[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus Eylül/Ekim 2004 Sayısına Hoşgeldiniz

GPL herzaman doğru lisans mı?
Yazılımlar için GPL oldukça yaralı çünkü size yazılımı değiştirme ve geliştirme şansı tanıyor. Diğer bir deyişle yazılım ücretsiz ve ücretsiz olarak değiştirme hakkına sahipsiniz ancak yaptığınız değişiklikleri erişilebilir yapmak zorundasınız. Bu sayede yazılım zamanla büyüyor ve gelişiyor.

Belgelendirme doğrudan GPL yazılımıyla birlikte FDL (Free documentation license - Serbest belgelendirme lisansı) lisans hakkı geliyor. GPL yazılım için ne ise, FDL de belgelendirme için aynı anlama geliyor.

Genellikle güncellenmeyen bu belgelere ne oluyor? GPL etkisi burada işe yaramıyor, çünkü herhangi bir geliştirme içeren bir geribildirim zinciri yok.

LinuxFocus senelerdir FDL altında yayımlandı, ama zaman değişiyor. Linux çok çok önemli bir duruma geldi ve kötü amaçlı kişiler sistemi kötüye kullanarak, hiçbir geribildirimde bulunmadan kazanç sağlamaya başladılar. Tek yapmanız gereken yazıların çıktısını alıp açık kod sistemine nekadar yardımcı olduğunuzu herkese söylemek... Ve gelsin paracıklar. Gerçek çalışma diğerleri tarafından yapılıyor. Siz sadece bunu alıyorsunuz ve hiçbir geribildirimde bulunmuyorsunuz. Ne yeni bir yazı ne de en ufak bir güncelleme olmuyor.

Alabileceğimiz en fazla özgürlüğü istiyoruz, ama bu kişilere özellikle de size MS-outlook ile "happy open source promotion mails" gibi şeyler gönderenlere dur demeliyiz.
creativecommons.org bu kişilere dur demek için tasarlanmış bazı lisanslar içeriyor. Bunlar yine ücretsiz lisanslar, ama GPL değil. Bu nedenle biz de lisansımızı değiştirdik. Neredeyse tüm okuyucularımız için değişen birşey yok, ama eğer birileri ticari kazanç sağlamaya çalışırlarsa bunun karşılığında birşeyler vermek zorunda kalacaklar.

-- Guido SocherLinuxFocus.org Yazıları

Uygulamalar

Unix Temelleri

Grafik

Sistem Yönetimi

LinuxFocus Yolgöstereni

xv color editor
Sıralı resimlerin renk haritalarındaki (color-map) renklerini değiştirmek

Gimp çok güçlü bir grafik editörü, ama yapamadığı birşey var : Renk haritasını (color-map) doğrudan düzenlemek. Bunu eski, ama iyi bir program olan xv ile yapabilirsiniz (http://www.trilon.com/xv/ ve http://www.trilon.com/xv/downloads.html). Resminizi gif olarak kayıt edin ve xv ile açın. Windows->Color Editorüne gidin. Şimdi kolaylıkla bir rengi diğer biriyle degiştirebilirsiniz. Tek yapmanız gereken renk haritası (color-map) içinde rengi seçmek ve değiştirmek. Örnek olarak sağ tarafta bulunan bu küçük evin mavi penceresini siyah ile değiştirdik. Renk haritası (color-map) düzenlemesi genelde gimp'in "selection" özelliğinden daha etkilidir. Yanda soru işareti pixelleri bir sonraki ile aynı değil. Bu tür durumlarda "selection" kullanmak neredeyse olanaksızdır.


© 2004 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.