Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top Bar]
[Bottom Bar]
[Photo of the Author]
Chris DiBona
Yazar hakkında:

Chris DiBona Silikon Vadisi Linux Kullanıcıları Grubu'nda Başkan Yardımcılığı yapmaktadır. Komilikten iletişimağı danışmanlığına kadar her türlü işte çalıştı. Şu sıralar Mountain View'da üslenmiş bir Linux kuruluşu VA Research için çalışıyor.

Yazarla İletişim Kur

397.31 bogomips-Linux'da ve Sony Vaio 505gx'de 3 pound, 31000 ayak ve 3 kadeh şarap

Çeviri: Güneş Gonca Karadağ

[Ilustration]

Saatte 510 mil hızla seyahat ederken, teknoloji ile çevrelenmiştim. 33000 ayak yükseklikte bir Airbus A-320'nin 17c sayılı koltuğunda oturmaktaydım. Tepedeki eşya dolapları yüksekliğinde asılı olan ve Fred Savage'ınkinden başka olmayan TV gösterisi yayınlamakta olan 22 küçük lcd video ekranı bulunmaktaydı. Bay Savage'ın en son televizyon gösterimleri üzerine konuşmaya dalmadan önce gösterilen filim Anne Heche ve Han Solo ile Altı Gün ve Yedi Gece adını taşıyordu. Burada asıl ilgi çekici olan şey, filmin senaryosunun temel olarak bir fırtınanın ardından meydana gelen bir uçak kazasını ele alması. Yani ben bir uçakta uçakların yere çakılmasıyla ilgili bir film izliyorum. Tamamiyle gerçeküstü bir dünyadayım. Fakat konuyu değiştiriyorum.Bu yazıyı yeni dizüstü bilgisayarımda yazıyorum, bir Sony 505gx, 3 pound ağırlığında olan ve 2 gb'lik bir kalıcı bellek sürücüsü, 32 mb ram, ki 96'ya kadar yükseltmek mümkün, küçükse de güzel 10.4 inçlik 800x600 monitör ve şu moda olan zımbırtılardan bir mousepad. Linux altında vi editörünü kullanıyorum.

Anlatayım, sizi bir çekirdeği derlerken 30k feet'te pencere yapımcısı ve pencere işletmenini çalıştırmaktan daha çok deli eden bir şey daha olamaz. Çalıştıramadığım tek şey sesti, dolayısıyla onun üzerine derleyivermeye karar verdim. Anakart'ta Sony'nin ESS ses yongası vardı ve diğer dizüstü bilgisayarlarda da ESS'i, şans eseri, sanki bir 16 ses gürleştiricisiymiş gibi kullanmaya çalıştım, bu benim şu anda yaptığım iş.

Bence bir insanı hiçbir şey bir çekirdeği derlerken 30k feet'te bir pencere yapımcısı ve pencere işletmeni kullanmaktan daha fazla çıldırtamaz.

Daha önceden, bir Pentium işlemciyi (ki Sony'nin bu diz üstü bilgisayar sürümü 200 mHz mmx'e sahip) ve dört dörtlük çalışan bir APM (güç şletimi)'ni yeniden derlemiştim. Video yonga takımı 2mb'lik video ram'lik Neomagic 128xd'dir. XBF_Neomagic sürücüsü bu yonga takımı ile sorunsuz çalışır fakat ne yazık ki xspringies koşturulduğu takdirde performansı, xanim'in, xjewel ve diğerleri gibi diğer yüksek yapısal hızlı üretim uygulamaları kadar kusursuz çalışması gibi düşer (bunun sürücünün hatası olup olmadığından emin değilim)

