Çeviri: Zuhal Gül ve Berna Sural

[resimlerle anlatım]

Özet:

Bu makale BLC2021 PC-Bay Insert seri hat görüntüsünü Linux altında Matrix Orbitalden nasıl kullanılacağını gösterir. BLC2021 kullanması basit ve ek kontrol yongası ve komplıke sürücüye gereksinim duymayan küçük nokta matrisi LCD görüntüsüdür. 

Giriş

Yaratıcı yeteneklerinizle eski PC'nizi oturma odanız için MP3 çalar olarak veya evinizin merkezi ısıtma sistemini kontrol etmek için ya da sadece intranet servisi için kullanabilirsiniz.Kullanımı çok çeşitlidir.Tüm bu durumlarda bilgisayara büyük bir monitorsüz ve klavyesiz küçük bir metal kutuda sahip olmak güzeldir.Bunun yerine siz MP3 çalarda güncel şarkıları ve ısı kontrol sisteminin sıcaklığını veya sunucunuzun statüsünü gösteren küçük bir LCD görüntüleyiciye tercih edebilirsiniz.

Bu tür başvurular için LCD görüntüleyici formu matrix-orbital idealdir.

Genelde LCD'ler ve bilgisayar electroniği daha duyarlıdır.Güçlü destekler ve yüksek voltaj için LCD arka ekranına bağlanmak görüntüye kolaylıkla zarar verebilir. Biz bu makalede yüklemesi çok kolay olduğu için ve bilgisayarınıza bağlanması gereken bütün kablolarla geldiği için BLC2021 seri hat PC bay insert'ü sunuyoruz.BLC2021'i yüklemeniz için gereken sadece küçük bir tornavidadır.Hazır yapılmış kablolarla ve BLC2021'la gelen bağlayıcılarla her şey yolunda gider.

 

Yükleme

BLC2021 gerekli olan tüm kablolarla gelir ve bir 5.25 Inch PC-bay'a uyar. Siz güç sağlayıcısını bilgisayarların iç güç sağlayıcılarına ve düz bant kablosunu da RS232 dizisel kapısına bağlamalısınız.Bunu yapmanın bir yolu kabloyu bilgisayarın arkasındaki boş yuva pozisyonundan çıkarmak ve onu iç RS232 bağlıyıcısına bağlamaktır.

Matrix-orbitali disket üzerindeki yazılım sürücüsünü sağlar. Bu Linux içinlcdproc-0.3.3 içerir.Bu GPL yazılımıdır ve disket üzerindeki kaynak kodu gibi uygundur.Buna rağmen Icdproc-0.3.3 dört hat görüntüsü için yazılmıştır ve BLC2021 iki hatta sahiptir. Bu nedenle siz sadece kırpıntılı görüntüyü göreceksiniz.
Icdproc'nin son sürümleri daha çok iki hat görüntüleriyle kullanılabilir gibi görünmesine rağmen ben daha test etmedim.

lcdproc hafıza kullanımını bilgisayarın kullanım süreci vb. gibi periodik sistem bilgilerini görüntülemek için yazıldı.
Bu makalede İcdproc'u kullanmayacağız.Biz daha çok görüntüye bilgi yazmanın genel yollarını sunacağız.Görüntüyü kullanmak çok kolay ve sizin Linux için karışık yazılım sürücüsüne ihtiyacınız yok.Bunu yapmanın yolu seri hattı doğru bir şekilde kurmaktır;ve daha sonra LCD görüntüsünü sürmek için bir kabuk yazısı kullanabilirsin.Bu makalenin geri kalan kısmı bunu nasıl yapıcağımızı açıklıyor.

