Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  

[Photo of the Author]
Egon Willighagen

Yazar Hakkında:

Alman LF takımına 1999'da katıldı ve bu yıl içinde ikinci editör oldu. Nijmegan üniversitesinde Kimya eğitimi alıyor. Basketbol oynamaktan ve yürüyüş yapmaktan hoşlanıyor.

İçerik:

LinuxFocus'un Debian paketlerinin yüklenmesi

Çeviri: Serkan Dönmez

[Illustration]

Abstract:

Bu makale LinuxFocus'un Debian paketleri hakkında bilgi vermek ve bu paketlerin nasıl yüklenebileceğini ve apt yardımıyla nasıl otomatik olarak güncellenebileceğini açıklayacaktır. 

Önsöz

Bu makalede LinuxFocus Debian paketlerini tanıtacağım. Paketler tar'lanmış arşiv dosyalarına alternatif dosyalardır. Neden? Debian paketleri dosyalar arasındaki bağlılıkları (bazen bir program çalışabilmesi için başka paketlere de ihtiyaç duyabilir) belirleyebilir böylece yükleme sırasında eksik dosyaları rapor eder. Hatta, Apt kullanırken gerekli paketleri otomatik olarak yükler. İkinci avantaj olarak, bu paketler basit bir Apt komutuyla istenildiği zaman kolayca güncellenebilir.  

Debian paketleri

Şu sıralar sadece bir LinuxFocus yayını ulaşılabilir durumdadır fakat yakın bir gelecekte devamı gelecek. Ayrıca bu yayına sadece İngilizce olarak ulaşılabilir, umarım bu makaleyı İngilizce'den başka bir dilde okuyorsunuzdur, fakat çok yakında diğer dillerde de bu makaleyi okuyor olabileceksiniz. Bugüne kadarki liste bu adresten bulunabilir: this web page.

Şu anki paketler:

İlk paket bütün makalelere uygulanan genel dizimi içerir. İkinci paket sadece May 2000 sayısının resimlerini ve yazılarını, fakat makalelerin kendisini değil, içerir. Son paket de bu sayının İngilizce makalelerini içerir.

Versiyonun tercüme durumunu yansıttığına dikkat edin. Versiyon 1.0 bütün makalelerin tercüme edildiği anlamına gelir. Örneğin, linuxfocus-nl-may2000 , versiyon 0.4 sadece 4 (dört) makalenin tercüme edildiği anlamına gelecektir.  

Paketlerin yüklenmesi

Bu paketleri indirip dpkg kullanarak yüklemek bu paketleri yüklemenin bir yoludur. İleride gösterileceği gibi apt kullanarak yüklemek daha iyi bir yoldur:

> ls -al
totaal 1554
drwxr-xr-x  2 egonw  egonw    1024 jun 30 11:09 .
drwxrwxrwt  41 root   root    205824 jun 30 11:08 ..
-rw-r--r--  1 egonw  egonw   418052 jun 30 11:09 linuxfocus-common-may2000_1.0_i386.deb
-rw-r--r--  1 egonw  egonw   889836 jun 30 11:09 linuxfocus-common_0.2_i386.deb
-rw-r--r--  1 egonw  egonw    65200 jun 30 11:09 linuxfocus-en-may2000_1.0_i386.deb
> dpkg -i linuxfocus-common_0.2_i386.deb 
> dpkg -i linuxfocus-common-may2000_1.0_i386.deb 
> dpkg -i linuxfocus-en-may2000_1.0_i386.deb

Bu işlem root kullanıcısı düzeyinde ve paketler arasındaki bağlantılar yüzünden belirtildiği sırada yapılmalıdır. Komutların çıktısı buraya yazılmamıştır.

Daha önce de söylediğim gibi apt kullanılması tercih edilir. apt için yapılacak uygun bir kurulum paketler arasındaki bağlantıları kolaylıkla çözecek ve sisteminizi çok kolay güncelleyecektir.  

Apt Kurulumu

Debian paketlerini yükleyecek apt'nin kullanılabilmesi için programın önceden ( tabii ki yüklenmiş olması ) ayarlanmış olması gereklidir. Bu ayarlamalar apt programının Debian paketlerini nereden indireceğini belirtmekten ibarettir. Ayarlamardan önce benim /etc/apt/source.list dizinim şu şekildeydi:

# Official site
deb ftp://ftp.debian.org/debian stable main contrib non-free

Bu satır,apt'nin Debian paketlerini ftp.debian.org ftp sitesinden indirebileceğini belirtir. Paketlerin hepsi Debian'ın dengeli ağaç yapısındadır (alternatifler donmuş ve kararsızdır) . Son üç kelime ise hangi bölümlerin araştırılabileceğini belirtir. # işaretiyle başlayan satırlar açıklama satırlarıdır.

Bu dosyaya aşağıdaki satırı ekleyerek LinuxFocus Debian paketlerini ilave edebiliriz.

# LinuxFocus Debian Packages
deb http://main.linuxfocus.org/~egon.w/debian stable non-free

Artık apt ayarlandı ve paketleri bu komutla yükleyebiliriz (root olarak):

> apt-get update
> apt-get install linuxfocus-en-may2000

Yine komutun çıktısı buraya yazılmamıştır.İlk komut ulaşılabilir paketlerin iç veritabanını upgrade eder. Sonraki komut May2000 sayısını yükler. Sonra apt otomatik olarak paketler arasındaki bağlılıkları belirler ve gerekli paketlerin indirilmesini ister.

Artık paketler /usr/doc/linuxfocus/ dizinine yüklenmiştir. Bu paketlere herhangi bir tarayıcı (browser) kullanılarak file:///usr/doc/linuxfocus/English/May2000/index.html adresinden ulaşılabilir. .  

Güncelleme (Updating)

Bütün makaleler diğer dillere tamamen tercüme edilmediyse apt güncelleme mekanizması çok kullanışlı olabilir. Versiyon numarasından da anlaşılabileceği gibi ilk Debian paketleri bütün makalelerin tercüme edilmiş halini içermeyebilir. ( Aşağıya bakın )

Örneğin, linuxfocus-nl-may2000_0.4_i386.deb paketi yüklenmiş durumda fakat beşinci makalenin de tercüme edildiğini biliyoruz. linuxfocus-nl-may2000 paketini versiyon 0.5'e şu şekilde update edebiliriz (güncelleyebiliriz):

> apt-get install linuxfocus-nl-may2000

Bütün Almanca sayıları şu şekilde güncelleyebiliriz:

> apt-get install "linuxfocus-nl*"
 

Sonuç Olarak

Herhangi bir programla karşılaşmadan makaleri okuyabilirsunuz, fakat ben (henüz) Debian konusunda iddialı değilim. Bu paketler hatalar içerebilir, muhtemelen içeriyordur. Lütfen hataları egon.w@linuxfocus.org adresime mail atın.  

Bu makele için fikir bildirme formu

Her makale kendi fikir bildirme formuna sahiptir. Bu sayfada bu makale hakkında bir yorum gönderebilirsiniz veya diğer okuyucuların yorumlarını okuyabilirsiniz.
 talkback page 

Webpages maintained by the LinuxFocus Editor team
© Egon Willighagen
LinuxFocus.org 2000

Click here to report a fault or send a comment to Linuxfocus

2000-07-01, generated by lfparser version 1.5