Home Index Search Links About Us
[LinuxFocus Image]
[Navegation Bar]
  News   Archives   Companies   Tips  

UNIX'e Karşı Microsoft Windows NT 4.0 Sunucusu

Yazar: John Kirch

Çeviri: Ceyhun Elmas , Sinem Öncel ve Yusuf Uğur Soysal


Giriş

Internet/Intranet İletişimağlandırma Özelikleri

Bazı Yaygın Yanlış Kavramsallaştırımlar

Diğer MIS Profesyonellerinin Görüşleri

Görsel SanalyÖre Sunucular

Sonuş

Çizelge: Bir Bakışta Linux ve NT 4.0 Sunucusu

Büyük Kuruluşlar Ne Dağıtıyor?

İlişkilendirilmiş Bağlantılar

Bu Yazıyı Neden Yazdınız? İlgi Odağınız Nedir?

Giriş

Bu sayfanın amacı, ~corporate manager~lara sunucu donanım ve yazılımlarının alımı hakkında en iyi kararı vermelerini sağlayacak gereksinimleri olan bilgiyi sağlamaktır. Bu bilgi eğitimli MIS profesyonellerinin deneyimlerini baz alır. Amaç teknik olmayan terimlerle, bir işletim sistemini seçerek diğeriyle karşılaştırmak ve mukayese etmektir, yada en azından mümkün olduğu kadar az teknik dille. Burada sunulan bilgiye acil gereksinim duyulmasına rağmen, bu sayfa erken yayınlanmakta ve ilerleme aşamasında bir iş olarak sayılmaktadır. Bu projeye katılmak isteyen herkes bana e-Posta yollayabilir. Lütfen yararlı öneriler ve eleştiri için e-Posta gönderin.

İşletim Sistemleri

Ürün fiyatları ve lisans belgeleri

Bu büyük resime bakınca birçok yönetici kabul edecektir ki, bir işletim sisteminin sadece maliyeti önemsizdir. Windows NT sunucu 4.0, bazı ticari UNIX işletim sistemlerinden daha pahalı olabildiği halde (NT 4.0 beş-Kullanıcı Sürümü - $809; 10-Kullanıcı Sürümğ - $1129; Windows NT Sunucusu, Enterprise Edition 4.0 25-Kullanıcı Sürümü - $3999; Enterprise Edition 4.0 50-Kullanıcı Sürümü - $4799; NT sunucu Documentation Kit - $69.95; Kaynak: Microsoft), ticari girişimlerde önemsiz miktarda bulunabilmektedir. Eğer tutar efektif bir ticari çözüm aranıyorsa, o zaman BSD (Berkeley Software Design) sadece $995'a Windows NT'den daha çok fonksiyonlu bir UNIX işletim sistemi önerir. BSD donanımının fonksiyonlarıyla boy ölçüşebilmek için, BSDI'ya göre, ek Microsoft ürünleri ve üçüncü grup çözümler karşılaştırılabilir NT çözümleri son ücretlerini $4000 'a getirecektir. Database teknolojisinde ve uygulama tasarımı, geliştirilmesi ve intranet ve diğer Ağler üzerinden yaylımında uzmanlaşmış olan InfoWorld'ün kıdemli bir analizcisi olan Maggie Biggs, NT 4.0'ı, ticari Red Hat's Linux (sadece $49.95) ile karşılaştıran makalesinde,karşılaştırabilir Windows NT 4.0 çözümüne $4336 değer biçer. Burada biri farkına varıyor ki, mükemmel pazarlama müşterinin dikkatini işlev gereksinimini düşünmekten başka yöne doğru çekiyor.

En iyi fiyat bilinci olan müşteri için, Linux veya FreeBSD açık seçenekler olacaktır. Onlar ücretsizdir, güvenilirler ve ticari UNIX işletim sistemi kadar, onun kadar olmasa bile, fazla işlev sunarlar. Bir okuyucunun bana bildirdiğine göre, Linux'ten bahsetmek bu makalenin yaratıcılığını azaltacaktır.Farklı görüşte olduğumdan özür diledim.Böyle birbirleşmenin varlığı, Linux'ün ticari varlığını güçlendirdiğini açıkça gösteren Andreessen Sees Mozilla-Linux Upset of Windows makalesinde bahsedilmiştir. (Bu arenaya yeni gelenler için, Mozilla Netscape/Comminicator kodu, kurucu Marc Andressen ve Netscape'in yönetici VP adıdır.)Geçmişte,bedava olan herşeyin yapmaya değmeyeceği gibi asılsız bir varsayıma rağmen büyük şirketler ücretsiz yazılımları yönetti. Bu büyük şirketler arasında son zamanların modası bu tutar efektif ücretsiz yazılımları kullanmaktır. Hewlett-Packard kendi HP-UX UNIX işletim sistemi yerine, onun kendi işlemci yapısı RA-RISC'yi geliştirirken Linux kullandı.Schlumberger Linux'ü dahil eden uzak telefonculuk çözümü pazarlayacak. SunWorld On-Line 'nın makalelerinden birinde, Linux Enterprise 'a uygulanıyor , Linux'e pozitif baskı vermesinin kaydedilmesi ilgi çekicidir.Bu işletim sistemlerinin ticari ortamlarda bile kullanılması ücretsiz olduğundan, birçok ISP Linux veya FreeBSD kullanmaktadır. Bu ikisinden Linux daha popülerdir, çünkü hayal edilebilen her donanımda çalışabilir: Sun, Intel, DEC Alpha, Power PC, Power Mac, vb... Şu anda, Linux belkide pazarda en hızlı büyüyen işletim sistemidir.Daha fazla bilgi için, bakınız: Linux Resources veya Red Hat Software.

İşlevliği

Kutusunun dışındaki Windows NT sunucu'dan ve kutusunun dışındaki Unix'ten ne beklersiniz?NT farklı tipteki bilgisayarlarla birleşebilir. Unix de öyle. NT hassas bilgileri koruyabilir ve yetkisiz kişileri ağ dışında tutabilir.UNIX de öyle.Aslında, iki işletim sistemi de ağ ortamında işlev gören işletim sistemleri için minimum gereksinimleri karşılar. Özet olarak UNIX, NT'nin yapabildiği ve fazlasını yapabilir.

NT'ye çoğu zaman bir "çok-kullanıcılı" işletim sistemi olarak bakılır ama bu bir yanılgıdır. Bir NT sunucu'ı yetkisiz bir kişiyi onaylayacak, ama kullanıcı bir kere NT sunucu'suna giriş yapınca, bütün yapabileceği dosyalara ve yazıcılara ulaşmaktır.NT kullanıcısı, NT sunucu'sundaki herhangi bir uygulamayı çalıştıramaz (sunucu donanımının üstün nitelikli ilerleme gücünün avantajını kullanmak için).Bir NT kullanıcısı sadece iki parça halinde yazılan özel uygulamaları çalıştırabilir; örneğin istemci/sunucu uygulaması. Bir kullanıcı UNIX sunucu'suna giriş yapınca, herhangi bir uygulamayı çalıştırabilir (kullanıcının yapmaya yetkisi olduğu takdirde),böylece kendi çalışma alanı dışında çalışabilir. X-sunucu yazılımı bütün UNIX işletim sistemlerinin standart yayımı olduğu için, bu ayrıca grafik tabanlı uygulamaları da içerir.

Birçok iş için, e-Posta vazgeçilmez bir haberleşme aracı haline geldi ve birçok şirket kendi iç/dış e-ileti sistemlerini kullanıyorlar. Windows NT ile, e-Posta sunucu kurmak için ayrı bir yazılım paketi almanız gerekir. Unix işletim sistemi Sendmail adında bir program ile gelir. UNIX için mümkün olan başka Posta sunucu yazılım paketleri (veya MTA, Mail Transport Agent) vardır, fakat bu en çok kullanılandır ve ücretsizdir. Bazı UNIX yöneticileri, sendmail kadar zor ayarlanmadıklarından dolayı, exim veya qmail'in daha iyi seçenekler olduğunu düşünürler.Hem eximin hem de qmailin, aynen sendmail gibi, ticari ortamda kullanımı ücretsizdir.Birçok NT tabanlı şirketler MTA olarak Microsoft Exchange sunucu kullanırlar. Bu yatırım ortamında, sınırlandırılmış başarı ile pahalı bir çözümdür. Bu makalenin ilerisinde, Posta sunucusu (MTAs), adındaki bölüm, bu iki Posta sunucu yazılım paketlerini karşılaştırma ve mukayese için temel sağlamaktadır.

