Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  

convert to palmConvert to PalmDoc

[Yves Ceccone]
tarafından Yves Ceccone

Yazar hakkında:

Was a photographer, changed to infographics, and never dropped the mouse since.İçerik:

Gimp'in araçları : seçimler ve renk ayarlamaları

Çeviri : Abdülkerim Çapar

[Illustration]

Özet:

Gimp görüntü yaratmak ve işlemek için çok güçlü bir programdır. Programın bazı özellikleri, bu yazıda anlatilacağı gibi, resim üzerinde seçim yapmaya yarar. Bu seçimler, resmin geri kalanından bağımsız olarak görüntünün belirli yerlerini değiştirmek için izole etmek için kullanılır. Seçili bölgede kopyalama, taşıma,yerdeğiştirme veya filtreleme yapabilir, bölgenin renk/kontrast/parlaklık özelliklerini değiştirebilir hatta efekt uygulayabilirsiniz. Daha birçok olanağınız var.

Renk düzeltmeleri yaparken düzltmeyi nasıl yaptığınıza dikkat etmeniz gerekir. Eğer doğal bir görünüş istiyorsanız (tabii ki bu doğallık anlayışınıza bağlı), iyi bir düzeltme fark edilmemeli.

Bu yazı Gimp' in seçim özelliklerini ve seçili yerleri kullanmanın farklı yollarını anlatmaktadır, ayrıca renk düzeltme özellikleri hakkında kısa bir tanıtım da mevcut. 

AraçlarBu toolbar Gimp 1.0.4 versiyonu için. Ama ben kesinlikle yakınlarda geliştirilen sürümü öneriyorum, çünkü yeni özelliklere sahip. Örneğin Gimp 1.1.9 (Bendeki RedHat 6.0 da sorunsuz çalışıyor.) 6 ekstra özelliğe sahip, 'feather' aracı için yeni özellikleri ve 'zoom' yaparken yeni bir gezinti sistemi var, ...

Dikdörtgensel ve elliptik/dairesel seçim araçları.
Bu iki aracın kullanılması da çok kolay, ve simge üzerine çift tıklayarak bazı özelliklerini (yuvarlak köşeler gibi) değiştirebilirsiniz. Mükemmel bir yuvarlak seçim için elliptik aracını seçin ve "shift" tuşuna basılı tutarak seçiminizi yapın.

Lasso(Kement), elle çizilmiş bölge seçimi içindir. Seçenekleri: örtüşme-önle ve yumşat.

Fuzzy selection aracı, sürekli bölgeleri seçmek içindir. Bu araç, sadece seçilecek bölgeler düzgün şekillere sahip ise kesin sonuç verir, ve kaba seçimleri "shift" ve "ctrl" tuşlarıyla yapmak kullanışlı olabilir. Bu kaba seçimler başka araçlar yardımıyla da yapılabilir.

Feather aracı seçimlerinizi tanımlamak için bézier eğrilerini kullanır. Bu aracı doğru kullanmak biraz zaman alır. Bir nesnenin çevritlerini bir iz yardımıyla bulmaya ve bu izi bir seçime dönüştürmeye yarar. Bu izi saklayabilir ya da hazırdaki seçimi bir ize dönüştürebilirsiniz.

Intelligent scissors, bu araç elle çizilmiş bir seçimden başlayarak seçmek istediğiniz bölgeyi "tahmin" eder. Kullanılması zor bir araç, ve 1.1.9 sürümünde değişmiş gibi görünüyor, artık manyetik olarak seçmek istediğiniz şekle yapışıyor.

"Renk"' e göre seçim, bu özellik renk değerlerine bağlı olarak seçim yapmanızı sağlar, böylece seçilen renkleri birbirinden çıkarabilir, ekleyebilir ya da yerdeğiştirebilirsiniz.

Ve son olarak inanılmaz bir araç: Maske modu,ilk olarak 1.1.8 (globalleştirilmiş bir versiyon) sürümünde vardı. Eğer bir seçim maske modundaysa, bölgenin şeklini fırça ya da kalemle değiştirebilirsiniz. Siyah ya da beyazdan herhangi birini boyama rengi olarak kullanarak seçiminize serbestçe tekrar ulaşabilirsiniz. Aynı seçim içerisinde farklı araçlar kullanabilir (örneğin önce kalem sonra yumşak ayarda fırça) böylece mesela bir nesnenin sadece gölgesini seçebilirsiniz...


 

Araçlar ve seçimler için genel kurallar 

Small exercises

Seçim araçlarıyla çalışmaya başlamadan önce bazı temel alıştırmalar yapalım. Önce yeni bir görüntü yaratın, boyut önemli değil.

