Home Index Search Links About Us
[LinuxFocus Image]
[Navegation Bar]
  Duyumlar   Belgelikler   Kuruluşlar  Öğütler  

Fotoshop ile Grafiksel Fotobirleştirim

Yazar: Juan Manuel Sepúlveda

Çeviri: Rahşan Tiken


Giriş

Tarama Görüntülerinin Onarımı

Kesme İşlemi

Üç Boyutta Görünümler

Parmaksayısal Görüntüler

Son Işıklandırma Efektleri

Giriş

Siber uzaydaki web sayfaları sayısının inanılmaz artışı grafik sanatçıları için büyük bir istem oluşturmuştur. Bizler 3D grafik devriminin ortalarında yasamaktayız. Hergün masaüstü kullanıcıları için üretilmiş heyecan verici, yeni donanımlarla tanışıyoruz ve bunlar gün geçtikçe daha da ucuzluyorlar.

Ben, İspanya'da, grafik sanatçısiı olarak çalışıyorum. Son zamanlardaki çalışmalarım 3D grafik uygulamaları için üretilmiş ticari uygulamaları kullanarak, taranmış görüntüleri çeşitli özel efektler sayesinde birleştirmek ve kalitesini arttırmak için filitre etmek etrafında toplanıyor.

Birkaç yıl önce GIMP'in (Grafiksel Görüntü Manipülasyon Programı ) gelişimini görmekten mutluydum ve asıl işimde de genellikle Extreme 3D gibi yazılımları kullanarak grafik tasarım ve basım işleri söz konusuydu. Haftalar önce Phil ve ben GIMP gibi ücretsiz elaygıtlarını (tool) sınayarak bunları yaygın olan basım elaygıtları ile karşılaştırmaya karar verdik. Bizim düşüncemiz bir sınama laboratuvarı oluşturarak LinuxFocus'un her sayısında ticari bir yazılımla gerçekleştirilmiş bir grafik tekniğinin GIMP ile nasıl yapılacağını göstermekti.

Bu ilk yazı parmaksayısal (digital) olarak taranmış bir resme dayalı yapay bir görüntünün nasıl oluşturulacağını açıklamakta. Buna bir örnek olması amacı ile ben, kuzenim Daniel için küçük bir sürpriz hazırladım. Bu arada LinuxFocus editörü M. A. Sepulveda'nün kardeşi olduğumdan sözetmeden geçemeyeceğim.

Herşeyden önce, sizlere sonucu göstermek istiyorum; bu bir resmin taranmasi, daha sonra Photoshop ile renk kanalları ayarlanması ve quick mask ile kesilmesi sonucu oluşturulmuş bir görüntüdür.


Gotzilla Strikes Back!

Tarama Görüntülerinin Onarımı

Pek çok tarayıcı mavi renk kanalını yakalarken hata yapar. Hemen hemen tüm basım yazılımları görüntüleri kanallar yardımı ile görüntülerler. Aksi halde siz RGB renk ayırma tekniğini kullanarak parmaksayısal (digital) resminizin doğruluğunu sınayabilirsiniz. Mavi renk kanalını görüntüleyerek, taranmış görüntüdeki hataları hızlı bir şekilde bulabilirsiniz. Bu hataların sık olarak ortaya çıkmasındaki nedenler ise tarayıcımızın beklenileni karşılayacak kadar iyi olmaması, donanımsal kısıtlar ve parmaksayısal kameralarımızdaki hatalardır.


Orijinal tarama görüntü

Mavi kanaldaki ayrıntılar

Eğer görüntüyü bir web gezgini (browser) aracılığı ile görüntülüyorsanız gerçek görüntüdeki gürültü tutarını kestirmeniz güç olacaktır. Çünkü pek çok gezgin (browser) kısıtlı sayıda renk ve çözünürlüğe olanak tanır. Neyse, siz yine de resimdeki bozulmayı kestirebilirsiniz. O oldukça gürültülü görünür. Sizlere adım adım bu görüntünün nasıl düzeltileceğini anlatmak istiyorum, bu ilginç olduğu kadar eğlenceli de olan bir olaydır. Benim anlatacaklarımün yanısıra sizleri, bu işin ustalarından Adobe'un Yaratıcı Yönetmeni Russell Brown'in Adobe sayfasına yönlendirmek, orada anlatılan birçok resim düzeltme tekniğini ve verilen ipuçlarını burada tekrar (gereksiz yere) anlatmamak açısından, yararlı olacaktır.

Kesme İşlemi


Daniel'in Resmi

Daniel'in resmini, fotoğrafından kesmek o kadar da zor birşey değil; bunun için sadece sabıra ve iyi bir fareye gereksiniminiz var!

Bence, bilgisayar grafikleri için iyi bir bilgisayar masasına sahip olmak çok hoş olurdu ama herkes bütçeleri değiştiremiyor, bu yüzden kullanılabilecek tek seçenek Adobe Photoshop'taki hızlı maske giriş kipidir (Adobe Photoshop). Elaygıtçubuğundaki "Edit in Quick Mode" sgenpini tıklatın. Bu kip kullanılırken boyayacağınız herşey maskelenecektir (yani korunacaktır); bu, fırçanın seçilen nesnenin maskelenmesini bulanık yapan çöz kipi (dissolve-mode) gibi çeşitli kiplerde farklı fırça türlerinin kullanılabilmesi açısından oldukça ilginç bir tekniktir.