Microsoft NT'yi marketteki ağlara açık işletim sistemlerine, UNIX ve Novell dahil, uygulanabilirbir alternatif olarak gördüğü içini biri NT'nin gereken en basit görevleri, dosya ve printer servisleri, tamamlayabilecek gerekli bütün araçlarla birlikte geldiğini kabul etmelidir. Her sistem/ağ yöneticisi deneyimlerinden bilirki, bir doysa sunucu'ı kurarken veya ağa yeni kullanıcı eklerken düşünülmesi gereken iki önemli nokta vardır:güvenlik, örneğin şifre ve dosya izinleri; herhangi bir yeni veya varolan kullanıcı veya grupların sınırlayıcı disk kullanımlarının payı. NT'nin basit şifre güvenliğini sunmasına rağmen, eğer onun NTFS denilen patentli dosya sistemini kullanmayı seçersen, sadece dosya düzeyinde güvenlik sağlar. NTFS'nin kullanımının disk problemlerinin düzelmesini engellediğini düşündükleri için, bazı MIS bölümleri bu dosya sistemini uygulamaya (en azından kullanıcıların makinelerinde) gönülsüzdürler. NTFS formatlı sürücülerin, bu tür düzelmelerde önemli bir OS olan, DOS tarafında okunmadığı yaygın bir inançtır. Rune Knapstad NTFS bölümlerini bağlayabilen NTFSDOS denilen bir DOS aracından bahsetti.Bunun üçüncü parti bir ürün olması ve Microsoft'un olmaması ilginç bir nottur. Bu önemli noktadan daha önemli olarak, yine de, NT kullanıcı disk kullanımını sınırlandıran bir mekanizmasağlamamaktadır! Dğer taraftan UNIX ve Novell, bu basit görünen kontrolü yapmak için bir yazılım sağlarlar. Microsoft henüz yayınlanmamasına rağmen NT sunucu 5.0'ın "disk payları gibi yeni depolama idaresi özellikleri" sunacağını duyurdu (yayınlanmış yazılarına bakın, Windows NT 5.0 Beta Delivered to Over 200,000 Developers).

Özet olarak, NT'ye giriş yaptığınız zaman tek yapabileceğininz dosyaları okumak ve prnt etmektir. UNIX ortamında, bir kere UIX sunucu'ına girişyaptığınızda, o makinede olabilirsiniz ve eğer klavyeyleye beraberseniz yapabileceğiniz herşeyi yaparsınız. NT ile elinizdeki yazılım ile e-Posta sunucu'ı kurabileceğiniz planlamayın. Ayrıyeten Microsoft Exchange sunucu gibi pahalı bir Posta sunucu yazılımı almanız gerekir. Eğer NT sunucu'ınız bir dosya sunucu'ı gibi çalışsaydı - başka ne yapabilirdiniz? - kullanıcıların disklerini bilgilerle doldurarak sunucu'ı kilitlemelerini engelleyebileceğinizi planlamayın.

Daha karışık ağ fonksiyonlarına gelince, Microsoft'un NT sunucu 4.0 Enterprise Edition'ı, büyümüş ticari UNIX işletim sistemlerine bir ışık tutamayacak gibi görünüyor. Genel ağ perfonması olmasa bile, UNIX işletim sistemiyle 64-bit hesaplama yapılabilir. (zıt olarak NT 32-bit işletim sistemidir.). D.H. Brown Associates Inc. analizlerinin sonuçları aşağıdaki gibidir (aşağıda tablo boyuncaolan alıntı ve tablonun hemen arkasındaki üç grafik AIX 4.3 Leaps To 64-Bits In Dead Heat With Digital UNIX 4.0) başlıklı Digital Equipment Corporaiton'ın internet sayfasından alıntı yapılmıştır.:

TCP-IP uzantılarının takımını sağlayarak ve Notes sunucu'ına değer katarak, AIX 4.3 Internet/intranet ağ özelliklerinin liderliğini aldı.Güçlü güvenlik yeteneğiyle Digital UNIX ikinci sırada gelmektedir, sadece WEB-browsing yetekneklerini toplamakla kalmıyor, ayrıca Navigator Gold ve TCP-IP uzantılarının bütün setiile birlikte Web-yaratıcılığı araçlarını da topluyor. Yine de, CacheFS ve AutoFS gibi gelişmiş NFS özelliklerinde Digital UNIX başarılı değildir. IRIX 6.4 üçüncü olarak yer alır, CacheFS ve AutoFS'i toplar, ve ağ güvenlik özellikleri neredeyse Digitalin ki kadar güçlüdür. Ama IRIX ağ zaman yeteneklerinde (NTP) ve IPv6 ve IPSec gibi TCP/IP kapasitelerinde başarısızdır. İyi bir NFS fonksiyon desteği ve ikincisınıf TCP/IP uzantılarının desteği ile Sun izler.Yine de Sun, Netscape, Microsoft veya Apache'ye göre kendi Web sunucu'ına daha çok güvenir ve Novell'in NDS klasör servisleri gibi önemli servislergibi yazım araçlarında başarısızdır. HP,gelişmiş NFS kapasitesi desteğinde geri kalırken, HP_UX dahilinde güçlü Internet desteği sağlar, gelişmiş Internet protokol fonksiyonları ve ağ güvenliğindeki iyi görünümüyle buna takviye yapmıştır. HP-UX, AIX ile birlikte , NDS desteğinde bir öncü kurdu.Microsoft NT 4.0 geniş kapsamlı oranları "İyi" olan Internet/intranet desteği sağlarken, klasör servisi, ağ güvenliği, NFS ve az TCP/IP uzantıları için olan az desteğerağmen, NT öncü UNIX satıcılarının arkasında geride kalır. Microsoft, onun toplanmış Web sunucu ürünlerine ve Java Virtual Machine ayarlamalarına değer katmaya yoğunlaşmıştır.
HP-UX 11.0
Solaris 2.6
AIX 4.3
Irix 6.4
Digital Unix 4.0d
NTS 4.0/EE
Genişletme
IPSec
Evet
Hayır
Evet
Hayır
Evet
Hayır
IPv6
Evet
Evet
Evet
Hayır
Evet
Hayır
RSVP
Hayır
Kısmen
Evet
Evet
Evet
Hayır
IP Multiplexing
Evet
Evet
Evet
Hayır
Hayır
Hayır
IP Multicast
Evet
Evet
Evet
Evet
Evet
Kısmen
Perfonmans Ayarları
Telnet in kernel
Hayır
Evet
Evet
Hayır
Hayır
Hayır
Kernel Sockets
Hayır
Evet
Evet
Evet
Evet
Hayır
TCP Large Windows
Hayır
Evet
Evet
Evet
Evet
Hayır
Zero Copy TCP/Hardware Checksum
Hayır
Evet
Hayır
Evet
Hayır
Hayır
Path MTU Discovery
Hayır
Hayır
Evet
Evet
Evet
Hayır
OpenShortestPathFirst (OSPF)
Evet
hayır
Evet
Hayır
Evet
Evet
RTP: Real Time Protocol
Hayır
Hayır
Evet
Evet
Hayır
Hayır
RTCP: Real Time Control Protocol
Hayır
Hayır
Evet
Evet
Hayır
Hayır
Parallelized TCP/IP
Evet
Evet
Evet
Evet
Evet
Hayır

Internet/Intranet Networking Features

INTERNET/INTRANET NETWORK ÖZELLİKLERİ


GÜVENİNİRLİK VE SCALABILITY


SİSTEM YÖNETİMİ


Copyright Digital Equipment Corporation 1995-1998. All Rights Reserved.

Güveninirlik

Bugünün dünyasında, güveninirlik genellikle hızdan daha önemlidir. Perfonmasın genellikle bir donanım platformunu fonksiyonu olmasına rağmen (bir sonraki bölüme bakın),işletim sistemi seçiminde en çok etkisi olan güveninirliktir. Bir işletim sistemi daha fazla fonksiyon sunsa, daha kararlı olsa ve daha fazla yönetim kolaylığı sunsa bile,bir real-time finansal işlemi yapan sunucu, beklenmedik ~downtime~larla rahatsız edildiğinde bu avantajların hangi yönü iyidir? Hızlı, ekonomik, birçok cihazlı ve sportif bir görünümlü, yetkili servis merkezine tekrarlanan ziyaretlere rağmen bu sayede trafikte zaman kazanan otomobilin analojisi aslında tam tipik Windows NT'dir.