Görüntüyü bir renge boyayın ("önplan rengi" ni üzerine çift tıklayarak seçtikten sonra fill aracını kullanın), ve dikdörtgen aracı (en üst satırn solunda) nı kullanarak görüntünün üst-sol köşesinde bir seçim yapın.
Taşı aracıyla, seçili bölgeyi taşıyın. Şimdi arkaplanı görebilirsiniz, böylece görüntünün bir bölümünü kesmiş olduk.
"ctrl+z" ile işlemi geri alabilirsiniz ve seçili bölgeyi tekrar kaydırabilirsiniz, ancak bu sefer "alt" tuşuna basılı tutarak. Böylece kesme işlemi yerine sadece seçili bölgeyi kaydırmış oluruz.
Görüntünün yenibir bölümünü seçtiğinizde eski seçiminiz görünmez olur.
"shift" tuşuna basılı tutarak ilk seçimi koruyabilir ve dörtgenlerin ikisini de seçebilirsiniz.
Aynı şekilde, seçime bir daire, elips ya da başka bir şekil ekleyebilirsiniz.Bir seçimden diğerini çıkartmak için aynı araçları "ctrl" tuşuyla birlikte kullanmalısınız.Şimdi karmaşık görünüşlü bir seçim yapalım ve farklı bir renge boyayalım.
Artık görüntüde iki renk var.Fuzzy seçim aracı ile renklerden birinin üzerine tıkladığımızda aynı renkli tüm alan seçilmiş olur. "ctrl+i" ile seçim ters döner; "ctrl+k" (sil) ile sonucu görebilirsiniz...Artık renk seçimleriyle çalışmaya başlayabiliriz: menüden select -> by color u sağ tıklayın, şimdi tek yapmanız gereken resminizde istediğiniz rengi seçmek.

 

Çizim kalemiÇizim kalemi killustrator, sketch ... (illustrator, freehand) gibi programlar için temel araçtır, ancak biz onu seçim yapmaya yardımcı olması için kullanacağız. Başlarda çizim kalemini özellikle kesin eğriler çizmek için kullanmak yanıltıcı olabilir. Bu aracı daha sonra denemek üzere şimdilik unutmak, (özellikle Gimp 1.0.4 için) belki de en iyisi. 1.1.9 ve sonraki sürümlerde ise bu özellik çizimlerle daha kolay uğraşmak gibi anlamlar taşıyor.

İşin zor tarafı görüntünün ortasına küçük bir eğri çizebilmek. Aşağıdaki üç adım çizim kalemi and Bezier kavislerini kullanan bir eğrinin özelliklerini gösteriyor; matematik tutkunları için teğetlerle hokkabazlık yapmak dert değil... Ancak diğerleri sözkonusu olduğunda (ben de onlardan biriyim) prensipleri anlamak için biraz uygulama yapmaya ihtiyaç var.Birinci resmi elde edebilmek için (A noktasından) resim 2 ye ulaşana kadar nokta nokta tıklamak gerekli. B noktasını yerleştirdikten sonra fare düğmesini bırakmadan sola doğru çekin. Bu işlem eğriyi ve teğetlerini oluşturacaktır; eğri nesneye uyar uymaz fare düğmesini bırakın. Sonra, çizim üzerinde taşıma yapmak ve küçük kareler üzeride tıklama yapabilmek için, sol teğeti takip eden yöne getirin. "shift" tuşuna basarak sadece sol teğeti hareket ettirebilirsiniz. Teğet bir sonraki noktaya doğru ve dik yerleştirilmeli. Döngü bitiğinde, çizim, içerisine tıklayarak seçilebilir.Seçim yapıldıktan sonra, rengi değiştirebilirsiniz. Ben burada, baskın olan tahtanın hararetli rengini yok etmek için "renk dengesi" menüsündeki (" right click -> Image -> Colors -> Color Balance") camgöbeği/kırmızı imlecini camgöbeği ne doğru kaydırdım. Bu menu ile, düzeltme yapmak için istediğimiz renk tonu aralığını seçmek mümkün.

Renklerle çalışma ilkeleri:
1-- kırmızı---camgöbeği
2-- yeşil---eflatun
3-- mavi---sarı
Sol tarafta birincil sağ tafta ise ikincil renkler var.
Yeşilin azalması eflatunun artması demek
Mavinin artması sarının azalması demek...
Kişi, birinci imleci kırmızıya doğru kaydırarak resmi kırmızı yapabilir
2. ve 3. imleci camgöbeği ve eflatun a doğru aynı miktarda kaydırarak da kırmızı rengi elde etmek mümkün. Bir turuncu-kırmızı renk elde etmek için daha fazla sarı ve eflatun eklenmeli. Soğuk bir kırmızı için biraz daha eflatun ve sarı eklenmeli. Bu testleri gerçekleştirmek için gri düzgün bir arka alan kullanılmalıdır.

