Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
Bu makalenin çevrildiği diller: Castellano  Deutsch  English  Français  Italiano  Nederlands  Türkce  
[Author's Picture
Frédéric Navarro tarafından

Yazar hakkında:

Elektronikte mühendislik derecesinesahip olan Frédéric, Bordeaux'un dış eteklerinde kurulu olanorta çaplı bir firmada ürün tasarımı ve PCB uygulaması üzerindeçalışmaktadır.İçerik:

uCsimm Takımı

Çeviri : Hanife Dilek

[Illustration]

Özet:

En sonunda ABUL LINUX grubu , uCsimm Kit 'i kısaca birkaç insana tanıtabildim . Bu konu üzerinde giderek artan ilgiyi göz önüne alarak bu makaleyi yazmaya karar verdim. İlgili WEB sitelererine ait takım resim ve linkleri eklenmiştir.
 

Linux, gömülü bir sistem mi?

Geçmişte, LINUX çoğunlukla üniversite öğrencileri ve yeniliklerle ilgilenmeyi hobi edinmiş insanlar tarafından bilinmekteydi.Bugünlerde ise endüstriyel dünyada, daha kesin olarak girişimci sistemlerin yayımlanan küçük köşelerinde bir çıkış yapmaktadır. Daha önce VME kartları için bir süre kullanılmış olmasına ramen, LINUX işletim sistemi vxworks, rtems ve bunlara benzer daha karmaşık sistemlere alternatif olarak daha zor uygulanabiliyordu. WEB Router, Linux'un gömülü sistemde en başarılı ilk uygulamalarındandır. Şimidi ise, kısa bir süre için , PLEB (PAD) veya Empeg (MP3 radio car) çalışıyordu. RT-LINUX gibi diğer projeler , Linux özü(core) için gerçek zaman zorlamasını yumuşatmakta etkilidir. Bu , Dijital Sinyal Yönteminde kullanıldığı zaman önemlidir.  

uClinux projesı

Bir süre önce, WEB 'de gezerken uClinux 'u keşfettim , MMU olmaksızın donanımın inçindeki Linux core 'u uyarlamayı sağlayan bir proje. Coğunlukla µC 'leri ve uygulamalarını , 683xx , Motorola 'dan MPC5xxx , Intel 'den i960 ve ARM 'dan ARM7TDMI için yapılan uyarlamaları hedeflemektedir. Non-MMU mimarisinin en önemli sonucu , fork() fonksiyonunun kullanılamamasıdır. uClinux,fork() 'un yerine BSD vfork() fonksiyonunu kullanarak bu eksikliği kapatmaktadır. Böylece , eksik olan MMU , uygulama yazılımının boyutuna ya da data korumasına, hafıza alanı , task 'ler tarafından paylaşıldığı müddetçe engel olacaktır. Bazen MMU (Memory Management Unit) her process için koruma programı ve data alanı olarak görevlendirilir. Bu birim olmadan programcılar kendi kendini veya aynı hafıza adres haritasını paylaştıkları müddetçe başka programları silen programlar yapmamaya dikkat etmelidirler. uClinux 2.0.38 kabuğuna fakat diğer uygulama programları REDHAT altyapısına dayalıdır.  

uCsimm takımı

The uClinux projesi uCsimm ürününe dayalıdır. Bu Takım SIMM30 hafıza bankası gibi görünmektedir. Board üzerinde bir Dragonball 68EZ328 µC bulacaksınız. Sistemin kalbi iyi ve eski 68000 'den başka birşey değildir ve UART, SPI arayüzü, LCD controllörü, zamanlayıcı ve PWM ile paketlenmiştir. Hafıza 8 Mb 'lık DRAM ve 2 Mb 'lık Flash EPROM ICs 'ten oluşmaktadır. CRYSTAL tarafından üretilen CS8900 , RJ45 arayüz devresi olarak davranmaktadır. 2 Mb 'lık flash hafızası , core programlama ve bazı yararlı test programları içindir . Bununların yanında nfs server ve küçük web server görevi de yapmaktadır.uClinux Takımının tam içeriği oldukça basit ve iyi dokümanlaştırılmıştır.Bu nedenle Linux 'u olamyanlar için, SUSE-5.3 Dağıtımı Takım ile birlikte eklenmiştir.[image146_1.jpg]


 

uCgardener Takımı

Bu takım uCsimm 'in temelidir. SIMM deliği, 3.3V regülatör, birleştirici kapasitörler, RS232 port'u için DB9 bağlayıcı , RJ45 bağlayıcı ve alışılmış ambalaj bölgesi içermektedir.  

İlgili WEB siteleri

uClinux: RT-Linux Linux gömülü sistemi için ilgili siteler

Bu makaledeki resimler www.uClinux.org 'tan alınmıştır.
© Copyright 1998,1999 D. Jeff Dionne and Michael Durrant
© Copyright 1999 Rt-Control Inc.  

Bu makale için talkback formu

Her makalenin kendi talkback sayfası vardır. Bu sayfada kendi düşüncelerinizi belirtebilir veya diğer okuyucular tarafından sunulan fikirlere bakabilirsiniz:
 talkback sayfası 

Web sayfaları LinuxFocus Editör takımı tarafından oluşturulmuştur
© Frédéric Navarro
LinuxFocus.org 2000

Linuxfocus 'a hata veya düşüncelerinizi bildirmek için buraya tıklayın
Çeviri bilgisi için:
fr -> -- Frédéric Navarro
fr -> en Frédéric Navarro
en -> tr Hanife Dilek

2000-04-23, lfparser 1.5 vesiyonu tarafından gerçekleştirilmiştir