Home Map Index Search News Archives Links About LF
[Top bar]
[Bottom bar]
convert to palmConvert to GutenPalm
or to PalmDoc

[Yazar resmi]
tarafından Manuel Benet Navarro

Yazar hakkında:

Zamanının çoğunu Valance Polytechnic Universitesi, İspanya 'da bilgisayar bilimi hakkında eğitim alarak geçiriyor.

Linux'u seviyor.(genelde Unix* kullanıyor.) Beş yıl önce SBI'ı kullanmaya başladığından beri bilgisayar mimarisi hakkında herşeyle ilgilenmekten çok hoşlanıyor. Bilgisayarlar dışında müzik dinlemekten, tiyatroya gitmekten ve kayaktan hoşlanıyor.


İçerik:

F-CPU Projesi: "Daha zoruna" Girişiliyor

Çeviri : Filiz Yeter

[Resimleme]

Özet:

Özet: F-CPU projesinin amacı, şu anda piyasada bulunan (Pentium II, Merced), gibi bir mikroişlemci geliştirmek ve devamında ücretsiz yazılım projeleri yapmaktır. Bunu bir hayal olarak düşünebilirsiniz ama bazı noktalar bunun gerçekleşeceğini işaret etmektedir. 

F-CPU projesi

Evet. Haklısınız. MİU (CPU) kelimesinin geleneksel açılımı: merkezi işlem birimi, ve başlıktan da başka birşey akla gelmiyor. Şüphesiz "F" harfi özgürlük sözcüğünü çağrıştırıyor. Bu makalede bu projeyi anlatmaya çalışacağım. Herşeyden önce, bilmelisiniz ki; ben size bu projenin tasarımı yerine organizasyonu ve amacını göstermeye çalışacağım.

F-CPU projesi 1998 yazının sonunda ortaya çıktı.(tarihi tam bilmiyorum çünkü o sıralar tatildeydim;) Bu proje Broin Vibber ve Andrew D. Balsa tarafından mikroişlemci geliştirmek amacıyla başlatıldı. (gerçekte adı F1) Bu proje piyasadakilere karşı bir seçenek olarak ücretsiz (GNU/GPL) yazılım fikriyle sunuldu. Şüphesiz, bu demek değil ki tüm bilgisayar ücretsiz dağıtılacak. Yazılım dünyasında bazı programları ücretsiz bulamayabilirsiniz fakat uygulamaları ve mimarisini ücretsiz bulabilirsiniz. Ayrıca bu projenin gelişim modeli GNU/GPL projelerine benzeyecek ve isteyen herkes katılabilecek.

Proje hakkında biraz ayrıntılı bilgi verebilirsiniz. Üretim masraflarını kim ödeyecek? Kim ilk tasarıldığında biligisayarı uygulamaya başlayacak? Çünkü bilgisayar ücretsiz yapılmayacak.(maliyetini 100 USD hesapladık). Bunun satışları ürün fiyatları kavramını ortaya çıkaracak. Proje yeni ve hakkında çok fazla bir bilgimiz yok. Oncelikle tasarımı yapıldı, düzgün test edildi, güç analizi yapıldı. Gerçek şu ki ; F1 daha iyi bir mimariye temellendirildi . Gelişmeler sadece bütünleştirme teknolojisiyle sağlanmadı.Çünkü yongayı yapmak için teknoloji en az 0.25 mikron skalasını kazımayı başarabilmeliydi.

Yonga özellikle Linux'da çalışabilmesi için tasarlandı.
Evet, güzel, anlamlı, fakat F1 'in hızı ne olacak?
Bu anda proje için heyecan yeterli. (eğer birgün gerçekleşmesini istiyorsan) Tahminlere göre yapılacak yonga integral işlemlerinde Merced kadar iyi olacak ve kayan işlemlerde ondan daha iyi olacak.

Pekala, Linux'uma ne olacak? Onsuz ben iyi değilim...
Bu noktayı düşünürsek, proje oldukça açık. Linux için yonga yapılacak. Winbugs (98,NT) ve Wine öykünücü bunun üzerinde çalışmayacak. Olası bir x86 öykünücü için kapılar açık olacak ama diğer Oses'ler için bir çalışma yapılmayacak.

Anakartta F1 kullanmayı dört gözle bekliyorum. Ne zaman mevcut olacak?
Bu projenin gelecekteki değerlendirilmesine bağlı. Eğer herşey sorunsuz sürerse F1'in 2000 yılında piyasaya çıkması bekleniyor.

Genel sorular yeterli.Birazda projenin bazı noktaları hakkında konuşalım.
F-CPU projesinin etkilerinden biri kişisel bilgisayarların diğer mimari yönlerini düşündüğümüzde benzer projelere önayak olması. Bu projeler anakart özelliklerini içerecektir. (hangi soket F1'de kullanılacak?) (soket 7 yi kullanacak, slot 1 ve super 7...), ihtiyacımız olan araçlar F1' i değerlendirmek içindir.

Gördüğünüz gibi sanaldoku bütün grupların prensipsel yöneticisidir. İletişimin prensipsel düğümünü unutmayalım:ileti listeleri (bilgi için makalenin sonunu okuyun), Biz her geliştiricinin CVS den sunucu bilgisini güncelleştirmesini istiyoruz.
Evet, proje daha ilk aşamada ve az geliştiriciler var. Yine de bazı insanlar (AlphaRISC, KC5TJA, Andrew D. Balsa, Jecel Assumpcao Jr, Rafael Reilova, Steve Wilson,... ve hatırlamadığım diğerleri ) hala benzeşim araçları üzerinde çalışıyor ama projede çalışan insan sayısı düzenli olarak artmıyor.(o bir başka hikaye) azalmıyor da! Tabii, hala pek çok insanın projenin varlığından haberdar olmadığını da gözardı etmemeliyiz. Projeye son katılımları göze aldığımızda insanlar VHDL ve benzeşim konusuna daha çok ilgi duyuyorlar.


Bitirirken proje hakkındaki kişisel görüşümü belirteceğim :

Neyse, birinin bana dediği gibi, bu proje iyi bir öğrenme yeri olacak.

 

Daha fazla bilgi almak için

Burada ana başlıklar ve belgelendirim ile proje hakkında bilgi bulabilirsiniz. Lütfen şu gerçeği unutmayın. Bu proje yeni ve herşey düşünüldüğü gibi iyi gitmeyebilir.


Not: İleti adresi sayfada gösterilmiyor f-cpu@egroups.com Eğer ilginizi çektiyse kayıt olmak istemiyle ileti gönderebilirsiniz ya da adresten listeyi okuyabilirsiniz. http://www.egroups.com


Görselyöre sayfalarının bakımı, LinuxFocus Editörleri tarafından yapılmaktadır
© Manuel Benet Navarro, FDL
LinuxFocus.org

Burayı klikleyerek hataları rapor edebilir ya da yorumlarınızı LinuxFocus'a gönderebilirsiniz

2001-04-07, generated by lfparser version 2.9