Şimdi Daniel'in siluetini nasil seçeceğimize bakalım: Hızlı maske giriş kipinde (quick mask editing) kurşunkalemi seçin ve Daniel'in siluetini bu kalem yardımı ile çizin, çizgilerinizin kesiksiz olmasına dikkat etmelisiniz aksi halde yaptığınız herşey ileride bozulacaktır. Daha sonra elaygıtkutusundan boya seçeneğini seçerek siluetin iç kısmını tamamen doldurun. Son olarak toolbox'da "Edit in Standard Mode"' u tıklatın. Tüm yapılacaklar bu kadar!. Maskelenmiş bölgenin dışı seçilmiş oldu. Şimdi Select > Inverse 'e giderek resmimizi seçelim. Kuşkusuz, istediğimiz bölgeyi seçmekte ve yapıştırmakta özgürüz.

Eğer kestiğimiz bölge bizim istediğimiz bölge değilse hâalâa seçimimizi değiştirmemiz mümkündür. Bunun için yalnızca, görüntünün arka planını da alabilmek amacı ile, seçimi geri çevirin. Şimdi sırada piksel seçimi var. Ne kadar piksel seçilecek? Bu, resmin büyüklüğüne bağlı olarak değişecektir. Select menüsünden piksel kalınlığını seçeceğiz. (Bu da tüm şeklin büyüklügüne bağlıdır), genellikle 1 veya 2 piksel yeterlidir. Şimdi görüntümüz ayarlandı ve son olarak "Delete" tuşuna basarak arka planı silebiliriz. Sonuçta oluşan siluet düzgün bir şekle ve etrafında beyaz bir alana sahiptir!

"Quick Mask Editing" kip kullanılarak yapılan seçim daha çok işe neden olsa da en kesin ve doğru yöntemdir. Öte yandan nesnelerin seçilebilmesi için her durumda da bu tekniğin kullanılması gerekli değildir. Örneğin; nesnenin ve arka planının renkleri birbirinden çok farklı ise daha hızlı ve kullanımı daha kolay olan; renk kullanılarak yapılan seçim yöntemi veya sihirli değnek (magic wand) kullanılabilir.

Üç Boyutlu GörünümlerÇeşitli programlar kullanılarak üç boyutlu görünümler (scenaries) yaratılabilir. LinuxFocus örneği için ben Macromedia'da Extreme 3D 2.0 kullandım.

Extreme 3D her ne kadar 3D Stdio kadar kullanışlı olmasa da kullanımı daha kolay ve çok yararlı bir programdır. Her iki uygulama da yazılarla ve ısık efektleri ile oynamaya izin verir. Bizim asıl amacımız bunların yanısıra tım nesnelerin renklerinin ve parlaklıklarının birbirleri ile uyumlu olmasıdır. Bu tür çalışmalar yaparken 3D grafik kartına sahip olmak çok önemlidir. Böylece görüntüleştirme (rendering) işlemi sırasında daha iyi bir başarım sağlanabilir.

Sizlere LinuxFocus Ocak 1998 sayısında 3Dclfx grafik kartları ile ilgili yazıyı okumanızı salık veririm.

Parmaksayısal Görüntüler

Birleşiminize, daima yeni parmaksayısal görüntüler eklemeniz mümkündür. Satılan CD'lerde ve Web üzerinde tonlarca görüntü galerileri var. (Kuşkusuz, kopyalama haklarını almanız geremektedir). Yapacağınız çalışmanın sonunda tüm görüntüler için renk ve parlaklık ayarlarının tam olarak yapılması koşulu ile bu görüntü galerilerinden seçeceğiniz parmaksayısal görüntüleri birleşiminize katmak çalişmalarınıza güç katacaktır.

Son İşıklandırma Efektleri

Görüntü kesildikten ve birleştirme işlemi için yeniden boyutlandırıldıktan sonra renk ve parlaklık ayarı yapmalıyız. Bu, her birleştirme işleminde belki de en karmaşık olan bölümdür. Bu işlem için kullanılacak gereçler oldukça basittir: düzeyler (level), renk dengesi (color balance) parlaklık/zıtlık, renk tonu/doygunluk, eşitleme ve tüm bunların değişik seçenekleri. Bunlarla bir süre uğraşarak renkler ve renk tonları üzerindeki etkisini denemeye çalışın.

Şimdi ise basit ışıklandırma efektleri ile oluşturulmuş birkaç fotobirleştirim verelim:


Miguel Angel Sepúlveda tarafından çevrilmiştir.

Daha Çok Bilgi İçin:


© 1998 Juan Manuel Sepúlveda
Bu sanal yörenin bakımı Miguel A Sepulveda tarafından yapılmaktadır..