[LinuxFocus-icon]
Ev  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
convert to palmGutenPalm
ya da PalmDoc'a çevirin

LinuxFocus'un Eylül/Ekim 2001 Sayısına Hoşgeldiniz


Çeviri : Ceyhun ELMAS ve Erdal MUTLU


[Online Free Speech] Demokrasi, devleti halkın oluşturması mı? Yunanca'dan gelen bu sözcüğün en azından sözcük anlamı böyle, ama bugün neredeyiz ? ABD için büyük olasılıkla demokrasinin parasal kurallar olduğunu söylemeliyiz. Parasal kazancı artırmanın bilgi ve fikir değişimindeki özgürlükten daha önemli olduğu bir ortamda bu "doğru" görünüyor. Dmitry Sklyarov silah kaçakçılarından ya da çocuk tacizcilerinden daha fazla suçlanıyor.Peki O ne yaptı ? Bir parça yazılım geliştirdi ve Adobe ve diğer bazı firmaların kazancının azalmasına neden oldu. Pek çok ülkede bu durum şu anda yasal ve 1 yıl öncesine kadar ABD'de de yasaldı.
Bu size şu olanağı sağlıyor : kitaplarla yaptığınız herşeyi (örneğin en yakın fotokopicide bazı sayfalarını çoğaltmak gibi) E-kitaplarla da yapabiliyorsunuz.

Büyük firmaların yönetimleri herkesin özgürlüğünü sınırlayacak katı kurallar getiriyor ve bir kaç bireye çok büyük kazançlar sağlayabiliyor.

Yalnızca bir kaç yüzyıl önce bilim ve tüm halk acı içindeydi, çünkü birkaç diktatör ve hükümdar hiç bir şey yapmadan herşeye sahipti. Buna doğru mu ilerliyoruz ?

İfade özgürlüğünü kısıtlayan kanunlar nasıl oluyor da yürürlüğe giriyor ?

Topluma ve herkesin özgürlüğüne verilecek olan zararlardan insanları haberdar edin, bu konuda sesinizi yükseltmenin zamanı geldi. Daha katı kopyalama hakkı, patent ve kanunlar size bir kazanç sağlamayacaktır.

LinuxFocus.org Yazıları

Yazılım Geliştirme

UNIX Temelleri

Sistem Yönetimi

Grafik

Uygulamalar

Linux Gazette Yazıları

LinuxFocus Yolgöstereni

Ağaç yapısı ile birlikte dosya ve dizinler nasıl kopyalanabilir?
Dosya yöneticisi (mc, vs.) kullanımının yanısıra, aşağıdaki komutları kullanabilirsiniz. Bütün komutlar, (".") bulunduğumuz dizini ve alttaki tüm dizinler ile birlikte hedef dizine kopyalamaktadır:

Yukarıdaki tüm komutlar dosya erişim haklarını korumaya "çalışarak" kopyalama yapmaktadırlar. Farklı kullanıcılara ait dizinlerin kopyalanması sırasında, ancak root "mükemmel" kopyalama işlemi yapabilir.© 2001 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.