Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  Korean  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo de l'auteur]
tarafından John Perr

Yazar hakkında:
1994 yılından beri linux kullanıcısı; LinuxFocus'un Fransız editorlerinden biri.

İçerik:

Kitap İncelemesi: Professional PHP Programming

Çeviri : Uğur Tekin

[Illustration]

Özet:

Bu yazı WROX yayıncılığın Professional PHP Programming adındaki kitabının bir incelemesidir.PHP dinamik web sayfaları hazırlamak için kullanılan sunucu taraflı bir programlama dilidir.
 

giriş

Wrox yayıncılığın Professional PHP Programming adındaki bu kitabı programcılar için yolgösterici olabilecek bir kaynaktır.Kitap hem PHP yi ara sıra kullananlar hemde sürekli kullanıcılara hitap ediyor.Yalnızca Html kullanımına oranla verimi artırmak için dinamik içerikli görselyöre sayfaları tasarlamak isteyen herkesin kullanabileceği bir kaynak niteliği taşıyan bu kitap ingilizce sürümünden yorumlandı.Kore baskısı hazır bulunan kitap eylül ayında Fransadada yayınlanacak.[image167-1.gif]


 

İlk Etki

İlk olarak 900 sayfalık bu kitap etkileyici ve önemli bir kaynak olarak görünüyor.PHP hakkında açıklanması gereken herşey hiçbir tarafı karanlıkta kalmayacak şekilde açıklanmış.
Kitap üç ana bölüm üzerine kurulmuş:

 1. PHP dili ve onun bileşenleri
 2. PHP nin çeşitli uygulamaları için durum çalışmaları
 3. Yedi farklı apendiks
 

PHP et al...

Bu ilk bölüm kitabın en büyük bölümü(yaklaşık %60) olan bu bölümde PHP nin kurulumu ve yapılandırılması anlatılıyor.PHP için çeşitli alternatiflerden karşılaştırmalı olarak bahsediliyor.Bölümü okudukça PHP nin en iyi alternatif olduğu sonucuna varacaksınız.Hem ücretsiz hemde ticari işletim sistemleri altında çalışan, dinamik web için sunulmuş programlama çözümlerinin geçmişi hakkında bilgi veriliyor.

Daha sonra PHP dili bir bölümü kapsayan bir örnekle birlikte sunuluyor.Bu program kitabın başlarında yeralıyor ve okuyucunu çok iyi olmasada belli bir programlama bilgisine sahip olması gerekiyor.Değişkenler, operatörler ve fonksiyonlar verildikten sonra 9. bölümde nesne tabanlı programlamaya değiniliyor.11. bölümden sonra da okuyucunun daha iyi anlamasını sağlayacak şekilde ayrıntılarıyla bu konuya tekrar dönülüyor. "Bisiklet Satıcısı" örneğine bu bölümden sonra tekrar dönülmek üzere ara veriliyor cünkü bu bölümde farklı uygulamalara yer veriliyor.

Bu ilk bölüm PHP nin klasik programlama geleceğini yorumlar.Aşağıdaki bölümler, php tarafından web tabanlı araçlar için oluşturulan özel arayüzler için kullanılmiştir.

Bu bölümlerin herbiri başlı başına bir kitap da olabilir.Nitekim bu bölümlerin herbiri , okuyucuya PHP3 uygulamalarını programlamaya yetecek kadar konunun detaylarını sunmaktadır.
Kitapta hata ile ilgilenme ve hata derleyicisi ile ilgili bölümlerde bulunmaktadır.Bu ciddi uygulamalarla hemenuğraşmak zorunda kalan bir kişi için çok yararlıdır.  