Genellikle Windows NT sunucu'ın "karar" bir sistem olarak tanıtıldığı duyulur, ama bu tamamiyle doğru değildir. Olsaydı bile, Corporate IT needs an engine that never quits (Peter Coffee, PC Week 3-30-98) gibi makaleler olmazdı. Şüphesiz Windows NT, Windows 3.1 ve Windows95'e göre büyük ilerlemedir,ama yine de ücretsiz UNIX işletim sisteminin sağladığı kararlılık düzeyine ulaşabilene kadar gitmesi gereken çok yolu var.Windows NT ortamında çalışan her IS profesyoneli , normal masaüstü pencereleme sisteminin tamamen kaybolduğu ve onun yerine mavi arkaplanlı, tam ekran hexamedical rakamların görüntülendiği, kötü üne sahip "Blue Screen of Death" bilgisini belirtir. Bu durumda tek kurtarma metodu makineyi kapatmak ve yeniden açmaktır. NT çeşitlerinde "blue screen" neye sebep olur? Kendi tecrübelerime dayanarak, bu başarısızlıktan aşağıdaki gibi sonuç çıkartabiliriz:

  • IPX/SPX ve TCP/IP protokolleri beraber kullanıldığında ve teknisyenler makinelere farklı altağlarda durgun IP adresi koyduklarında;
  • Bazı 16-bitVisual Basic uygulamaları "ayrı hafıza boşluğu"nda çalışamadığında, NT otomatik olarak ayrı hafıza boşluğunda uygulamayı çalıştırmaz. Bu her seferinde ve makinedeki her 16-bit uygulama için yeniden ayarlanması gereken el ile ayarlamadır;
  • Belirli hafızamodülmarkası veya cache buna neden olacaktır, even though the same hardware runs fine under other operating sytems, such as Windows 95.

Bu liste tam anlamıyla tamam değildir.Bir gerçek olarak bir Windows ve UNIX platformları için yazılım geliştiricisi olan Tim Newshamorbu listeyi çok ykısa ve yanıltıcı buldu:

BSOD bölümünde, BSOD 'nin neden olabileceği bir kaç yoldan sözedebilirsiniz.Bu (küçük) listenin okuyucular için yanıltıcı olacağını düşünüyorum.NT sistemi çökertebilecek küçük numaralarla listelenmiş pek çok yol var.Büyük olasılıkla da siz de yanlış izlenime kapılıyorsunuz.Daha tehlikelisi, henüz konsol üzerinde çökmeye neden olabilecek kötü işlemler yapan kişiler sizin durumunuzu etkiliyebiliyor.NT sistemin çökmesine neden olucak bir çok yol istenmeden sistemdeki işlemlerde günden güne
oluşuyor. (Gerçekten, sistem, çok uzun süren bir çok uygulamanın yürütüldüğü durumlarda küçük ipucları bırakarak çökebiliyor.) Üstelik kötü niyetli kullanıcılar şifre programı (LSA) ve tcp/ip 'de olduğu gibi yazılımların eksik yanlarını kullanarak çökertme işlemini başlatabiliyorlar. Bazı bilişim ortamlarında ve onarimi genellikle zor gizli ya da bulunmayan hata raporlarında
" Ölümün Mavi Ekranı" deyimi yerleşmiştir. Buna ek olarak, NT Intel tabanlı donanım üzerinde virüs saldırılarına parçacık eğilimli.  Microsoft, kalıcı sürücülerin Temel Açılış Kayıtlarının 'larının okunduğu türden işletim sistemleri yazmayı sürdürüyor.Bu durum ise şu anlama karşılık geliyor, NT Sunucusu 10 yıl önce MS - DOS bilgisayarları için yazılmış virüsler tarafından çökertilebilinir. Bu etkinin NT sunucusu üzerindeki gizli ortamlara yayılabileceği dikkate alınmamış.Benim aniden sahip olduğum TAK (MBR) virüsü Windows NT 4.0 ( Windows 95 istemcisi değil) ürünü ve bunların etkisiyle sistemim karışmış durumda.

Nebraska Üniversitesinin Bilişim Sistemleri Bölümü yöneticisi,Quinn P. Coldiron, tarafından yayınlanmış NT'nin güvenliğiyle ilgili
raporlardan alınan gerçekten yaşanmış bir  olay;

Cats[bir çeşit düzenleme ve listeleme sistemi], NT sistemine taşındıktan sonra yaşanılan bir kabustu.Bulamadığımız bir nedenden dolayı sistem günde iki üç kere çöküyordu. Microsoft ve Cats danışmanlarıyla telefonlaşıyordum
fakat hiçbiri bizi bu durumdan çıkaramadı.Microsoft 'tan yardım olarak gelen  Servis Paketlerini üç kez ve bir kaçında HotFix yaparak uyguladığımız halde yine "Ölümün Mavi Ekranı" ile karşılaşılıyor ve sistem çökertiliyordu.
Haftalar sonra ve Microsoft ile yapılan telefon görüşmeleri $1500.00 'ı bulduğunda teknik destek bana daha iyi bir yazılım olan Cat's Pajamas'ı bulabileceğimi söyledi. Bu bir çözüm değildi.Yine de boyutunun bizim uluslararası alanda yürütülen yayınımızın boyutlarına erişebilecek genişlikte bir paket aranılıyordu.Bu nedenle eski Novell sunucusunu eksik de olsa bir takım işleri yapabilmek için  tekrar kurmayı düşünüyordum.Ondört ay sonra Linux'u sunucu olarak kullanmaya başladık.
UNIX 'de "Ölümün Mavi Ekranı" karşılığı "çekirdek paniği" (kernel panic) olarak adlandırılıyor.Bu durum var, bu gün bile bu konuyla ilgili haberleri okuyorum ve duyuyorum.Fakat profosyonel kariyer hayatımda asla böyle bir olaya tanık olmadım. Her ne kadar ara sıra UNIX sunucusunun çöktüğünden emin olsam da bu pek seyrek olmakta.Eğer UNIX sunucu çöktüyse bu neredeyse her zaman sıralanmış bir takım donanım hatalarına karşılık geliyor.Hiç bir yazılım UNIX ortamında genellikle kendimiz tarafından zaman dışı yapılanların bilinmesine neden olmuyor. Bazen sistemin yüksek performans derecesinde bir iniş görülüyor.Yöneticilere problemin kaynağına inecekleri ,düzeltecekleri ve de probleme neden olan işlemleri durdurup tekrar başlatacakları (bu çok seyrek oluyor) geniş bir zaman veriliyor.Genellikle UNIX  sunucusu yalnızca bu durumlarda kapatılır;
  • Donanım yanlışlarının neden oldukları, kısaca, kalıcı sürücü hataları.
  • Donanım güncellemesinin yeniden kuruluma gereksinim duyması.
  • Güç kesintisinin uzunluğu ve güç kaynağının yedek(backup) alacak kadar çalışamaması.
  • Çekirdeğin(kernel) güncellenmesi.
If none of the above the above occurs, then a UNIX system's uptime can be measured in years. Reports of uptimes reaching 3 years are not uncommon in the Linux community.
Sistem Yönetimi
Windows NT' yi kullanarak yapılan yöneticiliğin, GUI (işaretlemeli ve tıklamalı grafik kullanıcı arayüzü) yapısı bulunmayan işletim sistemlerinden daha kolay olduğu bir tartışmadır.GUI 'in CLI'ya (komut satırı arayüzü, i.e. genellikle komutların klavyeden girildiği çeşit) göre avantaj olduğu sorgulanabilir.İlk bakışta Windows NT'nin GUI yapısından dolayı UNIX'e
göre avantajlı olduğu düşünülebilinir.Bu bir yanılgıdır.UNIX işletim sistemi oldukça iyi bir GUI' e sahiptir. (bakınız  grafik örneği).
"NT uzun süredir kullanıcı arayüzünün kolay yapısıyla beğeniliyordu.NT GUI tarafından ileri sürülen gör-ve-hisset
Pencerelerin benzerleri bu durumdan geniş ölçüde yararlanıyorlardı.Sunucuların kullanıcıları büyük sayılara ulaşmaya başladılar ve sunucuların coğrafik dağılımı, NT'nin mimarisinde sistem yönetiminin daha kolay olması için bazı kısa yollara gidildi., herşeyden önce bu tasarım tek kullanıcılı sistemden çıkarıldı.Çoklu düzeyde UNIX destekli uzak girişlerin çok kullanıcılı tasarımı, karakter dizisiyle kullanıcı adı girme yeteneği içermesi, via telnet, konfigürasyon dosyalarını düzenleme, X Pencere Sisteminin tanımlı olduğu ağlar üzerinden GUI araçlarını çalıştırmak, ve şimdi sistem yönetim araçlarının java sürümlerinin bulunması. Bu özelliklerin hiçbiri NT'nin varsıl ilgi alanı içinde bulunmuyor. Daha fazlası, uzak NT yönetimi genellikle, yüklemede, Microsoft'un umudu olacak kolay kullanıma karşılık gelen Nt'nin geniş hacimli ve benzer Winodows sürümleri ya da Microsoft'un sistem yönetimi katmanları üzerine bel bağlamış ya da üçüncü nesil olan yerel uzmanlar işin içine giriyor. Hiç bir seçenek , UNIX sistemlerinin dağıtılmış yönetimi yeteneğine tamamen eşdeğerde görünmüyor.
-- Quoted from: An In-Depth Analysis of Five Commercial UNIX Operating Systems and Windows NT sunucu 4.0 (Enterprise Edition) by D.H. Brown Associates, Inc.
Performance
İşlemcinin gücü büyük ölçüde bilgisayarın donanım fonksiyonlarına ve daha sonra işletim sistemine bağlıdır.Henüz, en ticari UNIX işletim sistemi sadece son kullanıcı iş istasyonlarında ve sunucularda yürütülüyor bunu  IBM SP2  yada Sun Enterprise 10000  Compaq yada Dell yapımlarından hiçbirşeyle karsılaştırmak anlamsız olacak.UNIX son kullanıcı donanımı için tarihi bir işletim sistemi. To say that UNIX outperforms NT based on the results of differing hardware would be unfair to Microsoft.
Bir başka deyişle, Microsoft desteklediği donanım mimarilerinin sayısını az durumdayken daha sonra gittikçe artırmış.
MIPS için NT , müşteri gereksinimi ve yalnızca sınırsal PowerPC desteği nedeniyle indirime sahip. NT, şimdi yanızca  IT işlerinde "yoksul adamın sunucusu"  diye adlandırılan  x86 ve Alpha mimarilerini azaltıyor.

