Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Turkce  

[Photo de l'auteur]
André Pascual tarafından

Yazar Hakkında:

Önceden endüstri tasarımcısı olan yazar şimdilerde üretim profesörlüğü yapmakta ve CAD öğretmektedir. İlgi alanlarından biri bilgisayarda grafik, özellikle 3D grafiktir.


Content:

Gimp ile Pseudo 3D


Çeviri: Özlem Erdaş

[Illustration]

Özet:

Gimp bir 2D yazılımıdır, ancak birkaç hile ve kullanılan aletler sayesinde Pseudo 3D görüntüler yaratmak mümkündür.


[Figure 1]
Şekil 1

Şekil 1'de verilen örneğin sonucunu almak için dört adım gereklidir:

  1. Yüzey için perspektif etkisi taşıyan arkaplan yaratmak
  2. Dikey duvar üzerinde büyüteç etkisi taşıyan yazı yaratmak
  3. Sözde yansıtıcı küre yaratmak
  4. Gölgeler, etkileyici ışıklar ve mercekler ekleyerek yazıyı parlatmak.
 

Taban oluşturmak

 

Arkaplan deseni seçmek

Ben Gimp'te "devre" nin kullanılabildiğini farzediyorum. Eğer mesele bu değilse diğer bir güdü de(Gimp'teki liste <File><Dialogs><Patterns> üzerine tıklayarak ya da [Shift+ Ctrl+ P] ye basarak ortaya çıkarılır)işe yarayacaktır. Bu listede 1:1 boyutunda gösterilen görüntüyü almak için desene basın. Bu, aynı zamanda pencerenin tepesinde desenin adını da gösterir.

Eğer tam olarak beklenen görüntüyü tekrar üretmek istiyorsanız ve "devre" motifi Gimp'te yeralmıyorsa, bunu elde edebilirsiniz. Bunun için Gimp'i açın, /opt/kde/share/wallpapers/circuit.jpg dosyasını yükleyin ve "pat" uzantısı ile kaydedin, biçim listelerinden <By extension> ı ve menuden <Save Image> ı seçin. Böylece /usr/local/share/gimp/patterns/circuit.pat olur.

Desen, Gimp bir daha çalıştırıldığında kullanılabilir. Önerilen yol KDE 1.1.1 ve Gimp 1.0.4 'in, Mandrake üzerinde kurulu olması gerekmektedir; diğer sürümlerde farklılık olabilir.

Hatırlatmaya geçmeden önce eğer alet kutusundaki bir ikonun anlamını bilmiyorsanız, sadece imleci ikonun üstüne getirin ve yardım yazısının çıktığını görürsünüz. Bir ikona çift tıklarsanız seçilen alete özel lt;Tools options> dialog kutusunun açılacağını hatırlayın. Buna ek olarak bir görüntüye doğrudan tıklamanın bütün işleme aletlerini içeren açılabilir menülerin çıkmasını sağlayacağını hatırlayın. Son olarak Gimp'teki bütün işlemlerin menülerden seçilebilen kısa yolları vardır. Bazıları oldukça faydalıdır: Yeni, aç, kapa, iptal, kopyala, yapıştır, geri al, tekrar yap...

 

Arkaplanı hazırlamak

İşte bu kadar.

Yer ve duvara görüntü eklenmesi gerektiğinden, çalışmayı jpeg 1.00 kalitesinde (ancak sıkıştırmadan; son görüntüyü sıkıştıracağız) ilk olarak 1.jpg, sonra yeni bir tanesini 2.jpg olarak kaydedin. Şimdi elimizde iki eş görüntü var, 1.jpg ve 2.jpg, ve görüntü 2 ekranda görünüyor. Bu tabanı yaratmamızda bize yardımcı olacak(Bakınız Şekil 2).[Figure 2]
Şekil 2, arkaplan

 

