Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin farklı dillerde bulunduğu adresler: English  Castellano  Deutsch  Francais  Nederlands  Turkce  

convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Photo of the Author]
tarafından Georges Tarbouriech

Yazar hakkında:

Georges, Unix ile eski geçmişi olan bir kullanıcıdır (ticari ve bağımsız olarak). On yıla yakın bir süredir OSes için network yönetimi, uygulamaya yönelik geliştirme, sistem yönetimi gibi konulardan sorumlu olarak çalışmaktadır. Hoş bir değişiklik olarak, boş zamanının bir kısmını iki eski bilgisayarıyla (bir Amiga ve bir NeXT station) ilgilenerek ve ücretsiz yazılım projeleri üzerinde çalışarak geçirmektedir.


İçerik:

FSViewer, Window Maker için dosya yöneticisi

Çeviri : Hanife Dilek

[Illustration]

Özet:

FSViewer, Window Maker'a benzer bir NeXT FileViewer'dır . 

Giriş

NeXTStep'e ait devrimci araçların içinde, ekranda görünme sırasının önceliğine göre Dosya İnceleyici (File Viewer) yeri doldurulmaksızın birinciydi.Oturumu başlattığınız anda otomatik olarak başlar ve dizinlerle dosyalar arasında oldukça rahat bir şekilde dolaşmanıza izin verirdi. Yenilik, her zaman tam olarak nerede olduğunuzu biliyor olmanızdaydı, yol göstericiye (pathview) teşekkürler.
Yalnızca bir yönetici olmaktan öteydi, gerçek bir inceleyici idi.
İkonları, listeleri ve inceleyiciyi değişik yollarla görüntülemek mümkündü.
Serilerimizde sırada "NeXTStep Geri Döndü" var, Window Maker: NeXTStep'in Ruhu; FSViewer, bu harika Dosya İnceleyici ile aynı yapıya sahip bir uygulamadır.

Hatırlatalım ki, bu yazının hazılandığı sırada FSV henüz 0.2.3 sürümündedir.
Kullanıcı arayüzü düşünüldüğünde, FSV ve NeXT Viewer o kadar benzerdirler ki ayrı tutulamazlar, fakat ortak noktalar burada sonlanmıyor. Özel olarak FSV'in temeli, kendisini kullanan uygulamalara NeXT görüntüsü veren WINGs kütüphanesine dayalıdır, bunun sonucu olarak FVS ve Window Maker arasında güçlü bir bağ oluşmaktadır.
Yazar, George Clernon, projesine eğlenceli bir deney olarak başladı, ve şanslıyız ki proje üzerinde çalışmaya devam etti.
Sanatsal çalışma üzerine birkaç söz: dizinler, bilgisayarım (my computer) ikonu ve FSViewer.app ikonu, Marco van Hylckama Vlieg tarafından yaratılmıştı.
Şunu da belirtmek gerekir ki, NeXT File Viewer tabanlı daha birçok dosya yöneticisi vardır, özellikle GNUStep projesi bunlardan birisidir. http://www.gnustep.org/
veya Wmfinder http://www.imago.ro/wmfinder
Peki, neden özellikle bu yönetici? Kurulması en kolay olandır! GNUStep veya Qt'ye gereksinimi yoktur.


filev24.jpg

NeXT File Viewer


 

Yükleme

FSViewer'a http://www.csn.ul.ie/~clernong/download/ adresinden ulaşabilirsiniz.