NT sunucusunun performansını Linux ya da FreeBSD 'ninkisinden biriyle karşılaştırmak doğru olacak.Henüz, her üç işletim sistemi, aynı donanım üzerinde yürütülebiliniyor.Unutulmamalı ki gerçekten performansın nesnel analizi yetenek sınama tabanlı olmalı ve bunda en iyi bildiğim ,NT 'ye Linux ya da FreeBSD karşılaştırmasının var olmadığı.IT uzmanları arasındaki genel anlaşım, Linux ve ya da FreeBSD'nin geniş ölçüde outperform NT olması.Burada UNIX çekirdeğinin derleme seçeneğinin yalnızca yönetici tarafından gerçeklenmesini göz önüne almalıyız.Linux ve FreeBSD NT'den daha etkin fonksiyonlara sahip olabilirler.Aslında hiçbir işletim sistemi NT 'nin yaptığı gibi daha az kaynak gereksinimiyle daha fazla öğünmez. UNIX  fonksiyonlara grafik kulalnıcı arayüzü gerekmez.. Herkes bilirki, grafik gereksinimi disk alanında ve hafızada
istenmiyecek şekilde yer tutar.Benzer şekilde Microsoft işletim sistemi sisteminde oldukça önemli olduğu görülen ses dosyaları için de bu gerçek sözkonusu.

Yeteneksınamaları, aynı donanımda benzer UNIX işletim sistemleriyle yapmak daha anlamlı. Net Express, x86-tabanlı donanımın Internet üzerinde son kullanıcı fiyatıyla satıcısı , "bilimsel tasarımların yada mühendislik ve haberleşme endüstrileri" gibi sistemler için.İşletim sistemlerine özgü oluşumların ne sonuçlar verdiği gösteriliyor:


Byte OS'ye karşı UNIX Yetenek Sınaması 3.2:

Ek olarak sunduğumuz Byte UNIX Yetenek Sınama 3.2 sonuçları en bilinen UNIX/UNIX- Clone OS'ler den üçünü karşılaştırıyor.  Yaptığmız testler  Pentium 133MHz  32MB  RAM, Triton-II 430HX yonga(çip) set ve BusLogic SCSI denetleyicisi üzerinde:
 
System Bytemarks
Linux on a Pentium 133MHz  12.2
BSD on a Pentium 133MHz  9.8
Solaris 2.5 on a Pentium 133MHz  6.2
Solaris on a Sun Sparc-II Ultra 167MHz System  13.7
Solaris 2.5 on an Orion Pentium Pro 200MHz  13.5
Bu sonuçlardan Linux'un olduça etkin bir OS olduğunu görebiliyoruz. Linux'un Pentium 133 makinalarındaki hızı neredeyse 167MHzSparc Ultra ya da 200MHz PentiumPro üzerindeki Solaris 2.5 'e yetişiyor !!!
Copyright © 1996 Net Express All Rights Reserved.
Belki,  Sean Fulton'nun 5 Mayıs 1997'de ki  INTERNETWEK yayınlanan yazısında Towers of Power -- We test five muscular Web sunucus aimed at high-end intranet applications  bu örnekteki performans avantajı ücrestsiz yazılım olan Apachi görsel sanal yöre sunucusunu içeren Unix seçiminden kaynaklanıyor olabilir.NT için test sonuçlerı oldukça yıkıcı bir durumda:
"Telenet Sistem Solutions produced the most surprises during our tests, with a BSDi-powered, single-CPU system that kept up with-and in some cases outperformed-twin-CPU machines running Windows NT.

"Farklılaşan etken BSDi 3.0 İS'nin makinaya yüklenmesinde ve Apache HTTP sunucu yazılımında ortaya çıkıyor.
Tüm ikiz-CPU makinalarında Microsoft Internet Information sunucu 2.0 'lı Windows NT 4.0 yürütülüyor.
Onaylamak gerekir ki izlenen örneğin Linux ile NT arasındaki farkları çok bilimsel olarak test ettiği söylenemez.Fakat Richard Betel'in verdiği bilgiler, gerçek yaşanmış olaylarda ne yapılabileceği konusunda bir fikir verebilir:

Dağıtımı yürütüyordum.net RC5  cracking client for about 2 months now... Boş zamanların önemli bir kısmında her sunucu üzerine yükleme yapılıyordu. Bu iki makina tarafından içeriliyordu : İki adet Dual-Pentium II 300MHz, 128MB RAM. Birinde NT yürütüldüğünde ve boş değişen sunucu  (bunun üzerine sürekli sunumu planlıyorduk fakat bu anda boşluk doluyordu), ve diğerinde Linux yürütüldüğünde (bu parçanın bir kısmını koyuyorduk. Bu Samba sunuscusuydu ve üzerindeki herşeyi tekrar derliyorduk.) . Linux paketi, Nt paketinin 1.8 zaman hızında
çalışıyordu.

Internet/Some Common Misconceptions

NT oyuncak işletim sistemi

Oyuncak işletim sisteminden geliştirilen işletim sistemi için bazı uzman foksiyonları sunulmakta.Hernekadar burada ölçekleme çok iyi değilse de -- performans, sunucu başına 4 CPU'dan daha fazlasının altına gidiyor--  bu uzun bir yoldan geliyor.
Hernekadar çevre girişimlerinde tekil işletim sistemini salık vermesem de , kritik işlem görevi yürütmeyen 250 kullanıcıdan daha az olan küçük işler için performans hoşnut edici düzeyde olabilecektir.

Herşeyi Windows NT 'ye bağımlı şirketler çeşitli ağ bileşenleri içeren ortamdaki problemleri giderebiliyorlar.

Burada ilk karşılaşılan durum eşit dağılımı olmayan çevre ağlardaki problemdir.Şirkette NT ve Novell arasında aynı anda varlığında küçük çatışmalar olduğunda ben birisiyle çalışırım.As a matter of fact, the very reason for this coexistence was because Novell outperformed NT in the area of file and printer sharing services. UNIX ile, Microsoft uyumlu bir dosya oluşturabilmek ve  UNIX sunucusundan çıkan bilinen her kullanıcı olmaksızın yazıcı paylaşımını yapabilmek.Tüm bunlar biliniyorsa bu NT sunucusudur.Bu fonksiyonellik Sun'ın UNIX işletim sistemi olan Solaris için sağlanıyor.Linux Samba'dan
çağırdığı yazılım paketlerini kullanabiliyor öyleki bu getirim oluşan daha fazla dağıtımlarla sağlanıyor.Ve birkez daha ücretsiz olduğunu söylemeliyim.

