Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Turkce  Korean  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Harald Radke

Yazar hakkında:

Harry, 1944'den beri Aachen Teknoloji Üniversitesinde bilgisayar bilimlerinde okuyor. Linux ile 1995'de tanıştı.Daha sonra da herzaman sürprizlerle dolu bu büyük yazılımla ilgilendi. X altında grafik ve oyun programları yazıyor. Diğer ilgi alanları : masa oyunları, SciFi okumak, gitar çalmak (kötü!), yemek yapmak ve Ju-Jutsu.


İçerik:

Oyun İncelemesi - Tux Racer

Çeviri : Ceyhun Elmas

[Illustration]

Özet:

Tux Racer hızlı bir oyun . Linux'un sevimli maskotu karda kayıyor ve balıkları yakalamaya çalışıyor ve bu arada zamanında yarışı bitirmeye gayret ediyor. Grafikler çok iyi, farklı bölümler (uzmanlığınıza göre ) ve çeşitli (seçimli) hava şartları oyundan zevk almanızı garanti ediyor. Bu yazıda test edilen sürümü ; 0.60.3. 

Giriş

Linux'da Tux 'un kahraman olarak yer aldığı pek çok oyun bulunuyor. Zaman zaman farklı farklı silahlarla donanmış ,farklı alanlarda Şeytan İmparator(yeri ABD'nin kuzey batısında) ile savaşıyor. Bilmeceleri çözüyor ya da parolaları araştırıyor (tak başına ya da arkadaşlarının yardımıyla) , sürekli Linux dünyasındakileri eğlendirmekle meşgul. Bu defa yalnızca kendisi olarak geliyor, hiçbir aracı olmadan, yardım eden birileri olmadan , yalnızca kendisi, kar ve dağlar. Biraz spora yatkın bir erkek , çok büyük işler yapıyor.

Tux Racer iSunspire Stüdyo'larında yapılmış . Karlı yolda kayarak yarışmasında, o çok sevdiği balıkları toplamasında ve zamanlamada Tux'a yardım etmek zorundasınız. Oyun gerçekten iyi 3 boyutlu grafiklere sahip, gerçekçi fiziksel şartlar ve seçimlik hava şartlarıyla spordan hoşlanan ve yaratıklarla mücadele etmek isteyen herkes için çok eğlenceli bir oyun.

IMG: targetting a herring
balıkların hedeflenmesi
 

Oyunun Yüklenmesi

Tux Racer açık kaynak koduna sahip. Bu sayede kaynak kodları içeren veri dosyalarını ve paketleri adresinden indirerek yeniden derleyebilirsiniz . Bu yazıyı yazdığım zamanlar söz verdiğim yeniden derlenen paketler gerçekten sağlanmıyor. Bununla birlikte derlemede bir problem olmamalı.

Gereksinimler
X window sistemi
OpenGL API Sürüm 1.1 ya da daha üstü (e.g. Mesa >= 3.2)
GLUT Sürüm 3.7 ya da daha üstü (genellikle Mesa ile gelir)
Tcl Sürüm 8.0 ya da daha üstü
Seçimlik
SDL 1.1.1. (joystick desteği)
SDL mixer 1.0 (ses & müzik)
Kaynak paketlerle çok iyi bir HTML dokumanı geliyor. Dokuman özellikle yükleme aşamalarını çok iyi anlatıyor ( oyununla ilgili diğer konuları da elbette...) , dolayısıyla ayrıntıları burada çok fazla açıklamak istemiyorum. Temelde eğer gerekli tüm yazılımları yüklerseniz , yükleme yplgöstereni kaynak dizinini değiştirir ve komut satırından giriş yaparsınız.

./configure
make
make install

komut satırında.
(yüklemenin sistemle ilgili kısmında root yetkileri almayı unutmayın )

Kaynakların yanında diğer paketler olan oyun verilerine gereksinim duyacaksınız. Belirttiğim adreste tüm bunları bulabilirsiniz. Tux Racer dosyaları eğer değiştirmezseniz /usr/local/share/tuxracer dizini altında bulunuyor. Bunu değiştirmek isterseniz configuration dosyası ile bunu yapabilirsiniz.

Not:

Her şey iyi bir şekilde geldiğinde tuxracer yazarak oyuna başlayabilirsiniz.

Img: Penguin in the dark
Karanlıkta bir penguen.
 