Yörenize çektikten sonra, arşivi "tar zxvf FSViewer.app-0.2.3.tar.gz" ile açın. Artık derlemeye başlayabilirsiniz.
Doğal olarak:

./configure <

make

make install

Bu, elbette sisteminizde Windows Maker olmasını gerektiriyor. FSV, WM'in parçaları olan LibPropList, WINGs, ...'e gereksinim duyar.
FVS, ortam ne olursa olsun (i386, m68k, PPC...) her Linux sürümünde (RedHat, Debian, SuSE, Slackware...) çalıştırılabilir olması ile tanınır, gerçi bazen yapılandırmanız gereken seçenekler olabilir. Dokümanları görmelisiniz!
Eğer root(super user/üstün kullanıcı) olarak sisteme giremiyorsanız, açıklamalar dokümanlarda yapılmıştır. Gördünüz mü, onları okumak zorundasınız!
Görüntü derinliğiniz konusunda dikkatli olun.
Eğer 8-bit görüntü özelliğiniz varsa, yapılandırmayı 'saatsiz' yapmanız gerekecek (--enable-clk=no).
Üzülmeyin, bu yalnızca saatin resmi olacak!!!
Yazik ki, o güzel NeXT saati 8-bit'lik ekranlarda görüntülenemiyor.
Eğer aktive etmeden çalıştırırsanız, her yeni üzerinde saat görünen pencere açışınızda "core dump" hata mesajı ile karşılaşırsınız.
Uyarıldınız!
Yine de, hiç birşey sizi 8-bit'lik görüntü üzerine saati kullanmak için kaynak kodunu değiştirmekten alı koyamaz (tabii ki ikonu yeniden yaratmak zorunda kalırsınız).

Tembel olanlar için, RPM, DPKG... paketleri de birer seçenektir.
Birkaç yararlı adres:

ftp://ftp.falsehope.com/pub/fsviewer

ftp://ftp.tux.org/pub/sites/ftp.falsehope.com/fsviewer

ftp://ftp.freshmeat.net/pub/rpms/fsviewer

 

Kullanım


Yapılandırma

FVS'i seçenekler(preferences) penceresinden yapılandırabilirsiniz.Bu pencere standart olarak seçilen dosyayı yeniden düzenlemenizi sağlar. Ne yaptığınızdan emin olur olmaz bu standart dosyayı doğrudan bir başkasıyla değiştirebilirsiniz. Eğer FSV'nin geliştirilmiş bir sürümünü yüklerseniz, derledikten sonra FSV defs dizininden chdef'i çalıştırmak zurunda kalırsınız.

Seçenekler penceresi üç bölüme ayrılmıştır: değişkenler, uygulamalar ve dosya türleri, ve diskler. Başlangıçta, standart olarak kullanılacak şekilleri, exe'leri(çalıştırılabilir dosyalar) ve görüntü özelliklerini belirlemelisiniz.
İkinci olarak, sol taraftan FSV ile başlatmak istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz, ve sağ taraftan farklı uygulamalar tarafından açılan dosya türlerini belirtebilirsiniz.
Örneğin, eğer sol kolonda çalıştırılabilir dosyalar olarak Netscape ve Nedit varsa, sağ tarafta .html uzantılı dosyaların Netscape tarafından görüntüleneceğini ve Nedit tarafından üzerinde değişiklikler yapılacağını belirtebilirsiniz.
Üçüncü bölümde, yerleri değiştirilebilir olan araçları (CDRom, ZIP gibi) ekleyebilir ve bunları FSV'den kurabilir,silebilir veya atabilirsiniz.


prefsv.jpg

FSViewer Seçenekleri (1280x1024)


Description

FSV ana penceresi üç bölüme ayrılmıştır: yukarıdan aşağıya, shelf, pathview ve browser penceresi.

- Shelf

Dosya veya dizin gibi objelerin, onlara daha kolay ulaşabilmek amacı ile, bellekte tutuldukları yerdir. Burayı geçici bir bellek alanı olarak, örneğin dosya ve dizinleri kopyalamak veya taşımak için, kullanabilirsiniz.
Köşelerini çekerek boyutunu ayarlayabilirsiniz. Objeyi tek bir kez tıklayarak shelf'in nesnenin türüne göre onu çalıştırımasını veya görüntülemesini sağlarsınız.

-Pathview (veya nesne yolu)

Terim'in de ifade etiği gibi, geçerli olan yolu grafiksel bir görüntü ile belirtir. Bu, aşamalı bir sistem ile size bulunduğunuz yeri gösterir. Yol(path) üzerindeki objeyi iki defa tıklayarak onu çalıştırabilir veya açabilirsiniz. Nesneleri sürükleme ve bırakma özellikleri onları taşımayı kolaylaştırır.

