[LinuxFocus-icon]
Ana Sayfa  |  Erişimdüzeni  |  İçindekiler  |  Arama

Duyumlar | Belgelikler | Bağlantılar | LF Nedir

LinuxFocus'un Temmuz/Ağustos 2003 Sayısına Hoşgeldiniz

[lf dolphins]
Linux her zaman için bilgi paylaşımı, kaynak kodlarına bakma, ondan birşeyler öğrenme ve kendi gereksinimlerinize göre onu değiştirme ile istediğiniz şekil ve yerde onu kullanabilme özgürlüğü düşüncelerini taşımaktaydı.

Şu aralar ise, Linux alanına girenler, onun moral durumlarından ve iyi huylarından habersiz oldukları gibi, Linux'un ruhu konusunu da hiç dikkat etmiyorlar. Tek düşündükleri şey paradır.

Programcıların mutlu bir şekilde yazdıkları programların ve küçük toplantılarda biraraya geldikleri zamanların yerine, Linux hakkında mahkemelerde savaşmaktan başka işi olmayan, takım elbiseli insanların zamanı mı geldi acaba?

Dünya Linux gibi sürekli değişmektedir. Değişimin ne getireceğini şimdiden tahmin etmek olası değildir. Ancak, Linux'un en iyi işletim sistemi yapmaya çalışam insanlar yaşadıkça ve onun ruhunu yaşatmaya çalıştıkça, takım elbiseli insanların sahneden indiklerinde bile Linux'un orijinal ruhunun yaşatılacağından eminim!

-- Katja Socher --LinuxFocus.org Yazıları

Grafik

Uygulamalar

Sistem Yönetimi

Linux Gazette'ki Yazılar
[]

Yazılım Geliştirme

Donanım


LinuxFocus Yolgösterimi

4 iamges in 1 Eğer, bir dijital kameranız varsa, 50 veya daha fazla fotografı fotograf kağıdına basma sorununu yaşamış olmalısınız. Herbir fotografı tek bir sayfaya değil de, A4 (veya mektup) kağıdına ikişer veya dörder adet basmak istemişsinizdir. 4 adet fotografı bir sayfaya basabilmek için Gimp gibi resim işleme prgramlarında çok fazla uğraşmak gerekmektedir. ImageMagick (www.imagemagick.org) ve onun "montage" komutu bu işi kolayca halletmenizi sağlamaktadır:


montage -quality 95 -borderwidth 10 -bordercolor white -tile 2x2 -geometry 1600x1200 -page A4 image1.jpg image2.jpg image3.jpg image4.jpg result.jpg

Geriye sadece result.jpg dosyasını basmak kalmaktadır. ImageMagick doğrudan PostScrıpt dosyası yaratabilmektedir, ancak kalitesi Gimp'inkinden daha kötüdür. Dolayısıyla result.jpg dosyasını Gimp'ten bastırmak daha iyi sonuç vermektedir.

combine4images (combine4images.txt adresinden elde edebilirisiniz.) Perl dilinde yazılmış ve bir dizin içerisinde yeralan yüzlerce resim dosyasını, dört tanesi bir sayfaya yatay veya dikey olarak gelecek şekilde birleştiren bir programdır.

[Not: Eğer, ImageMagick API (Programcı Arayüzün) değişirse diye, programın ImageMagick 5.4.3 sürümü ile denendiğini belirtmek istiyorum.]

İyi eğlenceler.


© 2002 LinuxFocus
LinuxFocus'da erişebileceğiniz kişilerin yer aldığı sayfaya gider.