Müziğin derlenmesi

Kolay gibi görünen ses derlemesi benim için öyle olmadı. Neden ? İlk yüklememde herşey bittiğinde - müziğin dışında. Program *.it uzantılı müzik dosyalarını tanıyamadığı söyledi. Tux Racer müziği çalabilmek için SDLmixer kullanır, ben de programla gelen kaynakları ve görselyöre sayfalarını incelemeye başladım... Benim şu anki Linux'um SuSE 7.0. Bu sürümü SDL 1.1.2 ve SDLmixer 1.0.5 ile geliyor. Bu nedenle ilk yaptığım şey SuSE'nin kaynak paketinden mixer kitaplıklarını yeniden derlemek oldu. Sonuç : Tux Racer şimdi SDL ile ilgili hata alıyor. Yanlışın ne olduğuna yönelik hiç bir fikrim yoktu. Bununla birlikte pes etmedim ve tüm SuSE SDL yeniden yükledim ve yeni sürümlerini SDL görselyöresi'nden sağladım.RPM'leri denedim, ve ,bu çalıştı !
Yüklediğim tüm paketler burada:

Img: Bad weather
Bad weather
 

Yapılandırma

Oyuna başladıktan sonraki ilk anda, .tuxracer/ ismiyle bir anadizin kendi alnınızda oluşturuluyor. Oyunun menülerini incelediğinizde Options ya da Configure gibi bir seçenek bulamıyorsunuz. Bunun yerine en beğendiğiniz metin editörüyle .tuxracer/options isimli bir dosyayı kendiniz yaratabilirsiniz. Bu çok zor değil, tüm girişler düz yazı şeklinde. Bununla birlikte, gelecek sürümlerde seçenekleri değiştirmek için oyun menüsünü kullanabiliyorsunuz ve eğer görselyöresinden TODO listesine bakarsanız gelecek olan diğer yenilikleri de görebilirsiniz.

Pek çok farklı seçenek options dosyası içinde yapılandırılabiliyor. Örneğin,oyun verilerinin yolu, pencere büyüklükleri, değişik ses ve grafik seçenekleri . Her girişin bazı yorumları var , gereksinimlerinize uygun değişiklikleri yapmak gerçekten zor olmayacak. Şöyle ayarlara bir göz atın ve oynayın!

Img: Spotting finish
Spotting finish
 

Oyun

Önceden söylediğim gibi, amacınız balıkları biriktirmek ve olabildiğinde hızlı olmak.

tuxracer komutunu girdikten sonra tam ekran başlar , bununla birlikte küçük pencerede de oynayabilirsiniz. Diğer çözünürlük için fullscreen mode 'u tanımsız yapmayı ya da diğer seçeklerin oyun başladıktan yeniden kurulduğunu unutmayın. Başlangıç ekranından sonra oyun menüsüne geliyorsunuz. Burada oyuna hemen girmeye ya da küçük penguen için gerekli alıştırmaları yapmaya karar veriyorsunuz.

Alıştırma Menüsü

Bu alanda geniş pistlerden birisini seçebiliyorsunuz. Yarışın koşullarını değiştirebilirsiniz , örneğin gece yarışı ya da rüzgarlı, karlı (gelecek sürümlerde) . Yolların bir kısmı özellikleriyle ilgili küçük açıklamalar içeriyor. Yolların çoğu oyuncuların katkısıyla Tux Racer ile geliyor.

Olay Menüsü

Bunu yönetmeyi düşünebilirsiniz, yarışa real ile başlayın. Olay alanında, yarışmak istediğiniz yolu kolaylıkla seçemiyorsunuz. Bunun yerinecups'ı tamamlamak zorundasınız. Kupalı değişik oyunların (varolanların yalnızca biri - the herring run) içinde bir sonrakine geçene kadar tüm yarışları bitirmelisiniz. Aynı yarışlan için karşılaşacağınız şartlar bellidir , diğer bir deyişle ilerlemek istemezsiniz, belli bir sürde sona gelmek ve minimum düzeyde balığı biriktirmek zorundasınız.