UNIX is this outdated, cryptic, command-line based operating system.

Yanlış! CDE (Common Desktop Environment) bir GUI masaüstü (Grafik Kullanıcı Arayüzü: farenizle nesneleri seçip klikliyor ya da renkli "masaüstü" üzerinde istediğiniz yere taşıyabiliyorsunuz; bu durum Microsoft'un beğenilmesinin temelini oluşturuyor.)  CDE 'ler en ticari UNIX işletim sistemleriyle sunuluyor : Sun'ın Solaris'i, IBM'in AIX'i Hewlett Packard'ın HP-UX'i, DEC'in Digital UNIX'i, sayabileceğimiz bir kaç isim.Eğer Linux ile sunulan dört seçenekli GUI sisteminden memnun değilseniz dünyanın heryerinden 90$'a Linux için CDE edinebilirsiniz.Bu dört seçenek : OpenLook, Solaris'in kullandığı GUI ; FVWM,
bir çok yönden Windows 3.1 'e benzeyen ücretsiz GUI ya da FVWM-95 ve diğer ücretsiz GUI olan Windows 95 GUI ( Tek bir penereden baktığınızda FVWM-95 ile Windows 95 arasındaki farkı ayırt edemezsiniz.). TWM  Linux ile sunulan birbirinden farklı FVWM pencere yöneticilerinin öncüsü. Eğer daha önce bilgisayarınızda UNIX kullanma fırsatına sahip olmadıysanız, burada biraz EKRANGÖRÜNTÜSÜ(SCREENSHOTS)  bulunmakta .Bunlar şu pencere yöneticilerine ait:: CDE, TED
( Linux için CDE TriTeal'i ), KDE, FVWM 1.24, FVWM 2.x, FVWM-95, olvwm(AçıkGörüş Sanal Pencere Yönetimi). Bunlar yalnızca UNIX kullanıcıları için oluşturulmuş GUI arayüzlerinin birazı. Matt Chapman'nın Guide to Window Managers for The X Window System 'i bu konu üzerine harika bir kaynak.Benim burada listelediğimden  daha fazla ekran görüntüsünü kendi sitesi üzerinde bulacaksınız.Yüksek biçimleme isteyen pencere yöneticilerinden neredeyse kendimi koruyorum.;
aynı pencere yöneticisinin oluşturduğu ekran görüntüsünü farklı oluşumlarda görmek sizin için sürpriz olmamalı.Matt'in sayfasında belittiği gibi, "Haydi faklı arayüzler oluşturun, farklı insanlar, ve bilgisayarlarında kullandıkları farklı etkileşimler için farklı yolları.Öyleyse neden bazı şeyleri hepimiz aynı arayüzde kullanmalıyız (sakıncalı mı?)." Sanki Microsoft'un grafik kullanıcı arayüzündeki seçeneklerdeki eksiklikleriyle  alay ediyormuşcasına...

UNIX önceki zamanlarda da gereksinilen bir sistemdi, şimdi de bilim, mühendislik, araştırma ve yüksek eğitimde tercih edilen işletim sistemi.Mühendislerin çoğu NT'de duraksamaksızın UNIX'i seçiyor. Onlar, seçenekliliğin oluşturduğu gücün ve bilgisayar kullanılan özel işlemlerinin optimizasyonunun biçimlendirilebilmesinin tamamıyla farkındalar.

Everyone is converting to NT anyway, we might as well gradually replace our UNIX sunucus with NT sunucus. It's the way of the future.

İki sene önce UNIX ve Novell'i kullanan bazı büyük firmaların MIS yöneticileri ile konuşursanız ve sonra Novel sunucularını NT sunucularıyla değiştirdiklerini, hiçbirinde UNIX sunucularından vazgeçemediklerini bulacaksınız.Bu durum ağır işlemlerin şimdi bile en iyi şekilde UNIX sunucularıyla başarıldığını gösterir.Kariyerimdeki uzun zamanda, her Oracle sunucusunun hep UNIX sunucusu üzerinde yürütüldüğünü gördüm.Uzman bir  IT , her ne kadar, bana yolladığı e-gönderide " NT'nin üzerine ORACLE'ın çeşitli yüklemelerine destek oldum.Burada karşılaştığım performans ve fonksiyon işleyişi asla UNIX(Pyramid) üzerinde görmediğim bir durumdaydı." 

Diğer MIS Uzmanlarının Görüşleri

Tim Newsham bu yazıda yanıt veriyor:
"NT ve UNIX üzerinde yazılım geliştiriyorum.NT 'yi küçümsüyorum.Bu korkunç bir canavar, gerçekleştirdiği yürütümler çok çok yoksul ve bu yol çok güvensiz.NT 'nin bazı kısımları epeyce bozuk, microsoft hataları(bugs)
nın karıştığı çalışmalarda konumlanan zamanın epeyce uzerine çıkılıyor. Benim için bir sıkıntı olan bu durum nedeniyle bir çok insan NT'den Unix'e geçiyor. En sonunda NT'nin kulanıldığı nekadar yönetim organizasyonu varsa bunların birer anti-NT backlash  olacaklarını hayal edebiliyorum.
Joseph Day, Chicago'da danışman, Jessie Berst'e geri iletiyor:
"NT ve 95'de birçok yazılım geliştirdim.İnsanların neden bu büyük varlıklı ortamlar tarafından dolandırıldığını anlayamadım . . .Hiçbir Microsoft ürününde göremeyeceğiniz desteği Linux iletişiminde buluyorsunuz. . . .
NT'nin yolları Linux'un sahip olduğu durumun düzeyinin öncesine gidiyor.
-- Excerpts from a letter by Joseph Day entitled,  Microsoft yazılan bu makaleye nasıl karşılık verdi?, Kaynak: Jesse Berst's Anchor Desk. 16 Şubat, 1998, ZDNet.
Torsten Holvak, Laramie'de sistem yöneticisi, WY, Jessie Berst'e geri iletiyor:
"Jesse: Ben eminimki Microsoft:, 60'ların IBM'lerinde olduğu gibi ,meslek düzeyini değiştiren diğer üreticilerden seçebildikleri bazı insanları inandırmayı seviyor. Fakat bu bekledikleri gibi olmuyor! Kritik görevlere konulan görevlileri e-gönderi ya da görsel sanal yöre sunucuları uygulamalarında NT makinalarını UNIX paketlerinden daha az bir duruma getirdim.Herşey için FreeBSD kullanıyoruz ve hiçbirşey bu kadar kalıcı değil. Yalnızca ücretsiz UNIX sunucularının hızı değil aynı zamanda daha fazla gücü ve NT'ye oranla daha fazla kalıcılığı ve de en fazla desteğinin olağanüstü olması.Microsoft teknik desteğinden büyük paralar ödemeden ve/veya fazla beklemeden yanıt almayı bir deneyin. Ve eğer probleminiz gerçekten çözümleniyorsa kendinizi şanslı sayabilirsiniz.Ön sayfanızda görünen bu hikayede olduğu gibi bu zor inanacağım bir durum. Bu çok şaşırtıcı olur.Eminim, Microsoft FUD'ların sizin bulunduğunuz yere ulaştığını düşünüyordunuz.
-- Excerpts from a letter by Torsten Holvak entitled, I'd fire someone for using NT, Source: Jesse Berst's Anchor Desk. February 16, 1998, ZDNet.
Quinn P. Coldiron, Information Systems Department manager for the University of Nebraska Press, writes about his experiences with Novell, Windows NT, and Linux:
"Sabah işlerimizi tamamladıktan sonra, genellikle kapatmadan önce Cat[bir çeşit düzenleme ve listeleme sistemi] yedeklemesini yaparız ve bu işlem Netware sunucusu üzerinde yaklaşık iki saat alır.Linux makinalarında ise 45 dakikada bu işlem tamamlanıyor kapatma süremiz ise bir saate iniyor.Hızdaki bu artış donanımdaki azalmadan kaynaklanıyor çünkü Netware sunucusunun 64 MB ram ve SCSI sürücülerinde bulunduğu durumda  Linux sunucusu yalnızca RAM'deki 32 MB'da ve IDE sürücülerinde yürütülüyor.Hızdaki artış günlük çalışmalarda not ediliyor. Sistemde gördüğüm yürütüm hızlılığını ve daha güvenilirliği gün gün belirledim.

