Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Russian  Turkce  Korean  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Miguel A Sepulveda

Yazar hakkında:
Miguel Angel "emekli" LinuxFocus'un kurucusudur.Bu şanslı adam şimdi Disney için çalışıyor.
İçerik:

Kitap incelemesi: HTML & XHTML, O'Reilly

Çeviri : Ceyhun Elmas

[Illustration]

Özet:

Başlık:HTML & XHTML
Yazarlar:Chuck Musciano & Bill Kennedy
Yayıncı:O'Reilly

Bir kaç ay önce HTML 4.0 geçmeye , Cascading Style Sheets (CSS) 'nin yeni özelliklerini denemeye ve XHTML 'i güncellemeye karar verdiğimde ilk yaptığım bu konularla ilgili güzel bir kitap bulmak oldu. Zaten HTML 3.0 ile ilgili dokumanlarım vardı ancak daha ayrıntılı bilgi ve bununla birlikte yeni gelişmeleri de içeren bir kaynak arıyordum. 

Kitap

Popüler konularla ilgili iyi kitap bulmak gerçekten zor çünkü bu tür konularla ilgili pek çok kötü kitap bulunuyor. Binlerce sayfadan, sayısız resim ve tablolardan oluşan "bibles" türü kitapları takip etmeye çalıştım.

Bize "HTML & XHTML" Chuck Musciano ve Bill Kenney tarafından getirilen O'Reilly kitaplarında asla hayal kırıklığı yaşamadık. Bunlar gerçekten okunabilir, hızlı ilerlenebilir ,derli toplu kitaplar. Hepimizin gereksinimi olan iyi yol gösteriminin kesinlikle anlamını biliyorlar. Üstelik üç sayfa büyüklüğündeki referans kartlarıyla size eşlik ediyorlar. Referans kartları söz dizimleri ve çok çeşitli HTML ve XHTML bloklarını incelemek için epeyce kullanışlı biçimde geliyor.

Yazarlar okuyucuyu ilk yedi bölümde görselyöre merkezli HTML tabanlı bir geziye çıkarıyorlar. Okuyucunun katılımını yüksek biçimde sağlayarak HTML dokumanları yazmak isteyen okuyucu için gerçekten neyin önemli olduğunu anlatabiliyorlar.Again and again, Musciano ve Kennedy özellikle yeni başlayanlara HTML'in bir "markup language" olduğu ve biçim olarak değil içerik olarak geliştirilebileceğinin ısrarla üzerinde duruyorlar. Farklı insanların güçlü HTML dilini masaüstü yayıncılık dünyasında bir sözcük dizgi dili gibi kullandıklarına tanık oldum. Bu çalışmayacaktır çünkü yapı nesne düşüncesiyle tasarlanmamıştır. Musciano, HTML'i herkesin anlayabileceği yalınlıkla, ve benim gözlemlediğim; içeriğin önemini vurgulayarak çok güzel açıklıyor.

Şimdi HTML 3.0 'dan ya da eski sürümünden , daha ileri düzeydeki HTML 4.01 'e geçiyoruz. Çünkü her ana görselyöre sağlayıcı bunu ürünlerine standart bir parça gibi uyarlıyor. Üstelik pek çok üçüncü parti yazılım da bu karışıma eklenebiliyor. Bu kitapta eski HTML ve yenisinin ne olduğu konusunda çok fazla probleme rastlamadım. Üstelik okuyucu en yaygın HTML kullanımlarını en yaygın inceleyiciler olan Netscape ve Explorer için bulacak.

Yukarıda bir şeyin üzerinde durduk, HTML düşünce olarak dokuman biçimi ile tasarlanmadı. HTML aslında yerel ağda paylaşılmış bilgilere sağladığı kolaylıktan ötürü bilim adamlarınca geliştirildi. Her ne amaçla olursa olsun günümüzde HTML uygulamaları asıl geliştiricilerinin beklentilerini aşmış durumda. Bu nedenle W3C (HTML standartlarını destekleyen bir kurum) HTML 4.0 'a, Cascading Style Sheets eklenimlerini yaptı.Bu yeni bileşenler Bölüm 8'de gayet anlaşılır biçimde sunuluyor. Yazı biçiminde kullanımların nasıl olacağı gösteriliyor. Umarım CCS HTML ve benzeri dillerdeki bu boşluğu giderecek.

 

kitabın özeti


Başlık; HTML & XHTML Eksiksiz Rehber
(4th Edition)

Yazarlar; Chuck Musciano & Bill Kennedy

Preface
Chapter1 HTML, XHTML and the World Wide Web
Chapter2 Quick Start
Chapter3 Anatomy of an HTML document
Chapter4 Text Basics
Chapter5 Rules, Images and Multimedia
Chapter6 Links and Webs
Chapter7 Formatted lists
Chapter8 Cascading Style Sheets
Chapter9 Forms
Chapter10 Tables
Chapter11 Frames
Chapter12 Executable Content
Chapter13 Dynamic Documents
Chapter14 Netscape Layout Extensions
Chapter15 XML
Chapter16 XHTML
Chapter17 Tips, Tricks and Hacks
Appendix A HTML Grammar
Appendix B HTML/XHTML Tag Quick Reference
Appendix C Cascading Style Sheet Properties Quick Reference
Appendix D The HTML 4.01 DTD
Appendix E The XHTML 4.01 DTD
Appendix F Character Entities
Appendix G Color Names and Values  

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Miguel A Sepulveda, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
en -> -- Miguel A Sepulveda
en -> tr Ceyhun Elmas

2001-02-05, generated by lfparser version 2.9