- İnceleyici penceresi

Sütunları, seçilen her dizinin içeriğini gösterir. Bir dizin sağındaki küçük ok işareti ile belirtilir. Üzerine tıklayarak onu seçer ve sonraki sütunda içeriğinin gösterilmesini sağlarsanız, bu ararda o dizini belirten ikon da shelf'e eklenmiş olur.
Sütunların içeriğinde elemeler yapılarak sınıflandırmalar oluşturulabilir.
Pencerenin görünümü bir liste şekline dönüştürülebilir (ls -l komutu gibi). Bu seçeneğe, görüntü mönüsü maddesinden ulaşılabilir.


fslist.jpg

Liste görünümü (1280x1024)

- Menü

FSV'de her olası harekete karşı gelen bir menü maddesi vardır. Belirtilmiş kısayollara görüntülenmiş harfin bir tuş kombinasyonu ve Meta tuşundan ulaşılabilir. Bir çok halde Meta tuşu, Alt ile yer değiştirmiştir.
Eğer kısayol harfi büyükse, 'Alt-Shift ve harf' tuş kombinasyonunu kullanırsınız.

- Kontrol penceresi

Bu pencere bazı cihazlar ile ulaşabileceğiniz beş bölüme ayrılmıştır: özellikler, ikonlar, görüntüleyici, editör ve çalıştırılabilme özelliği.
Pencereye gereçler menüsünden ulaşabilirsiniz.
Bir dosya seçili ise , onun,
- özelliklerini değiştirebilirsiniz: dosya hakları, kullanıcısı, grubu.
- ikonunu değiştirebilirsiniz: bu ikon belirli bir uzantıya sahip dosyalara yönelikse, bu uzantıdaki tüm dosyalara etkiyecektir.
Örneğin, eğer benioku.txt dosyası seçili ise, diğer tüm .txt dosyaları da aynı ikonu alacaktır. Dosyanın bir uzantısı yoksa, değişiklik sadece o dosyaya etkiyecektir. İkon, Window Maker'ın WPrefs.app dosyası tarafından oluşturulan yol listesinden seçilir.
- görüntüleyicisini değiştirilebilirsiniz: Bir .txt dosyası seçili ise, karşı gelen çalıştırıcıyı (exec) önceden belirtilen listeden (nedit, Xemacs, xedit...) seçin ve dosyayı görüntüleyen ikonu tıklayın.
Bundan sonra, bir .txt dosyasını FSV'de iki defa tıkladığınızda, dosya seçilmiş olan görüntüleyicide açılacaktır.
-editörünü değiştirebilirsiniz: görüntüleyici seçimindeki adımlar aynen takip edilir, sadece exec'ler farklı olabilir. Örneğin, bir .html dosyası Netscape'te görüntülenebilir ve Nedit ile dosya üzerinde değişiklikler yapılabilir.
- çalıştırılabilme özelliğini değiştirebilirsiniz: buradan programı açtığınızda çalıştırmak istediğiniz komutu belirtebilirsiniz. Bunun için üç değişken atanmıştır: %p (yol), %f (dosya adı) ve %s argüman olarak girilmeden önce dosyanın ismi için; bu açmak, görüntülemek veya çalıştırmak istediğiniz dosyadır.
Mesela, eğer /usr/local/bin/nedit'i seçtiyseniz:

%p= /usr/local/bin/
%f= nedit
Olası bir komut %p%f %s şeklinde olacaktır ve /usr/local/bin/nedit %s 'ye gönderecektir. Nedit'i standart editör olarak kullanan bir dosya, %s tam yol ve dosya adı ile değiştirilmek üzere, bu komutu kullanacaktır.insp.jpg

FSViewer kontrol penceresi (1280x1024)