"Son günlerde CPU'yu 200 Mhz Pentium'a ve hafızayı 64 MB'a çıkardık.Yeniden düzenlediğimiz bu sunucuyu
Windows NT dosya/yazıcı sunucusu üzerine yaptık.Ancak haftada iki defa nedensiz yere çöküyor.Microsoft teknik desteğine yaklaşık 1,500 $ harcadıktan sonra bile bu durum devam etti.Elimizdeki bu tek bilgisayardaki
toplam donanım bileşenleri azalırken, Novell Netware 3.11 sunucusu ve Windows NT 4.0 sunucusu üzerine RedHaT Linux yüklenecek.Son günlerde NT Domain yapısında Samba desteğinde ve Aralık 1997 'de çıkan RedHat 5.0 konusunda ilerleme kaydedildi.Windows 95, Windows NT ve Macintosh istemcilerimiz için daha etkinlik ve ucuzluk bekliyorum.
-- Alıntı: Windows NT Sunucusunu Linux ile yenilemek

29 Eylül 1997 'de Nick Johnson Byte Forum 'da yazdığı yazıdan:
"Yönetim açısından ,işletim sistemi, küçük bir intranet işleminde görsel sanal yöre sunucusu için ciddi olarak 128 megs RAM ve çift 200 -Mhz işlemciye ve 8 gigs sürücüye gereksinim duyduğunda çok zor anlar yaşadım Özellikle standart TCP paketlerinde işletim sisteminin çöktüğü ve yeniden başlatıldığı zamanlarda. NT 'de en önemli olan durum  güvenilirlik ve hıza olan  gereksinimdir. Benzer sözleri yüksek Microsoft ücreti ödemeden 16 MB RAM'i olan 386 üzerinde FreeBSD yürütmek istediğinizde de söyleyebilirsiniz.
 Michigan'da UNIX yöneticisi ve programcısı olan Mike Hucka Yazıyor :
"UNIX çözümleri daha gelişmiş, kalıcı, daha ucuz ve çok daha fazla performansa sahipken neden insanların NT çözümlerine yatırım yaptıklarına şaşırırım.Neden? İnsanların yanılgısı ne?

"Basitce insanlar UNIX'in yapabildiklerini bilmiyorlar mı?"

"İnsanlar UNIX sistemlerinin kullanımının zor olduğunu mu düşünüyorlar ? Ben önyargılı olabilirim, ama Sun üzerindeki CDE ya da KDE gibi  masaüstü ortamlarına baktığımda PC ve Mac'unuzda aradığınız herşeyi bulduğunuzu düşünüyorum. Ve burada UNIX için tamamlanmış OLAĞANÜSTÜ genişlikte bir dokumantasyon bulunmakta -- tüm kitapların O'Reilly & Associates derlendiğini göz önüne alın, ya da ağiletişim üzerinde Sun'ın yöresinde açıklayıcı kaynaklar bulunmakta http: //docs.sun.com, ya da UNIX ile ilgili düşünülebilecek hertürlü bilgi yüzlerce yörede bulunmakta.

"Ve sadece bu değil , UNIX'in ücretsiz sürümlerini alabilir ve kalıcılığını , Solaris'e kadar uzanan çeşitleriyle karşılaştırabilir ve seçiminize göre PC sınıfı bir donanım üzerinde çalıştırabileceksiniz.

"Ve tüm diğerlerine göre üstünlüğü, kaynak kodlarını edinebilmeniz."

"Tanrı aşkına, neden, neden insanlar NT kullanmakta ısrar ediyorlar?

Web Sunucuları

Halkın gördüğü yüzüyle İnternet'in yaşam kaynağı WEB'tir.Eğer siteniz yavaşsa,teknik problemlerle kaplanmışsa,veya çalıştırılamıyorsa,ileride size sorun yaratacaktır.Büyük şirketlerin çoğu UNIX-bağımlısı olduğundan normal olarak Apache veya Netscape gibi Web sunucu yazılımlarını kullanırlar. Apache UNIX düşünülerek oluşturulmuştur.İnternette de üstünlüğü ele geçirmiştir.(bak the Netcraft Web sunucu Survey).İnternetteki Web sunucu yazılımlarının yaklaşık yarısı Apache kullanırlar.Microsoft'un IIS Web sunucu yazılımı ınternete bağlı tüm Web sunucularının çeyreğini bile oluşturmaz.Apache şu anda Javasoft, The FBI, Financial Times, The Movies Database, W3 Consortium, The Royal Family, Oxford University Libraries Automation Service, M.I.T., Harvard University, ve de University of Texas at Austin tarafından kullanılmaktadır..Netcraft ayrıca şundan bahseder:"Dışarıdan yapılan bağlantıları kabul eden,sanal Rapidsite şirketi araştırmada 5.sıradaki sunucudur.Apache'nin kişiselleştirilmiş bir versiyonunu kullanan bağlantı sistemleri 39905 farkli IP adreslerınde 44280 alan ismini destekler.Bu bir başari ve muhtemelen dünyanın en büyük baglantı sistemidir."Bu makalenin daha önceki bölümlerinden hatırlayacagınız gibi Unix-Apache evliliği NT-IIS'i utanılacak bir duruma sokmuştur.Apache sadece hızlı değil,bedava bir yazılımdır. 

Bir sirketin ihtiyacı olabileceği en güçlü Web sunucusu için Netscape-Enterprise büyük bir şeçenektir.Her ne kadar Apache kadar bedava bır yazılım olmasada en gerekli ihtiyaçları karşılayacaktır.Netscape-Enterprise BMW, Dilbert, Silicon Graphics, Shell, Sun Microsystems, Sybase, Ferrari ve The Vatican. gibi bazi şirketler tarafından kullanılmaktadır.

Microsoft IIS,Windows NT ile birlikte gelen az uygulamalardan biridir.Diğer Web sunucu yazılımlarında bulunmayan özel bir niteliğe sahip değildir.Ne hızda,ne tanınmışlıkta,ne de taleb sayısında bir üstünlüğü yoktur.Şu anda Compaq, Nasdaq, The National Football League, Exxon, ve Tesco tarafından kullanılmaktadır.. Given the fact that Microsoft'un başarısını düşük fiyatlı PC donanımlarına ve Intel- tabanlı makınalara borçlu olduğu gerçeğı göz önünde tutulunca bu büyük Microsoft ortağının IIS kullandığını düşünebilirsiniz.O zaman tekrar tahmin edin.! www.intel.comNetscape FastTrack sunucu kullanyyor. 

Windows 95 ve NT kullanıcıları için bedava ve çok kullanılan yazılım almak için kullanılan en tanınmış Web sitesiwww.windows95.com www.windows95.com'dur.Sitenin yoğun tanınmışlığına bağlı olarak güçlü bir işletim sistemine verimi yüksek web sunucu yazılımına ihtiyacı vardır.Bu sitede önerilen yazılımın tamamı Windows 95 ve NT için geçerli olduğundan ve pro-microsoft eğilimli olduğundan IIS kullanan NT sunucularının Internet için mantıklı bir seçenek olduğunu sanabilirsiniz.İşte burada kendi web sayfalarından bir alıntı:

Windows95.com hangi yazılım ve donanımlar üzerinde çalışıyor?
Biz Apache web sunucu yazılımlı BSDI UNIX işletim sistemli Pentium Pro bilgisayarlar kullanıyoruz.Bizim sunucularımız Internete çok girişli T3 yardımıyla bağlanırlar.
Not:Bu yazı Şubat 98'den alınmıştır.Her ne kadar alan ismi olarak Windows95.com'u kullansalarda Mart 98'de isimlerini Windows95.com'dan Winfiles.com olarak değiştirdiler. 

Apache ve Microsoft'un IIS'i ile ilgili yeni bir görüş:

"Ed Frankenberg,PSIWeb'in--PSINet'in şirket bağlantı servisinin bir kolu-- ürün yöneticisi ikibinden fazla müşterili şirketlerin NT 'den daha hızlı olduğu için UNIX tabanlı Apache web sunucusunu kullandığını söylüyor." 

Kaynak: John Evan Frook, "Windows NT Bids to Oust UNIX at ISPs (9/4)," Interactive Age, 1996. 

Gönderi Sunucusu

MIS uzmanlıklarının diğer açıları:

Billy Bob Thornton yazıyor:

Microsoft Exchange aynı zamanda sunucuya her bağlantınız için Microsoft'a para ödeme gerekliliğinde bırakması "avantajı" bulunmaktadır.Diyelim ki bir Sun Ultra 1,Solaris Internet Posta sunucu,POP sunucu ve IMAP'i kullanarak bir kaç bin insan için bir sisstem oluşturabilirsiniz. Hala bir pazarlama yeteneği olmayan birisinin bunu NT sunucuları ve Exchange'den iki kat pahalı yapabileceğini söylemesini bekliyorum. 

