[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  ChineseGB  Deutsch  Francais  Italiano  Nederlands  Russian  Turkce  Polish  

LinuxFocus'un Temmuz/Ağustos 2004 Sayısına Hoşgeldiniz

2004 yazı LinuxTag (Linux günü) Almanya'nın Karlsruhe kentinde yapıldı. LinuxTag Almanya'nın ve girişteki panoda da yazıldığı gibi Avrupa'nın en büyük Linux etkinliğidir. Ancak, bunu Fransa'daki LSM veya Belçika'daki Fosdem ile karşılaştırdığımızda, daha az uluslararası nitelik taşıdığını görüyoruz. LinuxTag'ın sunumlarından bazıları İngilizce dir, ama hala sanaldoku yöresi (http://www.linuxtag.org) dahil birçok şey Almancadır. Ayrıca, Linux hayranlarının veya yazılım geliştiricilerinin biraraya gelmesinden çok, bir Linux sergisi gibidir. Gentoo, KDE, cinepaint, symlink, ffii gibi ticari olmayan projelerin de yeraldığı etkinlikte, toplam 100 büyük şirket olmak üzere Hp, Novell, Redhat, IBM gibi devler de oradaydı. Linux'un ne kadar büyük ve önemli olduğunu görmek güzeldi. LinuxTag, Linux başarısının sergilendiği ve çeşitli sunumların yapıldığı bir etkinliktir. Ama ben, diğer Linux etkinliklerinde olan o coşku dolu güzel çalıştay havasını özlemedim değil. Geleceğe yönelik olarak, LinuxTag'ın daha uluslararası olmasını, büyük şiketlerin ve sunumların yanısıra Linux topluluğuna yönelik karşılıklı etkileşim ortamlarının artmasını isterim.

LinuxTag 2004'te çekilmiş resimleri görmek için buraya tıklayın.

-- Guido SocherLinuxFocus.org Yazıları

UNIX Temelleri

Yazılım geliştirme

Uygulamalar

Linux Gazette'teki yazılar
[]

Çekirdek Köşesi

Sistem Yönetimi

LinuxFocus Yolgösterimi

Linux için HyperTerminal

Some times you just what to connect to a router via serial line or you need to test a modem. All you need is a dump terminal that attaches to the serial line with a given speed, no parity, 8-bit etc... Most Linux distributions offer minicom or kermit for this task. Those program are however terrible to use for such a simple taks. They are way to complex to configure.

Here are two very good alternatives:

gtkterm:
gtkterm is serial port terminal written in GTK+. Just run
gtkterm -p /dev/ttyS0
and you can comunicate over the rs232 line. To dial out with a modem you just type ATDTyourPhoneNumber and hit return. A nice feature of gtkterm is that it shows you the status of the RS232 control lines (DTR, RST, CTS, CD, DSR, RI).
gtkterm is available from http://www.jls-info.com/julien/linux/ (local copy: gtkterm-0.99.4.tar.gz, 276Kb)

cu:
cu is a serial port terminal that you just start in a shell (no GUI). You use cu like this:
cu -l /dev/ttyS0 dir
To get out of cu type: ~.

cu is part of the uucp package: http://www.airs.com/ian/uucp.html
© 2004 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.