Yenilikler

Her iyi dosya yöneticisi gibi FSV, dosya veya dizinleri yeniden adlandırmanıza, silmenize, kopyalamanıza ve yerlerini değiştirmenize izin verir.
FSV'de nesneleri taşıma ve yerleştirme işlemleri Offix DND'ye dayalıdır.
Tercihler seçeneği, app'nin daha kolay kullanıcı isteğine göre yapılandırılmasını sağlar. Buraya info menüsünden ulaşabilirsiniz. Bu menü ayrıca bir bilgi penceresi ve GPL lisans düzeyi içerir. Ağiletişim yardım seçeneği henüz oluşturulmadı.
Sürüme ait dokümantasyon İngilizce ve Fransızca olarak yapılmıştır.
HTML sürümü yöreyeçekme alanındadır.
Dosya menüsünün yeni bir dizin oluşturma, dosya ve dizinleri ikileme ve sıkıştırma veya sıkıştırılmış biçimlerini açma gibi seçenekleri vardır.
Edit menüsünde, olağan kopyala, kes, yapıştır ve sil seçeneklerini bulacaksınız.
Silinebilir araçların kuruluması ve kaldırılması Disk menü'sünden yapılabilir.
Şu an için, FSV sadece liste ve isimler olarak dosya ve dizinleri görüntüleyebilir.
İkon şeklinde görüntülemenin yakın zamanda hazır hale getirilmesi beklenmektedir. Bu seçeneği Görünüm menü'sünden kontrol edebilirsiniz.
>Bu menüden gruplama/ayırma düzenini ve seçme/eleme koşullarını ayarlayabilirsiniz.
Güncel görünüm de bu menüden seçilebilir.
>Araçlar menüsünden, kontrol penceresine geçiş yapabilir, kabuğu açabilir, dosya veya dizinleri çalıştırabilir ve onları aratabilirsiniz.
Servis menü'sü ana pencerede fareninki gibi hareketleri başlatmanıza izin verir.
Orada dosya üzerinde değişiklik yapmaya, dosyayı görüntülemeye ve türüne göre çalıştırmaya başlayabilirsiniz.
Dosyaların yeniden isimlendirilebileceği ve sembolik bağlantıların oluşturulabileceği yer burasıdır.


 

FSViewer Geleceği


Onun TODO listesine, George Clernon ilk madde olarak çoklu dosya seçimini koydu.
Bu yararlı seçenek, özellikle taşıma ve kopyalama işlemleri için, app oluşumunun ilk kademelerinde yapılan tercihlere ulaşım isteğini yerine getirmekte kullanıcıyı zorlamaktadır.
Diğer gelişmelerin yanında, Georges ikon şeklinde görüntüleyebilme özelliğini, geri dönüşüm desteğini (NeXT cöpkutusu), FSV'den gizli kodlama yapabilmek için PGP arayüzünü,... beklemektedir.
Bu liste ayrıntılı değildir.

 

Sonraki Ne ?

Şimdiki sürümünün yalnızca 0.2.3 olduğunu göz önünde tutun.
FSV olaması gerektiği gibi mükemmel derecede kullanışlıdır.Tabii ki, daha eski araçlar ile karşılaştırıldığında bazı eksikleri var. Yine de, görünümü NeXT sevenler için bir artıdır.
Her şekilde, Window Maker ile çalışması beklendiği gibi, bu ürünü seçen insanlar, bu tercihi daha çok görünümü için yapmışlardır. FSViewer bu duruma tamamiyle uyuyor.
Kişisel olarak, bu ürünü çok sevdim ve en çok hoşuma giden ise kullanıcıları gerçekten dinleyen yazarın anlayışlı oluşudur.
Mutlaka deneyin!

 

Bu yazı için görüş bildiriminde bulunabilirsiniz

Her yazı kendi görüş bildirim sayfasına sahiptir. Bu sayfaya yorumlarınızı yazabilir ve diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz.
 talkback page 

Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Georges Tarbouriech, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz
Çeviri bilgisi:
fr -> -- Georges Tarbouriech
fr -> en Georges Tarbouriech
en -> tr Hanife Dilek

2001-03-13, generated by lfparser version 2.9