 

Fuzzy ve el seçimi (sıcak kum)İşte fuzzy seçim aracı ne elde edebileceğimiz; kum üzerine bir tıklamayla kabuğu değiştirmeden rengini değiştirebiliriz. Tabii ki her seferinde aracın parametreleriyle oynamak gerekli (parametreler araç üzerine çift tıklayarak değiştirilebilir).

Bu sihirli çubukla çalışmak oldukça kolaydır, gerekli olmayan yerlerdeki seçimi kaldırmak amacıyla "ctrl" tuşunu kullanarak, el seçim aracıyla seçim işlemi bitirilir:Bu tür bir seçimden sonra çalışmayı kaydetmek akıllıcadır: "right click -> Selection -> Save To Channel".
Artık kanal iminde bir fazla kanal mevcut("Layers -> Layers & Channels"). Bu kanal seçilip "channel to selection" tıklandığında, o seçim aktif olur.

Dikkat! bu değişiklikten sonra resimle oynamak için kanal imine geri dönüp değişecek kanala tıklamanız gerekiyor.

Görüntüyü bir ya da daha fazla katman eklenmiş halde kaydetmek için gerçek Gimp dosya formatını (.xcf) kullanmalısınız. Aksi takdirde herşeyi kaybedebilirsiniz.

Kum seçilir seçilmez, nesnenin gerçek rengini değiştirmek ve daha sıcak bir görünüm kazandırmak için başka bir araç kullanabiliriz:
Levels ("Image -> Colors -> Levels")"Levels" penceresinden açılan menü, hem yoğunluğu ve kontrastı düzeltmemizi sağlayan değeri, hem de üzerinde çalışacağımız rengi seçmemize izin verir.
Bu "Levels" dialog kutusu "Color Balance" a nazaran daha ince ayar yapabilmemizi sağlar.
Uçtaki iki imleç görüntü kontrastını, ortadaki ise ortalama düzeyleri ayaralar. Çıkış düzey imleci kontrastı farklı bir şekille ayarlar...

Ayrıca "Levels" ile aynı olanaklara sahip ancak özel renkli bölgeler üzerinde daha çok düzeltme yapılmasına izin veren "curve" dialog kutucuğu da mevcut.
Şeklin soğuk görünümünü düzeltmek için mavi ve kırmızı renklerde değişiklikler yapılmalıdır. Önizleme onay kutusunu işaretleyin ve düzeltme sonuçlarını anında görün.

Rengini değiştirmek istediğimiz kabuğu seçmek için kanalda kayıtlı bulunan kum seçimini kullanabiliriz. Seçim etkileştirilip ters çevrildiğinde bütün kabukları kapsayacaktır. Sadece birisini seçmek istediğimizde "ctrl" tuşuna basılı tutup "lasso" yu kullanarak istemediğimiz seçimlerden kaçınmış oluruz.

Renkleri ayarlamak için ayrıca "hue saturation" aracı da vardır ("Image -> Colors -> Hue-Saturation"). Ana butona tıklayabilir ya da tek renk seçebilirsiniz. Üstteki imleç seçili rengi değiştirmek içindir.
İkinci imleç ışık yoğunluğu ile ilgilidir.
Üçüncü ise saturasyon ile ilgilidir, imleci tümüyle sola çekerek siyah beyaz bir resim elde edersiniz (Bu "Image -> Colors -> Desaturation" komutuna eşdeğerdir).
Seçili bölgedeki "ctrl+T" işlemi seçimi görünmez kılar, bu da çalışmanızı kolaylaştırır.

Ton imlecinin kullanımı için örnek
Burada, birincisi özgün görüntüdür. İkincide, kırmızı renk için saturasyon (+) komutunu, ve üçüncüde ise, aynı renkler üzerinde saturasyon (-) komutunu kullandım.

İşte değiştirilmiş görüntü, daha hararetli bir kum ve kabuk renkleri üzerinde hafifçe oynanmış (özgün olanı sağ tarafta): 

Maskeleme araçları ve lasso (su altına dalış)Görüntüdeki baskın renk mavi/camgöbeği. İki bölgeyi değiştirerek bunu geliştirmek mümkün: önalandaki cisimler ve onun bir parçası olan balık.

Maskeleme aracını kullanabilmek için Gimp in 1.1.9 sürümünü kullandım (Ancak jpeg olarak kaydedilmiş resimle ilgili bir sorun var). Tekrar belirteyim ki bu sürümü kurmak çok basit (RedHat 6.0 üzerine). Maskeleme aracını 1.1.8 sürümünde de bulabilirsiniz.