Yarış

Yarış başladığında Tux'un arkasında görülen ön yüz kasabanın aşağı yönü. Yön tuşlarıyla onu yönetebilirsiniz, (sol/sağ), hızlandırmak(yukarı) ve yavaşlatmak (aşağı). Daha ileri olarak küçük siyah ve beyazcık zıplayabilir(e). Yavaşladığınızda ve sağ ve sol tuşlarından birine bastığınızda Tux döner ve durur.Eğer gerekirse "reset" yapabilirsiniz. Eğer bir şekilde şaşırısanız backspace . Eğer klavye yönetimi istemiyorsanız Josytick kullanabilir ya da tuşları değiştirebilirsiniz.

Parkur bayraklarla işaretlidir. Bayraklar arasında değişik balıklar durmaktadır. İleride balıkların dışında başka olaylarla da karşılaşacaksınız. Yarış anında rüzgarın ve penguenin kaydığı zeminin sesini duyabiliyorsunuz. Farklı sesler duyabilirsiniz , aynı sesi yavaşladığınızda ya da ağaca çarptığınızda(ouch!) duyarsınız . Tux'un hareketleri çok şirin canlandırılmış, hızlandığınızda, döndüğünüzde. Kasabanın aşağısına doğru giderken penguen karda yol oluşturur. Eğer müzik açıksa, yarış anında hoş olur (belki kayarken ve rüzgarın sesi için kendi seslerini kullanmalısınız).

Tümünde dört "can"'a sahipsiniz , dolayısıyla üç hata yapabilirsiniz, dördüncüde şansınız biter. Hata yapmadan hemen önce tekrar denersiniz kar içinde oluşturduğunuz eski yolun görünmesi çok güzel bir ayrıntı olmuş.

Ekranın sol üst tarafında sürenizi, sağ üst tarafta ise topladığınız balıkların sayısını(yalnızca herring run için) görebilirsiniz. Alt sağ köşedeki energometer, Tux'un sıçrama gücünü gösterir (yükseklik ve uzunluk olarak). Daha koyu mavi çemberler penguenin daha güçlendiği anlamına gelir. Energometer yanında hız grafiksel biçimde sunulur. Uzun işaret çubuğu geldiğinde ve renk yeşilden sarıya ve son olarak da kırmızıya döndüğünde Tux en hızlı duruma gelir. Bunların tümü oyuna kolaylıkla hakim olabilmeniz için geliştirilmiş, bu arada arada hız aynı zamanda sayısal olarak da gösteriliyor. Son olarak bulunduğunuz kare sol alt köşede oyunun ne kadar pürüzsüz gittiğini gösteriyor.
Yarış bitince bazı bilgiler ekrana geliyor (süre, toplanan nesneler) ve ileri düzeyde hatalarınız ve tekrar deneme bilgileriniz veriliyor.

Img: Practice menu
Alıştırma Menüsü
 

Sonuç

Tux Racer çok hoş bir oyun, çok güzel grafikler, sesler ve müzikler içeriyor. Biribirinden faklı pek çok parkur bulunuyor. Bazı kusurları da bulunmuyor değil, örneğin ne çok kişiyle ne de bilgisayara karşı yarışamıyorsunuz. Fakat bu konular gelecek sürümlerinde bulunuyor, dolayısıyla gelecek olan yeni sürümü umutla bekliyoruz. Benzer şekilde oyunun seçeneklerinin oyun menüsünden değiştirilmesi gibi.

Diğer bir "problem" ise : başarım. Benim makinam AMD K6-3 ,450 MHz, TNT2 M64 card, XFree 4.0.1 ve Nvidia's GL sürücüleri içeriyor, sürüm 0.95, saniye başına 8-14 kare oynatabiliyor (config dosyasında kendi değeri bu), bu aynız zamanda pencere büyüklüğü/ ekran çözünürlüğüne bağlı. Bu ayarları değiştirerek gerçek görüntüyü sağlaybilme deneyimim olmadı.

Bununla birlikte, oyun daha oynanabilir, dönüşlerde arkaplan pürüzsüz hareket etmiyor ve yarışın kendisi düşük kare oynatmalarda gerçeğe yakın görünmüyor. (Kare sayısı azaltılabilir, sözgelimi 8 fp/s gerçekten çok düşük ama oyun daha oynanabilir oluyor...)

Herşeye rağmen oyun yüklemeye değer. Herşey sizin biraz eğlenmeniz için, haydi yükleyin bu oyunu !

Img: Event menu
Alıştırma Menüsü
 

Kaynaklar

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Harald Radke, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz

2001-02-26, generated by lfparser version 2.9