 

LCD görüntüsünü kullanma

BLC2021 normal ASCII karakterlerini serisel hattan okuyabilir fakat bunu yapmadan önce serisel hattı kurmaya ihtiyacınız var:

 1. Mtxorb programını yükle (mtxorb-0.2.tar.gz) onu tar zxvf mtxorb-0.2.tar.gz ile aç (note bazı tarayıcılar yükleme boyunca .gz dosyalarını "gunzip" yapmıştır.Fakat dosyayı mtxorb-0.2.tar olarak yeniden isimlendirmeyi unut.Bu durumda tar xvf mtxorb-0.2.tar.gz'i dene).
 2. Şu şekilde derleyin: cd mtxorb-0.2; make
 3. LCD görüntüsünün bağlı olduğu alet için bir softline yarat:
  cd /dev; ln -s ttyS0 lcd      (birinci seri hattı için, COM1)
  cd /dev; ln -s ttyS1 lcd      (ikinci seri hattı için, COM2)
 4. Mtxorb programı sizin 19200 baudluk seri hat hızıyla atladığınızı farzeder.Bu BLC2021 için olağan fabrika kurumudur.
 5. Seri hattı kurmak için mtxorb komutunu kullan:
  mtxorb /dev/lcd

Şimdi görüntü kullanmak için hazır.İşte her saniyeyi sayan sayıcıyı görüntüleyen perl yazısına ait küçük bir örnek:
#!/usr/bin/perl -w
open(LCD,">/dev/lcd")||die "ERROR: can not write to /dev/lcd\n";
$|=1;
my $i=0;
while(1){
  $i++;
  print LCD chr(0xFE),"X"; # clear the display
  print LCD "Count $i\n";
  sleep(1);
}
close LCD;

BLC2021 küçük komut kümesi anlar.Komut moduna geçebilmek için Hex FE karakterini görüntüye göndermelisiniz ve daha sonra gerçek komut karakterlerini vermelisiniz.X komut karakteri görüntüyü temizler.Bu komutlar LCD görüntüsüyle gelen küçük kılavuzda belgelenmiştir.Karşıtlıkları kurmak, arka ışığı açıp kapamak ve sizin kendi karakterlerinizi oluşturmak için komutlar vardır.  

Görüntüye sistem bilgisi yazma

Önceden anlatıldığı üzere takas edilebilir bellek kullanımı bilgisayarın kullanılabilirlik süresi ve görüntü yükleme gibi sisteme bilgi yazmak için bir seçenek lcdproc'i kullanmaktır.

Diğer bir seçenek ise yukarıdaki mtxorb programını kullanmak ve daha sonra tekrar küçük bir perl yazısı yazmaktır.Bilgisayarınızın kullanabilirik süresini /proc/uptime' dan ,takas edilebilir kullanımı /proc/meminfo'dan ve cpu yüklemeyi /proc/loadavg'dan okuyabilirsiniz.Bu açıkcası lcdwriter olarak adlandırılan(yüklemek için tıklayın) perl yazısının ne yaptığıdır. Bu sadece bir yazı olduğu gibi ayrıca diğer şeyleri görüntülemek için özelleştirmek ve değiştirmek yüklemeden ,kullanılabilirlik süresinden ve takasdan daha kolay olur. .

 

BLC2021 nereden satın alınır?

Matris Orbitali iyi ürünlü kampanyalara tipik bir örnek gibi görülebilir,fakat yetersiz bir pazardır.Onların bana direk olarak göndermek istedikleri LCD görüntüleri bana hiç ulaşmadı.Matris Orbital'in web sitelerinde satıcı listeleri bulunur.Örneğin Almanya için "elektronikladen.de" bu görüntüleri satar.E-mail vasıtasıyla ısmarladım ve 24 saat içinde bana ulaştı.Çok hızlı servis! Satıcı listesinde ayrıca diğer ülkelerin satıcılarınında adresleri bulunur.BLC2021'in fiatı sadece 100 Euronun altında.

 

Bu makale için görüşlerinizi iletebileceğiniz form

Her makalenin kendine ait görüş sayfası vardır .Siz bu sayfada görüşlerinizi sunabilir ve diğer okuyucuların görüşlerine de göz atabilirsiniz:
 talkback page 

Webpages maintained by the LinuxFocus Editor team
© Guido Socher
LinuxFocus.org 2000

Click here to report a fault or send a comment to Linuxfocus

2000-07-02, generated by lfparser version 1.5