Durum Çalışması

Kitabın ikinci bölümü, bu kitabın kesinlikle PHP3 ile programlama yapmak isteyenler için yazıldığını doğrulamaktadır.Dört durum çalışması tamamen açıklanmıştır:

 1. Alışveriş Kartı:Birşeyler satabileceğin bir site programlama(ve bizim yaptığımız gibi Amazonu boykot et:-).
 2. Tartışma forumu uygulaması.
 3. Elektronik-posta uygulaması:Hotmail'i yen.
 4. Veritabanı tarayıcısı(browser).
Tüm bu dört uygulama tamamen fonksiyonel ve tekrar kullanımları kendi sunucunuzda birkaç yapılandırma detayı dışında hazır bulunmaktadır.Bu bir örnekle cok iyi anlatılmıştır.İlk durum çalışması(alışveriş kartı) Apache görselyöre sunucusunun güvenliği SSL ile güçlendirilmeden internete bağlı bir gerçek sunucu üzerinde tekrar kullanılmaz.Bu güvenlik örneği, yazarın durum çalışmalarının boyutunu akla uygun ve kullanıcı tarafından erişilebilir kılmak için yaptığı uluslararası bir tercihtir.Sonraki bölümlerden "güvenlik" gerçek sunucular için gerekli olan güvenlik görünüşlerini anlatmaktadır.Bu nedenle tam güvenli alışveriş kartı uygulaması yapmak sadece iyi tuğlaları bir araya toplamaktır.Bu programcılar için problem olmamalıdır.
Durum çalışmalarının bütün kaynaklarını Wrox web sayfasından(aşağı bakınız) yükleyebilirsiniz.Verilen listenin büyüklüğü çok kullanışlı ve sizi hatalardan kurtarıyor. CDROM paketiyle birlikte çok iyi bir çözüm oluyor.Diğer bir deyişle PHP 'yi etkin yapmak için tek gereksiniminiz olan internet erişimi , editörün koyduğu kaynaklar . Güncellemeler ve düzeltmeler gerekiyorsa kitabın yayınlamasından sonra bu çok kolay.  

Ekler

Eklerin boyutu çok etkileyici ; 200 sayafada bulunanlar:

 1. PHP fonksiyonları
 2. PHP4 and Zend
 3. HTML Referansları
 4. HTTP istekler ve yanıtlar
 5. Düzenli ifadeler
 6. Açık kaynaklı yazılımlar
 7. kodlar, Destek, indeks...
Bu konulara daha önceki bölümlerde de değinilmiş olmasına rağmen bu ekler gerçekten farklıdır, çünkü bu aynı zamanda PHP, HTML ve HTTP protokolü için bir referanstır.Bilginin bu kadar güzel harmanlanarak bir tek kitapta anlatılması nadiren görülür.Bir PHP programcısı bir kitap alacaksa tercihi kesinlikle bu kitap olmalıdır.Çeşitli linkler ve kodların konulması da atlanmamıştır.Sizin kullandığınız inceleyiciye çeviren argümanları bulabilirsiniz.  

Sonuçlar

Yazılım dünyasının ve İnternetin hızlı gelişimine rağmen Professinal PHP Programing kitabı görselyöre programcılarının gereksinimlerine uygun bir kitaptır.PHP4, kitap basıldığında kullanışlı değildi.Fakat önceki süürmler, gerektiğinde php3 ve php4 arasındaki farkları açıklayabilmek için yazarlara yeterli olmuştur.Kitabın başlığından da anlaşılabileceği gibi bu kitabın programcılar için programcılar tarafından yazıldığı açıktır.Kitap gün gün çalışmak isteyenler için çok kullanışlıdır.

Professional PHP Programming kitabı PHP ile verimli bir program yapmak için tavsiye edilebilecek bir kitaptır.Örnekler ve durum çalışmaları özellikle dikkate değer çünkü oldukça pratik ve somut.Herkes bu kitabı okuduktan sonra kendi uygulamasını rahatlıkla yapabilir.Bu durum çabuk ve gerçekten çalışan bir uygulama yapmak isteyen bir programcı için büyük bir avantajdır.PHP nin tanıtılma yolu oldukça açık ve eğitseldir.Bu durum, kesinlikle PHP programlamasını öğrenmek için etkin bir yol arayan herkesi sevindirecektir.Web üzerinde PHP ile ilgili eğitsel kaynaklar bu kitaptaki kadar geniş kapsamlı ve ayrıntılı olmamakla beraber bulunabilir.

 

Bağlantılar

Ayrıntıları aşağıdaki bağlantılarda bulabilirsiniz:

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© John Perr, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
fr -> -- John Perr
en -> tr Uğur Tekin

2001-03-17, generated by lfparser version 2.9