Brad Van Orden, Sistem/Ağ Geliştiriciler, yazıyor:

. . .Daha öncede belirttiğim gibi tam olarak önünüzde bulunan bedelleri bir kenara koysanız bile,Exchange'i çalıştırmak size çok daha fazlasına mal olacaktır.Başvurunuzu aktif olarak idare edebilecek birine sahip olmak zorundasınız.Eğer UNIX Posta kullanıyorsanız,sendmail.cf 'niz doğru olarak kurulduğu sürece Posta kullanmak için normal olarak yapmanız gereken tek şey aliases eklemek ve çıkarmaktır.Bu süre gelmekte olan değerler için büyük bir farktır.

Dayton'dan Tom Moore, Ohio yazısı:

Öyle görnüyorki eğilim "aptalları"yetkili yapıyor.Daha şimdi her ne kadar Apache günümüzde İnternette ki ana sunucuysada Web sunucularıyla ilgili bir makale okudum,bu muhtemelen şirket kullanımı için uygun değildir; çünkü yetkililer için bir GUI'si yoktur ve bu yüzden onu yapılandırmak için deneyimli bir üst düzey yetkiliye ihtiyacı vardır.Öyle görünüyorki GUI'ye sahip olmak herhangi birinin basitçe ve doğru olarak işaretleme yapabileceği ve onu kuranileceği anlamına geliyor. 

Aynı mantık muhtemelen sendmail ve MS Exchange içinde uygulanabilir.Sendmail bir metin yapılandırma dosyasına sahip olduğundan dolayı deneyimli bir üst düzey yetkiliye ihtiyacı vardır.Exchange'ın GUI'si var,bu yüzden yetkiliye ihtiyacı yok.İkisiylede çalışmış birisi olarak buna inanmıyorum.Her ikiside daha karmaşık işler yapabilmek için üst düzey yetkiliye gerek duyuyorlar. 

SONUÇ

Alaylı olarak,deneyimli üst düzey sistem yöneticilerinin gözlemlerinden anlaşıldığına göre UNIX hem dar bütçeli tesisatlar için,hem karmaşık işletim sistemine ihtiyaç duyan yüksek güçlü,çok işlemcili sunuculara ihtiyaç olacaktır.Washington PostWashıngton Post'un yazarlarından,Elizabeth Corcoran,bize gerçek dünyadan bir örnek veriyor.
Cincinnati Bell danışma sistemleri yıllardır çeklerini işlemek için SUN işistasyonları kullandı.yakın bir zamanda milyonlarca ödeme ihtiyacını karşılamak için en gelişmiş birkaç Sun sunucusu aldı.CBIS yardımcı başkanı James Holtman,Seçenekler ya Sun sunucuları ya da IBM ana bilgisayarlarıydı.Microsoft'un teknolojisi "henüz oraya ulaşamadı.O büyüklükteki sistemlere eş olabilmesi için daha gitmesi gereken çok yol var." dedi.
(The Washington Post, Sunday, February 8, 1998; Page H01)
Bir şirketin küçük veya orta büyüklükte olduğu,yürütmesi gereken iş için kritik,az işlemlerinin olduğu,Microsoft Exchange'leri ve İnternet bilgi sunucuları için ek yetkili kiralama isteğinde oldukları dikkate alınarak NT seçilecek işletim sistemi olacaktır. AberdeenGrubu WindowsNT'ye göç üzerinde harika bir vaka çalışması yayınladı. 

NT aynı zamanda kendilerinin donanım ve yazılımları için yıllık mali bütçelerini kullandıklarını göstermek isteyen yöneticiler içinde mükemmel bir seçenekti.Belki bu federal ajanlar içinde önceden bir satın alma onayına ihtiyacı olmamasının sebebidir."NT federal hükümetin resmi olmayan standart işletim sistemi olmuştur.Sorumlulukları içinde bilgisayar yazılım ve donanım suçlamalarını içeren federal çalışanlar Windows NT'yi çalıştıramayacak bir UNIX işletim sistemi ısmarlamadan önce üstlerinden yazılı onay alma ihtiyacındadırlar.Intel tabanlı donanımlar veya NT için önceden onay gerekmez."(Sun çözümlerinin isimsiz kalmak isteyen bir satıcı tarafından bildirildiği gibi)

Bir bütçedeki en iyi verimin satış makbuzundaki son ölçüm olduğuna dair antika kafa yapısından kaçmaya başlayan küçük veya büyük işler için LINUX veya FreeBSD bir NT çözümünün verimini ve kullanışlığını loyallıkla aşabilir,bunu pahalı olmayan ıntel tabanlı donanımlarla yapabilir,ve de 0.00$'a,Bill Gates'in yenmekte zorlanacağı bir fiyat. Her yeni NT sunumunda pahalı ve tekrar eğitim getirecek bir işletim sistemi için neden yatırım yapasınız.UNIX,LINUX yetkilileri birçok ve genel olarak kendi NT eşdeğerlerinden daha yetenekli,gelişmiş,kabiliyetlidir. LİNUX'la birlikte çalıştırılabilecek binlerce çalışanın elektronik gönderi ihtiyacını karşılayabilecek denenmiş vekanıtlanmış sendmail,gönderi sunucusu yazılımını kullanabilecekken neden bazı şirketlerde sadece birkaç yüz insanın gönderi sunucusunu karşılayabilecek MS Exchange sunucusu için çok para harcayasınız. 

İki işletim sisteminin genel özelliklerine ve verimlerine bakılarak görülen o ki UNIX kolayca zafere ulaşıyor.Para korkusu olmayan satıcılar sistem kaynaklarının daha verimli kullanımını,çoklu kullanıma uygun olması,yazılım kaynaklarının geniş paleti,satıcıdan bağımsız standartlar(POSIX),kullanıcının disk kullanımının kontrolü (NT'nin aksine), ve 10 yıl önce DOS bilgisayarları için yazılmış virüsler tarafından kırılmamasını sunar.Ama WindowsNT ve birçok UNIX işletim sisteminden biri arasında seçim yapmaya çalışırken bu makaleden hatırlanması gereken en önemli şey şudur: 

Bir UNIX işletim sistemi size seçnekler verecektir:herhengi bir donanım tipi,CLI veya GUI,reklam veya GNU,satıcılardan geniş bir seçenek 

Windows NT ise size kısıtlamalar verecektir:Sadece Intel veya Alpha,CLI yok,sadece GUI(NT'yi sadece CLI modunda bilgisayardan açmayı deneyin)ve sonra bir GUI(X'in altında bulunabilecek sistemlerin geniş şeçeneği yok),sadece ticari MTAs,sadece Microsoft(Hiç "NT sunuculu" işletim sistemlerini pazarlayan başka bir şirket duydunuz mu?),vb.

Her ne kadar Microsoft kendi kapalı çözümlerini sunan tek kısıtlama-ayarlı yazılım satıcısı değilsede,insan açık sistemler ve çözümler öneren düzenlemelerin baskın olmasını umuyor. 
[Bizim] görüşümüz iş modelleri,müşterinin her yeni işletim sistemi için bir öncekinin tekrarına dayanan Microsoft benzeri satıcıların çok kesin olarak zıttıdır.Şunu değerlendirin: Netscape ilk müşterileri Windows 3.1,Macintosh ve UNIX'tir.Microsoft'lar bunların hiçbiriyle çalışmaz.Netscape'ın ilk internet sunucuları Windows NT 3.51 ve UNIX ile çalışır.Microsoft'lar bunlarlada çalışmaz.Netscape Oracle,Sybase,DB/2 ve ODBC için doğal bilgi sunar.Microsoft sadece Windows Nt ile çalışan kendi veri tabanı için doğal bilgi sunar.Netscape ONE platformlar arası başvurma gelişimi sunar.Microsoft'un platformu Windows'un yeni sürümlerine bağlıdır.
-- Netscape, The Networked Enterprise: The Netscape Advantage
Benim burada sağladığım bilgilere dayanarak bu noktada hangi işletim sisteminin seçileceği sorusu akademik olacaktır,yine de hergün bazı yüksek becerili sistemleri/ağ yetkinleri,bir yerlerde kendi yöneticisi tarafından şirketin NT'ye geçtiğini söylüyor.Yetkinler şaşkın ve kafaları karışık bırakılmıştır,çünkü bu makalenin içerdiği bilgiyi zaten bilmektedir.Bu makaleyi okuması gereken sizin sirketin yönetimidir.Eğer bir yöneticiyseniz biriminizdeki bilgisayar çevresini ilerletmek için bu bilgileri doğru olarak kullanın.Teknik elemanlarınızla konuşun,onlara neyin daha iyi çalıştığını sorun.Doğru karar verin.Şatafatlı kelimeler kullanan ama onları açıklayamayan satıcılar tarafından kandırılmayın.Sizin göz önünde bulundurduğunuz tip bir çözüm için hem Microsoft hem de UNIX sunucuları kullanmış şirketleri araştırın,bu çözümler için kullanım zorluğu,başlangıç+devam maaliyetleriyle ilgili birinci-el raporlar alabilmek için onların nesnel olan teknik elemanlarıyla görüşmeyi deneyin. 