Lasso kullanırken, kaba da olsa balığın etrafını kesin ve alt sol köşedeki küçük kırmızı kareye tıklayın.
Görüntü, seçtiğimiz balık hariç, artık kırmızı bir gölgeye sahip.Seçimi iyileştirmek ve böylece kırmızı maskenin balığı düzgün bir şekilde sarması için fırçayı kullanmaslısınız , çünkü fırça hafif ya da sert dokunuşlara izin verir.

Resim seçici böyle ayarlandığında (önalan siyah, arka beyaz), kırmızı renk eklenir. Kırmızıyı azaltmak için "x" tuşuna basılmalı ki kırmızı yerine önalana beyaz gidebilsin. Böylece eğer kırmızı boyayı balığın üzerine kaçırırsak ya da maskeden gereğinden fazla silersek düzeltmek kolay olur...
Tabii ki çizimi kontrol etmek için fırçanın kalınlığı iyi ayarlanmalı. Bir kaç denemeden sonra şekle odaklanmak için aracın "softness" özelliğini seçmelisiniz.
Kırmızı kareye çift tıklayarak maskenin rengini (standart olarak kırmızı) ve donukluğunu değiştirebilirsiniz. Böylece eğer görüntünüz standart kırmızı bir maskeyle çalışmanızı zorlaştırıyorsa, maskenin rengini isteğinize göre değiştirme şansı elde etmiş olursunuz.
Maske bittiğinde, kırmızı karenin solundaki küçük kareye tıklayarak tekrar normal moda geçebilirsiniz.
Sonra seçimimizi bir kanala kaydederiz.
Bunu takiben önalanı aynı yöntemi kullanarak seçeriz.Bu seçimi de bir önceki gibi kaydederiz.

İşte balığın rengini değiştirmeden önalan rengini atarlamanın yolu:
"layers and channels" iletişim pencerisindeki "channels" iminden, önalan seçim maskesini seçin (şekli kolaylıkla anlaşılabilir), sonra görev çubuğunun altındaki noktalı bir daire gösteren simgeyi tıklayın. Seçilen önalan görülecektir.
Balığın maskesini seçin ve nokta-nokta daireli simgeyi tıkladığınızda "ctrl" tuşuna basın. Bu işlem balığı önalandan çıkaracaktır.

Şimdi de renk düzeltmeleri için:
Katmanlar imine dönün ve katmanı işaretleyin. Sonra seviyeleri kullanarak önalana kırmızı ve sarı ekleyin. Sonra "hue/saturation" ile kırmızı ve sarı saturasyonunu artırın.

Aynısını balık içinde yapın, sadece biraz daha güçlü ve daha çok kontrast ve parlaklık ekleyerek: 

Fuzzy kenarlar maskesi (gözler)Görüntüdeki göz rengini değiştirmek içn fuzzy kenar seçimi kullanmak gerekir çünkü gözdeki farklı bölgeleri ayıran kesin sınırlar yoktur.
Bir fuzzy seçimi feather (select ->feather) ya da seçim aracında "soften edge" seçeneğini kullanarak elde edilebilir. Ancak özellikle 1.1.8 den önceki versiyonlarda yaptığınız etkileri kontrol etmek zordur.
Son olarak işte maske aracı çözümleri:


Lasso(kement) kullanarak dairesel nesnenin etrafında ilk seçimi yapın. Yine lasso kullanırken "ctrl" tuşunu basılı tutarak seçimdeki siyah bölümleri kaldırın.


Maske moduna geçerek seçimin gerçek kapsamını kontrol edebilirsiniz. Siyah-beyaza ayarlanmış renk seçici ile birlikte yumşak uçlu fırça kullanarak da ayarlayabilirsiniz. Birinden diğerine geçmek için "x" tuşunu kullanın. Bu değişimin güvenilir olabilmesi için tüm siyah ve koyu renkleri kaldırmak ve fuzzy sınırlarını ayarlamak önem taşır. Bu maskeler sistemi ile maskeleri test etmek oldukça kolaydır. Küçük demeleri geri almak için "ctrl + z" en iyi arkadaşınızdır ve maskeyi istediğini zaman değiştirebilirsiniz.


Burda kullandığım seviyeler (giriş): orta kayma çubuğu (yeşil) sola doğru ve soldaki hafifçe sağa. Sonra saturasyon komutuyla yesil ve sarı için biraz daha saturasyon.<<!--? -->

 

Tweaking...İşte bu kadar. Umarım bu makale GIMP in ne kadar muhteşem bir program olduğunu keşfetmenize yardım eder...

Bazı linkler:

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Yves Ceccone, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı Linuxfocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
fr -> -- Yves Ceccone
fr -> en Floris Lambrechts
fr -> en JohnPerr
en -> tr Abdülkerim Çapar

2001-01-29, generated by lfparser version 2.6