Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
[Foto del Autor]
Edgar Hernández Zúñiga

Icerik:

Üc Farklı Işletim Sisteminin Açılımı:RedHat Linux 5.2,SCO Açık Sunucu 5.0.5 ve Windows NT 4.0

[Ilustracion]

Ozet:

Bu dokuman üç farklı işletim sistemi RedHat Linux 5.2,SCO Açık Sunucu 5.0.5 ve Windows NT 4.0(veya benzerleri)'nin,aynı bilgisayarda ve aynı sabit disk uzerinden,nasıl yüklendigini ve açıldığını açıklamaktadır.Bütün bunlar açılım yükleyicisi olan Lilo ile yapılır.Makalem yukarıdaki işletim sistemleri sürümleri uzerinedir fakat başka bir düzen için de durum cok farklı olmayacaktır. 

Giriş

Bu yazıyı yazmaya,Linux topluluguna nasıl böyle bir üçlü açılım sisteminin oluşturulacagı hakkında belge sağlamak amacıyla,karar verdim.Üniversitedeki Bilgisayar Bilim Laboratuvarımızda,SCO Açık sunucu yuklenmesi sırasında NT'ye çözüm bulmamız gerekiyordu.Bilgisayar Laboratuvarındaki kurslar bütün bu uç isletim sisteminin icinde,Bilgisayar Bilim derecesinin bir parçası olarak düşünüldü.  

Önsöz

Durum: NT kendi NTFS'lerini kullanir;SCO,HTFS doya sistemlerini caliştırır; Linux ext2 ve onun takas bölümlerini kullanır.SCO,NT yukleme sırasında oluşturulan NTFS bölümlerini tanımadığı için ve sabit diskin tüm alanlarını kapladığı için(kesinlikle istenmeyen bir etki), bir problem yaratmaktaydı.Bazı deneyler yapmak zorundaydık ve bu sonuca ulaşabilmemiz için en az iki tane NT ve SCO yüklenmesine gereksinim duyuyorduk.  

SCO Açık Sunucu 5.0.5'in Yüklenmesi

Böyle bir Unix sisteminin,burada SCO,NT ile bütünlük oluşturamamasi benim icin bir sürprizdi.

SCO açılış disketini takın.Eger yoksa,rawrite ile yaratabilirsiniz.Bu en basit çözümdür
Windows veya Dos ortamında çalısan bir makinada:

c:\rawrite
Kaynağı soracaktır: d:\images\boot\N00
Ve hedef sürücüyü: a:\

Bu disketle,bir SCO görüntüsü yüklenecek ve kurma sağlanacaktır.Kabul edin,yeni yukleme seçeneğini seçin ve SCO Açık Sunucu'yu yükleyin.

Sistemi yeniden başlatın,şöyle bir sey göreceksiniz:
Açılım:  

Windows NT Kurulumu

Diğer adıma geçelim. IBM 300GL makinesi, CD-ROM'dan boot etmeye izin verir, böylece NT kurma diskini de yerleştiririz ve dosya kopya işlemi başlar...

Karışık NT kurma işi, şimdi sizin ellerinize bırakıldı, tabii sistemi rebootlayana kadar ve...

Her işletim sisteminde, MBR(Master Boot Record)(Ana Açılım Kaydı) sabit sürücüsünü kullanma yetkisini aldıktan sonra, SCO'nun yokolduğunu göreceksiniz. Bu yüzden, SCO'nun nasıl yenilendiğini merak ediyorum. Ayrıca NTFS'yi güvenlik sebepleri nedeniyle NT'nin altında saklamak istiyorum. Problem SCO'yu tekrar nasıl boot edeceğimizdi.

Yükleme işlemi süresince, "Başka bir işletim sistemi kulanmak istiyorsanız, bölümlenmeyi aktif hale getirmek ve bootable etmek zorundasınız." mesajına benzer bir mesaj belirdi. Bu benim problemimin çözümü gibi gözüküyordu. Yönetim Gereçlerine gitmelisiniz, Disk Yönetimini seçtikten sonra Unix çeşidi bölümlemeyi göreceksiniz. Seç ve aktif hale getir:SCO is back!(SCO döndü!)

Reboot.
You will see:
Boot:

"Enter" yazarsanız, sistem SCO Openserverla boot edecektir; fakat NT'yi tekrar nasıl boot edeceğim? LiLo'yu biliyordum ve en iyi yükleyicidir(os/2 yükleyicisi ile birlikte); fakat LiLo, SCO yükleyicisi ile birlikte nasıl çalışır?

Bu basittir:SCO, NTFS, HPFS ve benzeri dosya sistemlerini nasıl ayırt edeceğini bildiğine göre aşağıdaki ilk komutu kullanmalısınız:
Boot: bootos os2

NT'nin boot olduğunu göreceksiniz.Her ne kadar bu adım Linux'u yüklerken de gereksiz olsa da, bana ilginç geliyor. İlave olarak, bunu araştırmak yarım saatten fazla zamanımı aldı. Bunu biliyor olmalısınız; fakat bilmiyorsanız diye...  

RedHat Linux Kurulumu

Bu zamana kadar, 1 1/2 saat uygun bir makinede geçti. Örneğin pentium MMX/233/32RAM olsun. En iyi bölüm: Linux'u yükle ve herşeyi oradan kontrol et.

Daha önce bir RedHat Linux dağıtımı ile ilgili az bir şeyler yazmıştım; fakat bu günlerde herhangi bir dağıtım -CD-ROM sürücünüz yapabilecek kapasitedeyse- CD-ROM'dan boot edilebilir. Bu yüzden, ekranda LiLo'yu nasıl yükleyebileceğinize karar verebileceğiniz bir yere gelmelisiniz. Ana Yükleme Kaydını(MBR) seçin, devam edin ve her boot edilebilir bölümlemeyi farklı isimle etiketleyin. 3 tane olmalıdır:

sco

nt

linux
Yükleme işlemini durdurun ve reboot edin.NT'yi bunlarla boot edebilirsiniz.
LILO: nt
SCO with:
LILO: sco
ve Linux default boot sistemi olacaktır. Diğer sistemleri default boot etmek istiyorsanız, şöyle yapabilirsiniz:
lilo -D <lable>
 

Sonuç

Birkaçınızın dikkat etmiş olabileceği gibi, genellikle, Unix gibi iki sistemi aynı makineye yüklemek olağan dışıdır, nadirdir.Bu da bu dökümanı harekete geçiren başlıca nedendir.Umarım size olağan gelir. Herhangi bir şüphe, yorum veya öneriyi her zaman beklerim...  

Referanslar

Multiboot HOWTO ve LiLo'nun yardım sayfasını okumanızı öneririm.SCO için,  SCO Openserver iyi bir yardımcıdır.
   

Bu makale için geri dönüş formu

her makalenin bir geri dönüş sayfası vardır. Bu sayfada yorum yapabilir ya da diğer okuyucuların yorumlarına bakabilirsiniz:
Seha Soylu - Serra Yılmaz

 talkback page 

Webpages maintained by the LinuxFocus Editor team
© Edgar Hernández Zúñiga
LinuxFocus 2000

Click here to report a fault or send a comment to Linuxfocus
Translation information:
es -> -- Edgar Hernández Zúñiga
es -> en Manuel Dominguez

2000-03-01, generated by lfparser version 1.3