TABLO:BİR BAKIŞTA LINUX ve NT sunucu 4.0

Bu tabloda karşılaştırmada intel donanımlarına uyum sağladıkları için NT ve bir UNIX sistemi olan LINUX kullanılacaktır. 

Not:Burada sadece her işletim sistemiyle kullanılabilecek konular/özellikler sıralanmıştır.Örneğin Perl 5.0 tüm platformlar için uygundur ama Microsoft bunu kendi işletim sistemleriyle sağlayamaz.Aynı noktada LINUX'ın çoğu dağıtımı sadece yaklaşık dört GUI ile kullanılabilir.Yine de bu makaledeki önceki bir bölümden hatırlayacağınız gibi bu lınux veya başka herhangi bir UNIX işletim sistemi için kullanılabilir olanın küçük bir miktarıdır. 
Eleman Linux Windows NT sunucu 4.0
İşletim Sistemleri Bedava,veya CD-ROM dağıtımına 49.95$ Beş kullanıcılı sürümü 809$
10-kullanıcılı sürümü 1129$
25-kullanıcılı sürümü 3,999$
Bedava teknik ağiletişim desteği Var, Linux Online veya Redhat No
Kaynak kabuk kodları Var Yok
Web Sunucu Apache Web Sunucu IIS
FTP Sunucu Var Var
Telnet Sunucu Var Yok
SMTP/POP3 Sunucu Var Yok
DNS Var Var
Ağ Dosya Sistemleri NFS ve SMB Sadece SMB
X Window sunucu
(Temel GUI 
uygulamalaryıyla
çalışan)
Var Yok
Yönetim araçları Bütün araçlar Sadece "Alanlar için Kullanıcı Yönetimi" 
ve "Sunucu Yönetimi"
Haber Sunucu Var Yok
C and C++ derleyiciler Var Yok
Perl 5.0 Var Yok
Tekrar Kontrolü Var Yok
Desteklediği dosya sistemi sayısı  32 3
Kullanıcı alanı Var Yok
Kullandığı GUI sayısı 4 1

ESAS ŞİRKETLER NE YAZIYOR

Amazon.com

Amazon.com Kitapları,dünyanın en büyük online kitapçısı,İnternet işlerini yürütmek için DIGITAL UNIX Alphasunucu 2000 sistemleri kullanılıyor.DIGITAL VLM64 teknolojisi verileri müşteriler için fazlasıyla kullanıyor."DIGITAL Alpha sunucu serilerinin yaygın Web sunucu yetenekleri,yenilenmesiyle katlandığında,bizim hızlı büyüme eğrimiz için mükemmel çözüm sağlandı. 

Dallas Cowboys

işletim Sistemleri: IRIX ve UNIX System V Release 4.0
MTA: Netscape Mesaj Sunucucu 3.01
Web: Netscape-Enterprise 3.0 

Dow Corning

"Biz evrensel bir kuruluşuz ve her zaman ana bilgisayarlar kullandık.Sun'ı seçmek diğer seçeneklerden daha riskliydiama bizi teknolojileri ve bağlılıklarıyla gerçekten etkilediler.Sun'la çalışmış olduğumuz için eğer bunu tekrar yapmamız gerekse farklı bir karar vermeyi düşünmeyiz.Sun inanılmaz bir iş yapıyor." 
-- Mark Smith, Manager of Information Technology Systems, Dow Corning 

Yahoo!

"...Birkaç gün sonra Websunucuları listemize bir freeBSD kutusu ekledik.Sadece gerş kalan makinalarımızın verimini arttırmadı aynı zamanda daha kararlıydı.Bu deneye bir kaç hafta verdik ve bizi feth etmişti. Her ne kadar fiyatı oldukça cazipsede,bizi etkileyen istikrarı ve verimiydi.O zamandan bu yana hem üretim için,hem geloişen çevremiz için neredeyse yalnızca freeBSD'yi kullandık.
-- David Filo, Co-founder of Yahoo! (FreeBSD News, Issue 1) 

LINUX'ın kullanılarak yapılan işlerinin günlük listesi halka ticari UNIX işletim sistemlerine karşı bir seçenek olduğu gerçeğini bildirmeyi amaçlıyor Cisco Systems Inc., Sony WorldWide Networks, Mercedes-Benz, ve Yellow Cab Service Corporation şirketlerinde bundan bahsedilmiştir.LINUX'un kapasitesinin bir tarifi için onu kullanan her şirketin listelenmesi gerekir. 

Related Links

Sitede - Vaka Olatı: Migration Migraines
AberdeenGroup, tarafından 1997. 

Windows NT ,Unix'e benzemez, IDC diyor.
Rob Guth tarafından, Computerworld, 7-24-97. 

1997 Yılın Üretim Ödüleri: İşletim Sistemleri - Ağ İşletim Sistemi
Eric Hammond,tarafından InfoWorld

1997 Yılın Üretim Ödüleri: En İyi Teknik Destek Ödülü
Ed Foster tarafından, InfoWorld

Linux Eleştirileri ve Makaleleri by Christopher Blizzard. 
Bu sayfada LINUX ile ilgili 65 eleştiri veya makale bulunuyor. 

Doing the math to resolve the NT vs. Unix debate
by Wayne Spivak, Network World, August 18, 1997 

The advantages of using BSDI BSD/OS over Windows NT sunucu
isunucu - Verio Web Hosting Inc. - Virutal sunucus 

Linux: Not Just For Geeks And College Kids Anymore, by Jason Perlow, ZDNet, February 11, 1998. 

Leaning Toward Linux: Powerful, robust, and free, Linux is worth investigating, especially if you plan to set up an Internet domain by Neil Randall, ZDNet - PC Magazine Online, July 1997, Vol 16, No. 13.

Replacing Windows NT sunucu with Linux by Quinn P. Coldiron, Information Systems Department manager for the University of Nebraska Press. 

An In-Depth Analysis of Five Commercial UNIX Operating Systems and Windows NT sunucu 4.0 (Enterprise Edition) by D.H. Brown Associates, Inc.

Comparing BSDI and NT: Building Intranet and Internet sunucus with BSDI and Windows NT

The Standish Group - SUN Also Rises: Solaris Vs. NT

BitWizard B.V. "UNIX vs. NT"

H-RAPORU:INTRANET'iniz için hangi işletim sistemi?

Bu makaleyi niçin yazdınız?Yetkili ilginiz nedir?

Bu sanayide çalışan bir kişi olarak giderek artan bir sayıda sadece NT çözümlerinin onların iyi uygunluk sağlamadığı durumlar için kullanıldığını farkettim.Aslen "NT çözümleri" terimi kötü bir seçim çünkü bu onların müşterinin tatmin olması için çalıştığı izlenimini veriyor. 

Bu makaleyi şirketlere ve küçük iş birimlerine bir halk görevi olarak yazdım.Parayı düşünenler müşteriye hizmet etmiyorlar.Microsoft yavaşça paraya yöneliyor.Onların sizleri inandırdıkları gibi bir standarta değil.Java bir standarttır.Microsoft APIs ile ilgili açık hiçbir şey yoktur. Java uygulamaları her yerde çalışırlar.Microsoft uygulamaları ise çalışmaz. 

Kazancım her platformda çalışabilecek ticari yazılımları desteklememden kaynaklanıyor.Eğer yarın tüm UNIX işletim sistemi yok olacak olsaydı bile ben bundan hiçbir şekilde etkilenmezdim.Görebildiğiniz gibi tek bir işletim sistemine yetkin ilgim yok.Bu makaleyi yayınlamakta herhangi bir kaynaktan,herhangi bir maddi destek almadım,almıyorum ve de muhtemelen almayacağım.

© 1998 John Kirch
Bu sanalyörenin bakımı Miguel A Sepulveda tarafından yapılmaktadır.