Sony'yi boyutlarının küçük olması nedeniyle aldım, fakat tabii ki eğer geniş monitör ya da klavyeye yahut da tam boyutlu dizüstü bilgisayara alışmışsanız sizi çok korkunç bir sürpriz bekliyor. Bu dizüstü bilgisayar 1 pcmcia yuva'ya (slot) sahip ve şık bir port değiştiricisini beraberinde getirmesine karşılık birleştirim istasyonu seçeneğinden yoksun. Menteşeye gömülmüş olan pil, ortalama 2 saatlik bir ömre sahip bulunmakta ki bunun uygunluğu bence normal kullanımda kuşku götürür, eğer yalnızca vim ve benzeri şeyler kullanıyorsanız ya da fareyle bir iki tıklama yapıyorsanız, memnun edici bir pil ömrüyle karşı karşıya gelirsiniz. Fakat, bir ya da iki çekirdek derlenmesi, pilinizin ömrünü tüketmeye yetecektir.

Bir moda kölesi olan benim de satın alırken yeğlediğim yaygın olan bir seçenek, cdrom'un dizüstü bilgisayarla görsel olarak uyum içinde olmasıdır. Bu cdrom sürücüsü, ne yazık ki yalnızca çok fazla enerji kullanımı isteyen ac güç altında çalışmakta, bununla birlikte gücü USB (kullanışsız serisel bus, İngilizcesi:useless serial bus)'tan alıp 5 voltluk gerilimi CD çalıcısına gerekli olan, ama bunun yanısıra pil ömrünü çok rahat tüketebilecek 6 voltluk gerilime çevirmekte. Bununla da ancak bir, en fazla iki çekirdek kurulumu gerçekleştirilebilir.... fakat, zaten piller ne için var? Bu arada, benim kurulumum tamamlandı, şimdi yeniden başlatıp ses donanımı ne alemde ona bakmalıyım...

...fakat en azından şimdi Linus'un Linux'u nasıl geliştirdiğini biliyorlar.

Evet! Şu an ses düzenini elde ettim, yanımda oturan insanın canı biraz sıkıldı ama en azından Linus'un Linux sözcüğünü nasıl söylediğini biliyorlar. .config, xf86config dosyalarımı ve bunun için küçük düzeltimlerle etkinleştirilmiş çekirdeğimi sanalyöreme yerleştireceğim (aşağıdaki kaynaklara bakınız). Aslını söylemek gerekirse, bu dizüstü bilgisayar, her yönüyle önerebileceklerimden biri. Gerçek bir tasarım harikası ve o mor parıltılı magnezyumdan kasasıyla sanki sallanıyormuş gibi görünüyor. Daha önce de değindiğim gibi, bu dizüstü bilgisayar 32 mblık, 96 mb'a da çıkarılabilir bir ram ve 2 gb'lık kalıcı bellek sürücüsüne sahip. Tek sorun, düz yaprak ekranlı bilgisayar'ın (notebook) kurulumunun windows olması, bu yüzden katı tekerin bir bölümünü parasal yatırım tabanlı bir işletim sistemine (legacy operating system) ayırdım. Bunların yanısıra, Vaio CD çalıcısı Linux ile uyumsuzdu, neyse, ne yapalım. Dizüstü bilgisayarımı bir an önce çalışmır hale getirmeyi umuyorum, eğer bilgisayarla birlikte gelen PCMCIA kartının bir ATA arayüzü gibi göründüğünü de göz önünde bulunduracak olursak bu işi başarmak o kadar da zor değilmiş gibi görünüyor. Bu bilgisayarı piyasada 1800$'a bulabilirsiniz, bense bilgisayarımı bu fiyattan 200$ daha azını ödeyerek aldım.


ALS'de görüşmek üzere!

Kaynaklar:

Sony biçimlendirimleri ve diğer şeyler... http://www.dibona.com
Silikon Vadisi'ndeki Linux Etkinlikleri için http://www.svlug.org
Uçağın üreticisine ulaşmak için http://www.airbus.com

Yazının dergiye gelen aslı İngilizce'dir.


Bu görsel sanalyörenin bakımını Miguel Angel Sepulveda yapmaktadır.
© Chris DiBona 1998
LinuxFocus 1998