Taban oluşturmak

Son görüntü 400x400 boyutlarında olacak(rasgele bir seçim). Ekranda gösterilen ve daha büyük olan(640x480) 2.jpg'i manyetik kılavuzların yardımıyla bozabilirsiniz. Bunlar, görüntüyü sınırlayan cetvellere tıklayarak çalışır hale getirilirler. Bir cetvelin üzerine tıklayın, sonra farenin sol tuşuna basılı tutun ve imleci çalışma alanına taşıyın. Bu, seçtiğiniz cetvele bağlı olarak dikey ya da yatay noktalı kırmızı bir çizgi gösterecektir. Aşağıdaki görüntüde gösterildiği gibi kılavuzları yerleştirin. Bu noktalı çizgi seçili olmadığı zaman mavi görünecektir: Bu, yaklaştığınızda fare işaretleyicisini ve seçimin sınırlarını çizen manyetik kılavuzdur.

 

Ön duvarı oluşturmak

 

Duvar ile tabanı birleştirmek

 

Yazı oluşturmak

 

Yazı logoyu oluşturmak[Figure 6]
Şekil 6, Logo

 

Yazıyı birleştirmek

 

Yansıtıcı küre oluşturmak

 

Yansımayı hazırlamak

Küre, yazıyı ön duvara yansıtmalı, yani asıl yazıya ters ve küre üzerinde yuvarlak bir görüntüye sahip olmalı.

 

Kürenin kendisini çizmek

Şimdi daha detaylı olacak.

 

Küre ve arkaplan dekorasyonunu birleştirmek

 

Çalışmayı parlak hale getirmek

Çalışmanın bu kısmı yaratıcının duyarlığını ve inceliğini yansıtır. kişinin kendi yaratıcılığını ifade edebilmesi için sadece genel bir öğüt vereceğim. Devam etmek için bir nokta: "LOUPE" logosunun harfleri görüntünün sol köşesinden yatay bir ışık almaktadır(gölgeleri inceleyin). Küre mantıksal olarak aynı şekilde aydınlatılmalıdır; sonuç olarak, ışığın son gölgesi yere vurmalıdır ve yüzeyin bir kısmı gölge ile örtülmelidir.  

Kürenin üstünde gölge oluşturmak

 

Taban üstünde hareket eden gölge yaratmak

 

Küre üzerinde aynasal yansıma oluşturmak

Işık soldan geldiği için karenin bütün sol kısmının aydınlık olması gerekir.  

Mercek etkisi yaratmak

Küreden gelen ışın kameranın objektifine yansıtılır, "flare lens" adı verilen bir sapma oluşturur.  

Son dokunuş

> Filters> Light Effects> Super Nova 'yı çift tıklayıp bazı parametrelerle bazı ışık noktaları ekleyerek parlatabilirsiniz böylece ışıklı rotanın yanındaki camdan harflerin üzerinde Spoke 50, yarıçap da 2 ya da 3 olur. Bu noktaların renkleri ise size kalmış.  

Sonuç

Voilà. Çalışmanız neredeyse tamamlandı. "Neredeyse" yazdım çünkü çalışmanıza baktığımızda elbet bazı hatalar olduğunu göreceğiz. Bütün yaratıcıların kendine has tarzları ve nesnelere bakış açıları vardır. Herkesin düşüncesi farklı olacaktır.

Herkes eğlendirilmelidir.

Çünkü Linux ve daha çok da Gimp hatta ve hatta yaratıcının coşkusu eğlence kaynağı gibi düşünülmemeli ve ihmal edilmemelidir.

 

Makale için görüş bildirme formu

Her makalenin kendi görüş bildirme formu vardır. Bu sayfada konu hakkında kendi yorumunuzu bildirebilir ya da diğer okuyucuların yorumlarına göz atabilirsiniz:
 Görüş bildirme formu 

Webpages maintained by the LinuxFocus Editor team
© André Pascual
LinuxFocus.org 2000

Click here to report a fault or send a comment to Linuxfocus
Translation information:
fr -> -- André Pascual
fr -> de Katja Socher
de -> en Katja Socher

2000-07-03, generated by lfparser version 1.5